Sztárok a jazzsátorban - 10 éves a Lamantin Jazz Fesztivál (jún. 21-27)

2009.06.17. - 08:30 | vaskarika.hu

Sztárok a jazzsátorban - 10 éves a Lamantin Jazz Fesztivál (jún. 21-27)

Helyszín: Szombathely, Fő tér

Dátum: 2009.06.21 - 27.

Új és visszatérő sztárok a Lamantin idei, jubileumi programjában, 16 koncert, 60 fellépő zenész, 800 fő befogadására alkalmas viharbiztos sátor, 16 milliós költségvetés, kedvező jegyárak - címszavakban ezek a 10 éves Lamantin Jazz Fesztivál jellemzői. A részletes program ismertetésével, a fellépők bemutatásával, valamint egy kis fesztiváltörténeti áttekintéssel igyekszünk a város kiemelkedő zenei eseményéhez kedvet csinálni!

HIRDETÉS

Az Improvizatív Zeneműhely Egyesület ebben az évben duplán is ünneppé varázsolja a jazzrajongók, és érdeklődők számára a június végi napokat. Egyrészt azzal, hogy idén június 21-27-e között immár a 10. alkalommal rendezi meg Szombathely kiemelt kulturális rendezvényeként a Lamantin Jazz Fesztivált és a fesztivál ideje alatt zajló Improvizációs Tábort, másrészt pedig azzal, hogy a pályázati és szponzori támogatások visszaesése ellenére a megszokott „Lamantin színvonalú" programmal áll elő. Bizonyítva ezzel azt is, hogy Szombathelyen mégis van igény a zene eme minőségi, intellektuális válfajára.

Miért éppen Lamantin?

Frappáns, könnyen megjegyezhető, ugyanakkor egyedi elnevezést szerettek volna a fesztivál kitalálói. Így esett a választásuk a ritka, védett tengeri vízi emlősre, mely azóta is emblémája a rendezvénynek.. Dr. Tímár Péter és barátai 90-es évek közepén még Pécsett, aztán egyetemi tanulmányaik befejeztével hazatérve 1999-ben Szombathelyen is útjára indították a fesztivált, mely az első évben még a Tavaszi Fesztivál társrendezvényeként mindössze egy napra korlátozódott. Azóta nagy utat tett meg a pillanat művészetének seregszemléje. Az elmúlt 9 évben több, mint 100 koncert, több száz fellépő, világhírű jazz zenészek, egyre gyarapodó rajongótábor, folyamatosan növekvő hallgatói létszám jellemezte a Lamantin Jazz Fesztivált. A siker egyik titka valószínűleg az, hogy egy non-profit egyesületben tevékenykedő, lelkes szervező-csapat áll a háttérben, akik maguk is imádják a jazz zenét. Az évente júniusban zajló zenei happening az elmúlt egy évtizedben kivívta a hazai jazz szakma elismerését, sőt már határainktól távol is rangos rendezvényként jegyzik.

Dr. Tímár Péter egyesületi elnök és Gombás Rita szervező fújja el a gyertyákat a fesztivál szülinapi tortáján

Hírességek a programban

A Fő téren felállítandó viharbiztos sátorban minden nap több koncert zajlik majd, de az Evangélikus Templom és a Country Club is helyet ad egy-egy zenekarnak. És persze ne feledkezzünk meg a fesztiválhangulatot leginkább megalapozó spontán örömzenélésekről, melyekbe a belvárosi tereken, kávéházakban esténként bárki belehallgathat. Az eddigi forgatókönyvvel ellentétben ezen a fesztiválon nem egy, hanem mindjárt több ország zenészei is kiemelt vendégként szerepelnek. A „Visegrádi Nap"-on tapsolhatunk lengyel, szlovák és cseh fellépőknek is. A nemzetközi hírességeket a jubileumi jazz ünnepen a Jon Mayer Trio (USA) és Scott Hamilton (USA) képviseli. Az improvizációs tábor hallgatói számára felejthetetlen élményben lehet részük, ha beiratkoznak a két amerikai sztár mesterkurzusára. A blues rajongótáborát a szokásoknak megfelelően szerdán (jún. 24-én) várják a szervezők a Lamantin Jazz Sátorba. E nap világsztár vendége az Ian Siegal Band (GB).

A magyar jazz és blues kiemelkedő személyiségei közül az idei fesztivál vendégei lesznek többek között: az idén 60 éves szombathelyi gyökerekkel rendelkező Vukán György, László Attila, Tátrai Tibor, a Magyar Jazz Szövetség 2009 évi szakmai díját elnyerő Csepregi Gyula, Oláh Kálmán, és a 2007-es év legjobb jazz albumát jegyző, a fiatal tehetségeket képviselő Tóth Viktort is. Újdonság a programban a Magyar Jazz Szövetség által támogatott nap, valamint az ingyenes záró nap, ahol délutántól az Improvizációs Tábor hallgatóiból alakult formációk versengenek egymással a tábor tanárai karának képviselőiből alakult zsűri előtt, majd este egy fergeteges zárókoncerttel ér véget a 10. Lamantin Jazz Fesztivál. A fesztiválról bőséges és naprakész információ a www.lamantin.hu oldalon olvasható.

A fellépők részletes bemutatása innét letölthető!

Pawel Kaczmarczik tavaly a Muniak Quartettel, idén saját zenekarával jön a fesztiválra

A Lamantin Jazz Fesztivál részletes programja (június 21-27.)

Június 21., vasárnap, 19h - Evangélikus Templom

Bolyki Brothers - "A SOTER Evangélikus Egyesület szervezésében"

Bolyki György - vokál, Bolyki András - vokál, Bolyki László - vokál, Bolyki Balázs - vokál

A Bolyki Brothers négy testvér (András, György, László és Balázs) a capella produkciója. Több mint húsz éve dolgoznak együtt, és mára a komolyzene, a pop, valamint a jazzvilág is számon tartja, és értékeli munkájukat. Az együttes tagjai képzett zenészek. Brácsa, cselló és klarinét szakon végeztek, és aktív résztvevői a nemzetközi komolyzenei életnek is.

Bolyki Brothers produkciója hangszeres kíséret nélküli, úgynevezett a capella show. Az előadásban pop, jazz, gospel, és saját szerzeményű darabok szólalnak meg sok humorral, angolul és magyarul. Különleges hangzásélményt nyújt a basszus és ütő hangszerek megszólaltatása emberi hangon, valamint a szólista virtuozitása és hangszerutánzatai (trombita, szólógitár és egyéb hangszerek). „Ezek a fiúk mindenből viccet csinálnak, kivéve a zenét."

Június 22., hétfő 20h - Lamantin Jazz Klub (Country Club)

Koncert a tábor tanári karának közreműködésével

Június 23., kedd 18.30h - Fő tér, Lamantin Jazzsátor

Tóth Viktor Tercett feat.: Todd Williams

Tóth Viktor - szaxofon, Orbán György - nagybőgő, Jeszenszky György - dob, Todd Williams - szöveg

„Tóth Viktor a fiatal magyar jazz generáció egyik legtehetségesebb tagja" - írja róla a sajtó, Climbing with mountains című albuma a 2007-es év legjobb jazz lemeze díjat nyerte el. A szaxofonos saját magát mégis egy úton járó kereső emberként látja.

Zenei törekvéseiben az egyetemes harmóniával vágyik egységre. Hangszeres játékára a dinamikus, mégis érzékeny kifejezésmód jellemző, zenei megnyilvánulásaiban a pillanat energiáit kívánja megragadni. Játszott Európa és az Egyesült Államok számos jazz fesztiválján, saját tercettjét vezeti, kortárs táncossal duettezik, népzenét gyűjt, zenét szerez, új utakat keres.

Tátrai Trend

Tátrai Tibor - gitár, Pintér Tibor - gitár, Glaser Péter - nagybőgő, Czibere József - ütőhangszerek

„Néhány zenész találkozik, kedvük támad együtt muzsikálni, az ötletek csak úgy sorjáznak - ebből szokott valami igazán érdekes és izgalmas kisülni." Az ország egyik legismertebb és legkedveltebb gitárosa, Tátrai Tibor többször volt részese hasonló „kalandnak", amikor eleinte szinte még azt sem lehetett tudni, milyen zenét fog játszani új együttese, a végén mégis sportcsarnokok színpadán találta magát.

„Folyton keresem az újat. Leginkább azért, mert az újban mindig rengeteg energia feszül, mindenki éhes arra, hogy valami jót csináljon. Remek partnerekre találtam, a próbák során kiderült, hogy a srácok mindent el tudnak játszani, s képesek vagyunk együtt lélegezni a zenében."

"Kamaramuzsikálásnál nem ritka ez a formáció, de mi nem jazzt játszunk, inkább a rám jellemző dolgokat, olyan dalokat, amelyek az elmúlt egy-két évben születtek meg bennem. Kellemes, érthető és szerethető zenét. Amolyan körbeülős produkció lesz ez, hogy akár borozgatás, eszegetés közben is lehessen élvezni." Tátrai Tibor

Jon Mayer Trio (USA)

Jon Mayer - zongora, Darryl Hall - nagybőgő, Steve Pi - dob

Június 24., szerda 18.30h - Fő tér, Lamantin Jazzsátor - BLUES NAP

Palermo Boogie Gang

Fekete Jenő - ének, gitárok, Szabó Tamás - ének, szájharmonika, washboard, Bacsa Gyula - zongora, tangóharmonika, Kepes Róbert - basszusgitár, Mezőfi István - dob, ének

A szájharmonikázás Magyarországon a II. világháború előtt vált különösen nép­szerűvé. Elsősorban a cserkészmozgal­mon belül működtek szervezett keretek között amatőr csoportok. A szájharmonikázásnak új lendületet a '80-as évek első felében kibontakozó "blueskocsma-mozgalom", illetve a blues műfaj magyarországi elterjedése adott.

A zenekar 1993-ban megkapta az Emerton díjat, az év felfedezettje kategóriájában. 1997. augusztus 17-én a Sziget Fesztiválon adják utolsó koncertjüket. (Fekete Jenő, Szabó Tamás, Bacsa Gyula, Mezőfi István, Kepes Róbert)

2003-ban ismételten összeállt a csapat.

Raphael Wressnig & Enrico Crivellaro Organ Combo (USA/A)

Raphael Wressnig - hammond b3 organ, Enrico Crivellaro - gitár, Scott Steen - trombita, Silvio Berger - dob

Ian Siegal Band (GB)

Ian Siegal - gitár, Andy Graham - basszusgitár, Nikolaj Bjerre - dob

Június 25., csütörtök 18.30h - Fő tér, Lamantin Jazzsátor - VISEGRÁDI NAP

Jakub Šafr Quartet & Petra Ernyei (CZ)

Jakub Šafr - zongora, Tomaš Černy - klarinét, szaxofon, Marek Rejhon - gitár, Martin Zpevák - nagybőgő, Petra Ernyei - ének

Pacora Trio (SK)

Stanislav Palúch - hegedű, Marcel Comendant - cimbalom, Róbert Ragan - nagybőgő

Nothing but Swing Trio - Scott Hamilton (SK - USA)

Scott Hamilton - szaxofon, Klaudius Kovac - zongora, Robert Ragan - nagybőgő, Peter Solarik - dob

Paweł Kaczmarczyk Audiofeeling Band (Pl)

Paweł Kaczmarczyk - zongora, Radek Nowicki - szaxofon, Wojciech Pulcyn - nyagybőgő, Arek Skolik - dob

Június 26., péntek 18.30h - Fő tér, Lamantin Jazzsátor - MAGYAR JAZZ SZÖVETSÉG NAPJA

In Line 2009

Csepregi Gyula - szaxofon, Birta Miklós - gitár, Vasvári Pál - basszusgitár, Szendőfi Péter - dobok

Csepregi Gyula a magyar zenei társadalom megítélése szerint Magyarország "vezető szaxofonosa". A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem volt tanáraként, közel húsz éves tanári működésének következtében a ma hallható, s szintén hírnevet szerzett fiatalabb szaxofonos nemzedék számos jeles képviselője az ő tanítványaként kezdte pályáját. Emellett a Magyar Rádió volt tánczenekarának, a jelenleg önállóan működő Stúdió 11 zenekarnak is szólistája szintén több, mint húsz éve, ill. néhány éve már művészeti vezetője is.

Idén Csepregi Gyula szaxofonosnak ítélte a Magyar Jazz Szövetség a Szabó Gábor díjat. A rangos szakmai elismerést, melyet a Magyar Jazz Ünnepének nyitókoncertjén, március 19-én 19 órakor vehetett át a Budapest Jazz Clubban.
Csepregi Gyula a hazai jazzvilág meghatározó egyénisége, szinte minden neves hazai előadó lemezén szerepel vendégszólistaként. A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem tanára, ötszörös Emerton-díjas, kétszeres nívódíjas művész, számos nemzetközi elismeréssel is jutalmazták, többek között a Montreaux-i Jazz Fesztivál legjobb szólistának járó díjával, a Hágai Fesztivál különdíjával, a Finn Rádió Nívódíjával és a Norvégiában megrendezett EBU Fesztivál "Kiemelkedő szólista" díjával. Tagja egy nemzetközi "All Stars" zenekarnak, amelyben partnere Mike Stern gitáros, a Spyro Gyra zenekarból ismert Dave Samuels vibrafonos, a többszörös Grammy-díjas Yellow Jackets zenekar alapítója, Russel Ferrante zongorista és a legendás Weather Report együttes dobosa, Alex Acuna.

László Attila - Oláh Kálmán Quartet

László Attila - gitár, Oláh Kálmán - zongora, Lattmann Béla - basszusgitár, Mohai András - dob

"Az érzékeny harmóniavilágával fülben utat kereső "contemporary" jazz színültig töltött klubtér és poharak közt vágott ösvényt magának a hallójáratokig. Szponzorok boroztak, törzsvendégek "szakértettek", a László Attila Quartet pedig hozta a smooth jazz összes finomságát." (Lamatin Club, László Attila Quartet)

"A sors jóvoltából több mint tíz éve ismerem László Attilát, és az is megadatott, hogy gyakran együtt játszhattam vele. Mégis, a mai napig újabb és újabb vonásokat fedezek fel a játékában, olyannyira, hogy már meg sem próbálok kiigazodni rajta, inkább csak "készenlétbe" helyezem magam, s úgy várom a fordulatait. Amikor együtt játszunk, tudom, hogy megmarad bennem a zenéje - és ez mindig így történik. Ahogy Attila egyik darabjának a címe is mondja: testvérek lettünk." (Tommy Campbell)

Super Trio

Vukán György - zongora, Berkes Balázs - nagybőgő, Kőszegi Imre - dob

„...a zenész elsősorban attól zenész, hogy a saját gondolatait játsza."

„...a zene nem stílus kérdés. - Sőt, aki minél szabadabban képes szárnyalni, annál inkább önmagát fogja kifejezni."

Ami fontos velem az életben történt, azt tulajdonképpen nem én akartam, csak megesett. Ha három-négyéves koromban nem ragad meg bennem egy dal, amit a menetelő katonák éneke után kezdtem játszani váratlanul a zongorán, ki tudja, mikor derül ki, hogy abszolút hallásom, és érzékem van a zenéhez? A jazz felé a szabadságvágyam vitt. Talán akkor kezdődött, mikor gyerekként, a gyakorlás végén a jutalmat az jelentette, ha eljátszhattam a darabot úgy, belülről fakadó, szabad felfogásban is, ahogy én éreztem."

Június 27., szombat 14-22h - Fő tér, Lamantin Jazzsátor

A Lamantin Improvizációs Tábor zárókoncertje a tábor diákjainak részvételével

Társprogramok:

Jam-session a Lamantin Klubban - minden este (Country Club)

Ingyenes Jazzkoncertek a városban, meglepetés zenekarokkal a tábor diákjaiból alakult formációk részvételével
(június 19, 20, 21, 22. naponta 19.00-21.00 -ig).
Helyszínek: Cinema kávézó, Szimfónia Kávézó

Czika László fotoriporter kiállítása az eddigi fesztiválokon készült képeiből
Helyszín: Lamantin Jazzsátor

MOGYI Lamantin Improvizációs Tábor

Jegyárak:

június 21. (napijegy): 1000 Ft
június 22. (napijegy): 300 Ft
június 23. (napijegy): 3000 Ft
június 24. (napijegy): 2500 Ft
június 25., 26. (napijegy): 2000 Ft
3 napos jegy: 5500 Ft
Fesztiváljegy (minden koncertre): 7000 Ft

Jegyelővétel:
Koncertjegyek elővételben az AGORA Művészetek Háza jegyirodájában (Belsikátor 1.) és a helyszíneken korlátozott számban kaphatók.
Telefonos jegyrendelés: 94/511 266

Szállásfoglalás:
Park Hotel Pelikán
Tel: 94/513 800
www.hotelpelikan.hu

Új hozzászólás