A világ érdekes helyei - Kylemore apátság és kert (Írország)
Képgaléria megtekintése2015.09.04. - 01:30 | Komlós Attila - Fotók: Büki László 'Harlequin'
A Twelve Bens lábainál, a Kylemore-tó partján található a legrégebbi ír bencés apátság és a megye egyik legfontosabb építészeti nevezetessége, a neogótikus-romantikus várkastély, amelyet Mitchell Henry manchesteri mágnás építtetett feleségének 1867 és 1871 között, de az asszony és lánya halála után eladta. Az apátság ma leányiskola, korhű bútorokkal berendezve, látogatható szobákkal, Europa Nostra-díjas botanikus kerttel és a neogótikus Norwichi katedrális kicsinyített másával.
A nyugati országrész egyik legszebb építészeti nevezetessége a Twelve Bens hegy lábánál hullámzó tó partján álló Kylemore apátság.
Kylemore a legrégebbi bencés apátság Írországban. Az 1920 óta itt élő nővérek közösségének története az 1600-as évekig nyúlik vissza. A belgiumi Ypresben 1665-ben hozták létre azt az apátságot, amely oktatási és vallási közösséget biztosított az Írországban üldözötté vált nők számára. Az írországi nemesek lányai közül sokan éltek és tanultak Ypresben. Az apátság működését ezek a nemesek, valamint száműzetésben élő ír családok is támogatták. A közösség két és fél évszázadon át tevékenykedett ott, egészen addig, amíg épületük az első világháborúban meg nem semmisült. Az apácák akkor Angliába menekültek, majd az írországi Wexfordban kaptak néhány évre elhelyezést, végül 1920 decemberében Kylemore lett az otthonuk.
Kylemore kastély
A Kylemore kastélyt Mitchell és Margaret Henry építtette négy év alatt, 1867 és 1871 között. Mitchell apjától, egy manchesteri gyapotkereskedőtől jelentős vagyont örökölt, aki az örökséget egy mesés neogótikus kastély építésére fordította. Csodálatos kertet, parkot, sétautakat alakítottak ki körülötte, hatalmas területeket csatoltak hozzá, létrehozva a több mint 5000 hektáros Kylemore Birtokot. A Henryk kilenc gyerekükkel igen boldogan éltek itt, egészen Margaret hirtelen bekövetkezett haláláig, 1874-ig. Ezt követően Mitchell életét családjának és politikai karrierjének szentelte. Jó hírnévnek örvendő birtokosként parlamenti képviselő vált belőle, és 14 éven át volt Galway megye képviselője. Mitchell 1903-ban eladta a kastélyt a manchesteri hercegnek, aki meglehetősen pazarló életet folytatott Amerikában élő gazdag üzletember apja, Eugene Zimmerman jóvoltából. Zimmerman 1914-ben bekövetkezett halálát követően Ernest Fawke londoni bankár-ingatlanügynök tulajdonába került a kastély. 1920-ban az apácák tőle vásárolták meg az épületet és a hozzá tartozó hatalmas földterületet. Utóbbit később részben felosztották a bérlők között, a kastélyt pedig apátsággá alakították.
A nővérek újraindították itt a nemzetközi internátust, valamint létrehoztak egy leányiskolát a helyi lakosság számára. Emellett egy farmot és egy vendégházat kezdtek működtetni. Az apátsági épület egy részét a turisták is meglátogathatják: az előcsarnokot, valamint három fogadótermet lehet megtekinteni. A termekben eredeti, a Henry-család és a manchesteri herceg időszakából származó berendezési és használati tárgyakat láthatunk. Az apátsági épülettől távolabb áll a neogótikus templom. Mitchell Henry Margaret emlékére építtette 1877 és 1881 között. Olyan, mint egy miniatűr katedrális. A templomtól nem messze találjuk Margaret nyugvóhelyét, a mauzóleumot.
A "miniatűr katedrális"
Az Europa Nostra díjas kert a „Nagy Ír Kertrestaurálási Projekt" részeként folyamatos felújítás, szépítés alatt áll. Cél hogy visszanyerje eredeti dicsőségét, Kylemore-t Írország kertészeti és botanikai központjává téve.
Europa Nostra díjas kert
A sorozat további cikkei:
A világ érdekes helyei - Cesky Krumlov (Csehország)
2015.08.25. - 00:15 | vaskarika.hu - Fotók: Büki László 'Harlequin'

Csehország (Prága után) második leglátogatottabb turisztikai célpontja Cesky Krumlov, aminek középkori hangulatú belvárosa 1992-től szerepel az UNESCO Világörökség listáján. Patinás sétálóutcákon és tereken barangolhat az idelátogató, melyeket gyönyörű épületek szegélyeznek. A kisváros igazi ékszerdoboz, méltó vetélytársa a tőle sokkal nagyobb és híresebb Prágának.
A világ érdekes helyei - a skóciai Glencoe-völgy
2015.08.05. - 00:10 | vaskarika.hu - Fotók: Büki László 'Harlequin'

Glencoe sokak szerint Skócia és talán a világ egyik legszebb vidéke. A Skót-felföld dél-nyugati részén fekvő 16 km hosszú völgy szinte függőleges, 1000 m körüli sziklafalak között vezet. Bármerre fordul az utazó, patakok, vízfolyások keresztezik az utat, a hegyek csúcsa pedig szinte mindig felhőbe burkolózik.
A világ érdekes helyei - Occi, a szellemváros (Korzika)
2015.02.03. - 00:20 | vaskarika.hu - Fotók: Büki László 'Harlequin'
A korzikai város történelme egyszerű: egy napon a kutak kiszáradtak, úgyhogy mindenki távozott. Mi 2004-ben fedeztük fel magunknak Occi elhagyatott városát.
A világ érdekes helyei - Bonifacio (Korzika)
2014.09.13. - 00:15 | vaskarika.hu - Fotók: Büki László 'Harlequin'

Bonifacio az a város, amit az útikönyvek úgy emlegetnek, hogy "nem szabad kihagyni!" Aki járt már Korzika legdélebben fekvő, egyben talán legszebb természeti adottságokkal bíró településén, az mindig emlékezni fog a sziget legkülönlegesebb, és a Világörökség részét képező sziklavárosára.
A világ érdekes helyei: Giant's Causeway (Óriások ösvénye - Írország)
2014.09.03. - 01:00 | vaskarika.hu - Fotók: Büki László 'Harlequin'

Az ír sziget egyik leghíresebb természeti látnivalója nevét azokról a különleges, hatszög alakú bazaltsziklákról kapta, melyekből több, mint 40.000 található itt. A Moher sziklák mellett található Óriások ösvénye szerepel az Unesco Világörökség listáján is.
A világ érdekes helyei: a Hochosterwitz várkastély
2014.08.14. - 00:15 | Büki László 'Harlequin'
Az impozáns Hochosterwitz-várkastély Karintia egyik jelképe, 14 nagyméretű kapuépületből áll. Ezek ügyes elhelyezés miatt a vár bevehetetlen volt, mert a támadónak egyesével kellett volna bevennie a kapukat, miközben minden oldalról támadásnak volt kitéve. Az ausztriai Sankt Georgen am Längsee községben található várkastély áprilistól októberig, belépti díj ellenében látogatható.
A világ érdekes helyei: a Stonehenge kövei
2014.03.08. - 12:00 | vaskarika.hu / MTI

Egy kutatás szerint a Stonehenge köveinek akusztikai tulajdonságai is szerepet játszhattak abban, hogy éppen ilyen típusú kőzeteket használtak fel az ókori építők.
A világ érdekes helyei: a Cseh Óriás-hegység
2014.02.21. - 15:00 | Büki László 'Harlequin'
A Csehországot szinte szabályosan körülvevő hegykoszorú legmagasabb és legmarkánsabb szakasza a cseh-lengyel határon emelkedő Óriás-hegység. A Krkonoše elnevezés a hegység mesebeli szellemének nevéből ered. A valószínűleg szorb eredetű szó a feljegyzésekben 1110-ben szerepel először. Egyes mesék szerint jószellem, aki megsegíti a viharban bajba jutottakat, mások szerint ő a rossz szellem, aki veszélybe taszítja a hegy vándorát. Akár így, akár úgy, egyben megegyeznek, mégpedig abban, hogy már mindenki látta. A beszámolók szerint főleg hajnalban és naplementekor ötlik szembe óriás, emberfeletti alakja.
A világ érdekes helyei: Vidám temető Szaploncán2014.02.04. - 19:40 | vaskarika.hu - Fotók: panoramio.com
Temetők. Mécsesek, angyal és Mária szobrok, művirágok, sírfeliratok. Egy a közös mindegyikükben: melankolikus hangulatot árasztanak. De mi volna ha nem így lenne? Menjünk el Szaploncára, és a temetés hangulata átfogalmazódik.
Új hozzászólás