Thea-tér programok áprilisban
2011.03.24. - 01:00 | vaskarika.hu
Helyszín: Szombathely, Weöres Sándor Színház
Dátum: 2011.04.01 - 29.
A Lamantin Klub, a Tudomány a színpadon és a Szóról szóra programjai mellett Rakovszky Zsuzsa könyvbemutatójával és kiállításmegnyitóval is várja a szombathelyi Weöres Sándor Színház az érdeklődőket.
AZ IGAZI ZEN - Myoken mester előadása
A növekvő spirituális materializmus világában Myoken mester bemutatja az igazi zen esszenciáját. Az előadáson megtudhatjuk, hogyan jelenhet meg a zen a hétköznapjainkban, és mit jelent a zen gyakorlás belső forradalma. Az előadás és az azt követő gyakorló nap célja, hogy elindítson Szombathelyen egy gyakorló csoportot. Myoken mester, a Taisenji és a Hoboji zen templom alapítója, 20 éve tanít Magyarországon.
Időpont: 2011. április 1. (péntek), 19.00
Helyszín: Weöres Sándor Színház, stúdiószínpad
Jegyár: 500 Ft
PROFÁN SZERTARTÁS
A templomba járók számára ismert vasárnaponként az istentisztelet meghitt egy órája. A templom atmoszférája, a csendes tűnődéssel eltöltött idő kiszakítja az embert a megszokott ritmusból, talán egész hétre való lelki energiát, feltöltődést ad a jelenlévőknek. Civil keretek között szeretnénk valami hasonlót nyújtani. Az étteremben halk zene fogadja az érkezőket, kávé, üdítő mellett várjuk a történéseket. Mindig más vendégünk lesz ebben az egy órában. Beszélnek magukról, a mindennapjaikról, verset, zenét hoznak, hogy színesebb legyen az együttlét. Meghittséget, nyugalmat, bensőséges egy órát kínál ez az esemény.
Házigazda: Jordán Tamás
Időpont: 2011. április 3. (vasárnap), 10.00
Helyszín: Weöres Sándor Színház, Krúdy Klub
Jegyár: 200 Ft
OPERAMESÉK SELMECZI GYÖRGGYEL: Színház - muzsika - emlékek
Selmeczi György az egyik legnagyobb tudású és tehetségű zeneszerzője a magyar színházi életnek. Ugyanakkor jeles előadó is. Jordán Tamással közel 40 éve vannak munkakapcsolatban és természetesen szoros barátságban. A 90 percben szó esik sok mindenről, a színházi zenétől a Verdi operákig. Ha őt hallgatjuk, nem kételkedünk az ismert mondás igazságában: "zene nélkül lehet élni, de nem érdemes".
Házigazda: Jordán Tamás
Időpont: 2011. április 6. (szerda), 19.00
Helyszín: Weöres Sándor Színház, Krúdy Klub
Jegyár: 800 Ft
TUDOMÁNY A SZÍNPADON - A bacon-szalonna esete a Bakonnyal
Az összehasonlító nyelvészet olyan, mint a futball: nagyon sokan gondolják róla azt, hogy értenek hozzá. És közülük jó néhányan nem csak önmagukat szórakoztatják a nyelvészkedéssel, hanem a nagyközönséget is. Az információk szabad áramlásának korában bárki könnyen közkinccsé teheti a „kutatásait".
A magyar nyelv finnugor rokonságának elméletét naponta döntik meg. Alternatív elméletekben pedig nincs hiány: a töröktől a sumeren át az etruszkig úgyszólván minden más nyelvvel rokonítják a magyart. Sőt, vannak, akik szerint a magyar nyelv a legrégibb a világon. Mára a téveszmék, áltudományos tételek olyan mértékben ívódtak be a közgondolkodásba, hogy a finnugor nyelvtudomány képviselői is felvették a kesztyűt: A nyelvrokonságról - az török, sumer és egyéb áfium ellen való orvosság címmel tavaly könyvet adtak ki a nagyközönség számára. A könyv főszerkesztője Honti László akadémikus, finnugor nyelvész volt, akivel többek között arról beszélgetünk, hogy mit jelent a nyelvrokonság, hogyan bizonyítható a magyar nyelv finnugor rokonsága, hol hibáznak azok, akik a magyar nyelv sumér, etruszk, vagy éppen török eredetét hirdetik, és hogy mi lehet az oka a téveszmék széleskörű társadalmi elterjedtségének.
Honti László finnugor nyelvész, a MTA rendes tagja, a Károli Gáspár Református egyetem tanára. Hosszú éveken át tanított Hollandiában, a Groningeni Egyetemen, ill. Olaszországban az Udinei Egyetemen. Több külföldi tudós társaságnak is tiszteletbeli tagja, és ő a tekintélyes Nyelvtudományi Közlemények c. tudományos folyóirat főszerkesztője is.
A beszélgetést vezeti: Lukácsi Béla a Magyar Rádió Tudományos Szerkesztőségének vezetője
Vendég: Honti László nyelvész
Házigazda: Jordán Tamás
Időpont: 2011. április 13. (szerda), 19.00
Helyszín: Weöres Sándor Színház, stúdiószínpad
Jegyár: 500 Ft
LAMANTIN KLUB - Pataj György Jazz Quintet (Budapest)
Pataj György- zongora
Subicz Gábor - trombita
Nagy Balázs - tenor szaxofon
Oláh Péter - nagybőgő
Lakatos Peczek András - dobok
A zenekar 2009 nyarán alakult a hazai jazz-élet kiváló muzsikusaiból. A formáció a '60-'70-es évek Hard-Bop műfaját erősíti egy olyan zenei palettán, mely a jazz-rajongók számára igazi csemege. Hangzásában hűen tükrözi az imént említett időszak kiemelkedő együtteseinek világát, olyanokét, mint például Art Blakey Jazz Messengers, Herbie Hancock Quintet, Lee Morgan, Benny Golson.
A rendezvényen a helyfoglalás érkezési sorrendben történik. Kérjük ülőjeggyel rendelkező vendégeinket, hogy helyüket 19.45 percig szíveskedjenek elfoglalni.
Szervező: Improvizatív Zeneműhely Egyesület (információ: www.lamantin.hu)
Időpont: 2011. április 15. (péntek), 20 óra
Helyszín: Weöres Sándor Színház, Krúdy Klub
Jegyár: 800 Ft
METAMORFÓZIS - kiállításmegnyitó
Kiállító művészek: Bartek Péter, Mengesz Ági, Szabó Gábor, Takács Tibor
A kiállítás május 2-ig látogatható.
Időpont: 2011. április 16. (szombat), 18.30
Helyszín: Weöres Sándor Színház, Aula
SZÓRÓL SZÓRA: Professzorok családja
Vendégek: Hankiss János és Cholnoky Péter
Házigazda: Burkon László újságíró
Prof. dr. Hankiss János belgyógyász, író, az orvostudományok kandidátusa, címzetes egyetemi tanár. Irodalomtörténész édesapja a Debreceni Egyetem, számos könyv szerzője volt. Hankiss János elismert kutató orvosi tevékenységet folytatott előbb Debrecenben, majd 1968-ban a párizsi Pasteur Intézetben. Hazatérve két évig a győri, majd 13 évig a szombathelyi kórház belgyógyászati osztályát vezette. Kétszáznál több tudományos munkája jelent meg hazai és külföldi szaklapokban, három könyvben öt önálló fejezetet írt, előadást tartott Európa számos országában és Algériában. Diákkora óta irodalmi művek szerzője is, 1967-ben a nemzetközi orvos-író kongresszus egyik szervezője, az Orvos-író Világszövetség vezetőségi tagja, a Magyar Orvos-író és Képzőművész Kör alapító elnöke. 1989-ben kitüntették a Cesare Pavese irodalmi díjjal. Huszonegy önálló szépirodalmi kötetén kívül húsz antológiában szerepelnek írásai, jelenleg is több műve vár kiadásra, illetve drámája bemutatásra.
Prof. dr. Cholnoky Péter csecsemő- és gyermekgyógyász, genetikus, író, a klinikai orvostudományok kandidátusa, emeritus főiskolai tanár. Édesapja a kémiai tudományok doktora, Kossuth-díjas, a Pécsi Tudományegyetem tanszékvezetője, illetve három évig az egyetem rektora, édesanyja orvos volt. Pécsett kapott orvosi diplomát 1956-ban, utána 13 évig dolgozott az ottani gyermekklinikán. 1969-től huszonnégy éven át vezette a szombathelyi kórház gyermekosztályát. Hosszú ideje rendszeresen publikál szakmai folyóiratokban és a Vasi Szemlében. Hatvanegy tudományos közleményt írt a gyermekgyógyászat számos területéről, sok orvosi és ápolói tankönyvet, továbbá néhány ismeretterjesztő könyvet fordított. Orvosi és közéleti munkásságát számos szakmai, állami és önkormányzati kitüntetés ismeri el. Vezetésével jött létre 1989-ben a Szombathelyi Színházalapító Társaság. Nemrég mesekönyvet jelentetett meg.
Időpont: 2011. április 18. (hétfő), 19.00
Helyszín: Weöres Sándor Színház, Krúdy Klub
Jegyár: 200 Ft
CSÁSZÁROK NAPJA: Marcus Aurelius
„Arra törekedj, hogy az maradj, amivé a filozófia igyekezett tenni. ... Rövid az élet. A földi lét egyetlen gyümölcse a tiszta érzésvilág és a közérdekű tevékenység" - olvasható Marcus Aurelius római császár görög nyelven írt híres könyvecskéjében az „Elmélkedések"-ben. S volt abban egy jó adag irónia, hogy a sztoikus filozófiai iránt fogékony uralkodó élete nagyrészt katonai táborokban és harctereken töltötte. A Római Birodalom folyamatos háborúkban állt részben keleten, részben a Duna-vidékén a germánokkal, a markomanokkal szemben. Ezt a kettősséget és a római tábori lakomák világát ismerhetik meg a Thea-tér programjában részt vevők.
Vendég: Dr. Katona Attila történész
Házigazda: Jordán Tamás
Időpont: 2011. április 21. (csütörtök), 19.00
Helyszín: Weöres Sándor Színház, Krúdy Klub
Jegyár: 2.000 Ft
KÖTELEZŐ OLVASMÁNY - Rakovszky Zsuzsa: A Hold a hetedik házban
Rakovszky Zsuzsa 1950. december 4-én született Sopronban. Egyetemi tanulmányait Debrecenben kezdte, Budapesten az ELTE Bölcsészettudományi Karán szerzett magyar-angol szakos tanári diplomát 1975-ben. 1975 és 1978 között az Állami Gorkij Könyvtárban, ezt követően - 1981-ig - az ELTE angol tanszékének könyvtárában volt könyvtáros. 1982-86 közt szerkesztő volt a Helikon Kiadónál, majd szabadfoglalkozású író, költő, műfordító. 1988-ban 4 hónapig a Soros Alapítvány költészeti ösztöndíjasa Londonban. 1990-ben az Iowai Nemzetközi Írókongresszus vendége. 1997 szeptemberétől szerződéses munkatársként egy évig a Beszélő olvasószerkesztője. Fordítóként elsősorban angol és amerikai költők, írók munkáit ültette át magyarra.
Verseit kezdettől fogva általános kritikai elismerés fogadta. 2002-ben a Magvető Kiadó gondozásában jelent meg első regénye, A kígyó árnyéka, mely Az Év Könyve lett. Második regénye - A hullócsillag éve - az 1950-es években játszódik, egy osztrák határ közeli magyar kisvárosban, Sopronban (ahol az írónő jelenleg is él). Egy évvel később szintén a Magvető gondozásában látott napvilágot az 1985 és 2005 között született verseinek válogatása (Visszaút az időben), amelyet AEGON Művészeti Díjjal ismertek el. 2009-ben jelent meg A Hold a hetedik házban című novelláskötete.
A Hold a hetedik házban novellái megőrzik Rakovszky különleges nézőpontjait, de a műfajból következően sűrítettebb formában: kevesebb történettel és élesebb megfigyelésekkel. A cselekmények történelmi ideje az 1950-60-as évektől napjainkig tart, szereplői pedig egy kivétellel nők, akik három életszakasz: a kiskamaszkor, a felnőtt élet és az öregkor képviselői. Problémáik, amelyekről a történetek szólnak, ezeknek az életkoroknak a tipikus problémái: a függetlenné válás vágya és a szexualitás megjelenése; a párkapcsolatok, a házasságok, a megélhetés nehézségei, kudarcai, az útkeresések; a gyász, a magány, a fizikai leépülés, a számadás a halál előtt.
A beszélgetést vezeti: Lévai Balázs
Házigazda: Jordán Tamás
Időpont: 2011. április 28. (csütörtök), 19 óra
Helyszín: Weöres Sándor Színház, Stúdiószínpad
Jegyár: 500 Ft
VICCEL ÜTJÜK AGYON
A Színház nem mindig a béke szigete. A próbákon bizony néha forrnak az indulatok. Talán nem is lehet ez másként. A színészek érzékeny lelkű emberek, akik nehezen viselik a bántónak vélt szavakat. Persze nincs igazi harag, csak lobbanékony reakció. Hamar napirendre térnek az afférok fölött.
Ez a műsor segíti az enyhülést. Bizonyos időközönként színre visszük és eljátsszuk azt, ami a próbákon történt, kibeszéljük a közönségnek egymást és magunkat. Jó kedéllyel oldjuk fel az esetleg megmaradt feszültséget, bepillantást engedünk színházi mindennapjainkba. Jöjjenek el és mulassanak velünk.
Időpont: 2011. április 29. (péntek), 21.00
Helyszín: Weöres Sándor Színház, Krúdy Klub
Jegyár: 200 Ft
Programkereső
Szavazás
Ön mit szeret legjobban a szombathelyi nyárban?
42% - A Savaria Karnevált.
7% - A rengeteg fagyizási lehetőséget.
8% - A sok gondozott parkot.
14% - A nyugalmat, amit a város atmoszférája áraszt.
20% - Csak az számít, hogy igazán meleg legyen.
Összesen 1907 szavazat
Új hozzászólás