100 éves a szentgotthárdi mozi - ünnepi műsorral emlékeznek meg az alapításról
2013.11.29. - 01:15 | vaskarika.hu

Helyszín: Szentgotthárd
Dátum: 2013.12.07 - 08.
Éppen száz évvel ezelőtt, 1913-ban Edelsohn és Hülle, a szentgotthárdi óragyár két alkalmazottja hozzálátott egy filmszínház felépítéséhez. Talán ők maguk sem gondolták volna, hogy egy évszázaddal később egy lelkes helyi csapat azért küzd majd, hogy két kezük munkájának eredménye, egy egész várost szórakoztató mozi a továbbiakban is működhessen.
Szentgotthárd városképe sokat változott az elmúlt évtizedek során, épületek emelkedtek és régiek tűntek el, de a Rába bal partján álló mozi a századelőtől kezdődően az emberek szórakoztatására volt hivatott. A megnyitó előadás „...a minden tekintetben nagyszabású, fényes és pazarul berendezett..." moziban 1913. december 8-án volt. Hangosfilmeket 1932-től vetítettek, neve pedig többször változott, a kezdetben Uránia Mozgóképszínháznak keresztelt épületet később Júlia Mozgóképszínháznak, majd egészen napjainkig Kossuth Filmszínháznak nevezték. Nem csupán a filmművészetnek adott helyet a mozi, hanem egyéb kulturális programoknak is. Gyakoriak voltak az irodalmi estek, amelyek a városban és a környéken élő művelt közönséget is megmozgatták. Emellett a mozi komoly szerepet vállalt az ismeretterjesztésben is az egyes előadásokhoz tartozó kisfilmek vetítésével.
A későbbiek folyamán is a fiatalok kedvelt szórakozása volt a moziba járás, azonban a filmszínház csillaga az elmúlt években leáldozóban volt: az újabb vetítéstechnikai vívmányok megjelenésével az új filmeket csak több hónapos csúszással lehetett levetíteni, így sok filmkedvelő választotta azt, hogy inkább egy nagyváros modern mozijában nézi meg a premiereket. Már-már a bezárástól kellett tartani, s nem egyszer fordult elő, hogy az utcán a gyerekek megkérdezték a városvezetés egy-egy tagját, hogy „Ugye, nem engedi bezárni a mozit?".
Ekkor egy kis csoport úgy döntött, hogy a szentgotthárdi mozi - amely száz éve mozinak épült és azóta is folyamatosan akként üzemel ugyanabban az épületben - egy olyan eleme a városnak, amelyért érdemes összefogni. A nagy lelkesedés mellé megérkezett a helyi önkormányzat anyagi támogatása, amely lehetővé tette a mozi felújítási és digitalizációs munkáinak megindítását. A hatékony munkának köszönhetően idén tavasszal sor kerülhetett az első 3D-s film vetítésére, amelyre olyan sokan voltak kíváncsiak, hogy a sor az utcán kígyózott, és nem kevés pótszékre volt szükség. A vetítések népszerűsége azóta is töretlen, havonta több mint ezer érdeklődő nézi meg a hazai premierekkel szinte egy időben levetített filmeket - és ez a szám egy nyolcezres kisváros mozijának történetében óriási dolog! A fejlesztések sora nem ért véget: jövőre az épület belső átépítésével tovább erősödik az intézmény közösségi jellege, kulturális eseményeknek és kiállításoknak is helyet biztosítva a jövőben.
December 8-án születésnapot ünneplünk, a századikat és talán egy kicsit az elsőt is. Hiszen azon a nagyszabású gálaesten, amelyet az évforduló alkalmából rendezünk, a megújult mozi új nevet kap - ezzel is jelezve egy új korszak kezdetét. A harmincas években városunk gimnáziumában tanult egy fiatalember, aki már akkoriban komoly érdeklődést mutatott a film- és a színművészet iránt, így a gimnáziumi filmesztétikai órák keretében ismerkedett a filmezéssel a helyi moziban. Ő nem volt más, mint Csákányi László, a későbbi népszerű színművész, Jászai Mari-díjas, Érdemes és Kiváló művész, aki talán sokunk emlékében úgy él, mint kedvenc rajzfilmsorozataink hőseinek hangja, de bizonyára sokakban felidéződnek felejthetetlen színházi alakításai vagy klasszikus filmszerepei is.
2013. december 7-én és 8-án ünnepi keretek között emlékezünk meg a filmszínház alapításának századik évfordulójáról, amely alkalomból a mozi felveszi a „Csákányi László Filmszínház" nevet.
December 7-én (szombaton), 16.00 órától a „Sose halunk meg" című film forog, amely Csákányi László utolsó mozifilmje. A 18.00 órakor kezdődő esti gálaműsorban közreműködik Csákányi Eszter színművésznő, a névadó lánya és Koltai Róbert színművész-rendező, aki a Csákányi Lászlóról forgatott filmjét (Utolsó Tangó) mutatja be.
Másnap, december 8-án (vasárnap), 9.00 órától „Múlt, jelen és jövő a százon túliak társaságában" címmel konferencia jellegű beszélgetésre kerül sor a Hunyadi vendéglőben, felkért előadókkal, továbbá országos szintű szakmai szervezetek, valamint az ország legalább 100 éves filmszínházainak képviselőivel. A rendezvényt Bokor Attila, az Emberi Erőforrások Minisztériuma Kultúráért Felelős Államtitkárságának politikai főtanácsadója nyitja meg.
A délelőtti program előadói: Török Gábor: A mozgókép jelentősége régen és ma - Csuk Ferenc: Régi idők filmszínháza - Talabér Ernő: Mozis emlékeim - az elmúlt évtizedek kihívásai - Dr. Frank Róza: A Filmklub újraindítása - Mayer Rudolf: KDM, DCP, DCI, avagy hogyan tovább hagyományos mozik?
A délutáni program felszólalói: Agora-Savaria Filmszínház (Szombathely), Apolló Filmszínház (Pécs), Est Mozi (Tata), Fontana Mozi (Hévíz), KMKK Art Mozi (Celldömölk), Uránia Filmszínház (Eger), Art-Mozi Egyesület, Magyar Filmklubok és Filmbarátok Szövetsége, Mozisok Országos Szövetsége.
December 8-án közönségprogram is várja az érdeklődőket a moziban:
- 13.00 Az öt legenda (színes, szinkronizált, amerikai animációs film 3D-ben)
- 15.00 Asterix és Obelix: Isten óvja Britanniát! (színes, szinkronizált, francia-spanyol-olasz-magyar vígjáték 3D-ben)
- 17.00 Jurassic Park (színes, szinkronizált, amerikai akció-kalandfilm 3D-ben)
A centenárium alkalmából a fenti filmeket - kizárólag 2013. december 8-án - 100 Ft-ért lehet megnézni (az összeg nem tartalmazza a szemüveg árát)! A jegyek csak elővételben vásárolhatók meg a moziban 2013. december 3-án (kedden) és december 6-án (pénteken) 17.00 órától 19.00 óráig. Egy személy egy előadásra maximum öt jegyet kaphat!
Előtte nap a „Sose halunk meg" című alkotást a jubileum és a névadó alkalmából 100 személy ingyen tekintheti meg. Erre a vetítésre a jegyeket a moziban személyesen történő regisztrációt követően lehet átvenni az említett napokon és időintervallumokban a már szintén ismertetett korlátozással. Ez a speciális jegy jogosítja fel a tulajdonosát arra, hogy a szombat esti ünnepségen részt vegyen!
Programkereső
Szavazás
Ön mit szeret legjobban a szombathelyi nyárban?
42% - A Savaria Karnevált.
7% - A rengeteg fagyizási lehetőséget.
8% - A sok gondozott parkot.
14% - A nyugalmat, amit a város atmoszférája áraszt.
20% - Csak az számít, hogy igazán meleg legyen.
Összesen 1913 szavazat
Új hozzászólás