Képgaléria megtekintése2013.04.02. - 00:10 | Tóth Péter
A Hotel Lövér adott otthont Vujity Tvrtko Pulitzer-emlékdíjas riporter-, újságíró-, műsorvezető teltházas estjének, aki lenyűgözte fesztelen, vidám, néha koncentrációt igénylő előadásmódjával az érdeklődőket. A Danubius Szállodalánc kedveskedik ily módon vendégeinek több hoteljében is - az előadások nyilvánosak, nemcsak szállóvendégek látogathatják.
A közönség együtt nevetett Tvrtkoval Szapamurad Türkménbasi Türkmenisztáni történetével és izgulta végig az Észak-Koreai kalandot a világ talán legzártabb diktatúrájában, amely most éppen atomcsapással fenyegeti Dél-Koreát és az USA-t.
Jártunk „dr. Vujity" kalauzolásával kolerások között, megtudtuk, hogy ilyen esetben, ha valaki doktor, akkor nem árt néha azt mondani némi hümmögéssel, hogy „lepra lepromatosus, mus musculus". A mus musculus a közönséges háziegér, a lepra lepromatosus pedig a száraz lepra. Rendkívül jól hangzik a latin neve, ha pedig gyakran hallja valaki, aki a világ elzárt zugában él, hogy egy fehér köpenyes, sztetoszkópos illető néha latinul mond valamit, hajlamos nem vitatni a doktori címet.
Tvrtko izgalmas életének egyik legfontosabb történetét hallgathattuk elsőkézből. Ezt a történetet valószínűleg mindenki ismeri valamennyire, Toma Andrásról, az utolsó magyar hadifogolyról szól. Az emberek többsége viszont nem tud apró kis titkokat, hogy András bácsi Vujity Tvrtkot ízes tájszólásával három néven hívta: „a pécsi", a sapkás" , és ezek variációja, a „sapkás pécsi".
Az este egyik kulcsmondata „You can do it" (Meg tudod csinálni!) volt.
A történet alapjául az alábbi eset szolgált:
Az első torna aranyát az USA csak az 1996-os atlantai olimpián szerezte meg. A sikerhez szükség volt a szuperhetes néven híressé vált női tornász csapatra, szövetségi kapitányként az erdélyi születésű Károlyi Bélára, és a szuperhetesbe hetediknek számító Kerri Strug-ra.
Kerri nem volt őstehetség, de rengeteg gyakorlással pótolta, amit a természet "csak" majdnem tökéletesen adott meg neki. 1996-ban az USA lélegzetvisszafojtva figyelte, hogy a csapat „leggyengébb" tagja, akinek az ugrás volt a leggyengébb száma, vajon megugorja-e az utolsó számban utolsóként az olimpiai aranyhoz szükséges 9,75-öt.
Mindenkinek kettő ugrásra volt lehetősége, és Kerri az első ugrásánál a bokaszalagjait szakítva éppen hogy 9 pont felett kapott, ami nagyon messze volt az általa még éles helyzetben soha meg nem ugrott 9,75-höz. Könnyeivel küszködött. Lábra állni is alig bírt. Egy pillanat alatt szállt el egész Amerika reménye. Kerri súlyosan megsérült, mindenki azt gondolta, hogy nem fog nekifutni a második ugrásnak. Aztán csak azt lehetett látni, hogy a Kerri és Károlyi Béla csöndben beszélgetni kezdtek valamiről. Senki sem tudta, hogyan tovább, de megtörtént a csoda! A csarnokban közel 20 ezer ember, a tévék előtt pedig a fél világ dermedt kővé, amikor az apró termetű kislány visszabotorkált a kiinduló helyére, jelezvén, hogy készen áll az utolsó ugrásra. Az ugrásra, ami talán meghozza az USA számára az aranyérmet. Kerri többször kinézett edzőjére, Károlyi pedig ezt kiabálta neki:
"You can do it!"
Kerri szakadt szalagjaival nekifutott, csak az edzésen gyakorolt kombinációt ugrotta meg, a szabály által előírt egy másodpercre beleállt az érkezésbe, majd összeesett. Az aranyat a dobogó legmagasabb fokán Károlyi Béla ölében vette át, ahonnan műteni vitték. USA először szerzett tornában aranyat, mindenki rettentő büszke volt Kerri Strugra, aki bár többet nem tornászott, de amikor kellett, megcsinálta! Valóra váltotta saját maga és egész Amerika álmát.
Ott voltunk Kembe Sorellel, Kongó legkiválóbb vívójával - és a TV2 napi szappanoperájának Dr. Kalem néven állandó szereplője - az athéni olimpián. Cirka másfél percig tartott a hivatalos részvétel, aztán kiesett, de teljesítette az álmát, eljutott oda, ahova szeretett volna, mert meg tudta csinálni.
Az előadás után Tvrtkoval sikerült kicsit beszélgetnünk, és elmondta, hogy készül a következő nagy projektjére, Nick Vujicic magyarországi előadásaira. Jelenleg Nick előadásai a legfontosabb feladat, ami 100%-ot kíván, és addig, amíg ez nem ér véget, addig nem töri máson a fejét.
Nick Vujicic az az ember, aki végtagok nélkül született, a youtube-ról sokak számára ismerős lehet. Ő az aki tényleg tömören „csak" egy törzs és egy fej. Igen, és ennyi is elég lehet a boldogsághoz. Felesége, gyereke van.
A világ számos pontján tömegek töltik meg a sportcsarnokokat és stadionokat, hogy Nick Vujicic erővel töltse meg őket. Mert keze és lába nincs, de ereje van, és azt minél több emberrel szeretné megosztani. Igen, előadásaira, mert Nick nemcsak Budapesten, hanem Pécsen és Debrecenben is látható, hallható lesz.
Beszélgettünk Weisz Fanniról, a hallássérült szépségkirálynőről, aki eljelelte a Köztársasági elnök újévi köszöntőjét, a kosárlabdáról, ami nagy szerelme és nagyon várja, hogy a pécsi női csapat eséllyel küzdjön meg a Sopronnal a bajnoki aranyért.