Félnapnyi Írország - Bloomsday 2016
Képgaléria megtekintése2016.06.17. - 02:30 | Büki László 'Harlequin'
Egy fél napra mindig ír lesz június 16-án Szombathely. Idén huszonkettedszer lett. Útvonal-pecsételés, koncertek, tárlatok hagytak nyomot a szubkulturális esemény 22. évfordulóján.
Ki ne ismerné a főtéri Joyce "szobrot" (helyesebben térplasztikát, mert ebben a formájában nem szobor!)? A szemüveges urat, aki "kinéz a falból"? Évente többször megyünk el előtte, június 16-án azonban megállunk - emlékezni, picit különlegesnek tartani városunkat, hogy több mint két évtizede, a 90-es évek közepének helyi máskéntgondolkodói a kortárs művészetek egyik drágakövét mosták ki az "ötletpatakból".
Azóta változott, formálódott, talán közérthetőbb is lett a Bloomsday, kevésbé "sújtja" a mainstream-hez szok(tat)ott kultúrszellemet meglepő performanszokkal, akciókkal. A pecsételés is porcukros már, ami teljesen jó és környezetbarát nyomként vezet a Blum-háztól a Zsinagóga udvarig, ahol a kiszáradt nyomkereső megkóstolhatja a világ legfinomabb "stout"-ját, a Guinness sört.
Ám mielőtt felhörpintettük és Leopold Bloom nevével hintettük volna be a várost, a Szombathelyi Ifjúsági Fúvószenekar felvezető dallamait követően Pat Kelly, Írország nagykövete és Koczka Tibor, Szombathely alpolgármestere nyitotta meg a Blum-napot.
Utóbbii egy találó hasonlattal indította beszédét: "Talán sokan látták a Szenzációs recepciós című filmet Önök közül is, ahol Michael J. Fox a főszereplő. Van egy jelenet, amikor azt mondja: ettem olasz ételt, olasz cipőm van, de még sosem jártam Olaszországban. Most egy kicsit én is így vagyok Írországgal. Szeretem az ír táncot, ittam ír sört, de még sosem jártam Írországban, mégis úgy gondolom és sokan úgy érezzük ezen a napon, mintha jártunk volna már ott. Immár 22 éve rendezhetjük meg itt Szombathelyen június 16-án a Bloomsday-t, azon a napon, melyen Joyce regénye, az Ulysses játszódik Írországban - szombathelyi szálakkal. Sokszor beszélünk arról, hogy az irodalom, a kultúra határokat bont le, népeket, országokat köt össze és jelen esetben, nemcsak beszélünk erről, hanem igenis teszünk, tettek elődeink is ezért. Országainkat nemcsak a tánc szeretete vagy a sör köti össze, de hasonlóan zaklatott történelme volt az íreknek és a magyaroknak is."
Az ír nagykövet köszöntőbeszédében kiemelte, hogy nagy megtiszteltetés számára a 22. fesztivált itt ünnepelni. "Nincs is semmi, ami ennél jobban mutatná a két ország között meglévő kulturális kapcsolatok erősségét" - hangsúlyozta. Érdekességként elmondta, hogy egy olyan helyen született, ami a regény történéseinek helyszínét követve nagyon közel van ahhoz a településhez, Joyce tornyához, ahol a mű nyitójelenetében a részeges Buck Mulligan a háborgó ír tenger hullámaira tekint.
Nem múlhat el Bloomsday kortárs alkotás "leleplezése" nélkül: idén ez az NYME SEK Művészeti Intézet tanárainak és hallgatóinak "Komfortzóna" című térinstallációja volt, melyet Nagy Csaba ismertetett a hallgatósággal. Alapgondolata az emberi természet egyik jellemző tulajdonágát elemezte, azt, hogy mennyire erős az emberben a teremtett környezetéhez, komfort körülményeihez való ragaszkodása, a krízishelyzetek milyen reflexiókat indítanak el benne. (csak zárójelben: magától a komfortzóna szótól is sikítófrászt kapunk, az urbánus, elkényelmesedett világ pszichosarlatánjainak divatkifejezése, "csinált szava". Egy élő- vagy ökofaluban gyanítjuk, helye sem lenne a köznyelvben... )
Az eseményvédjegy pecsételés első nyomait Pat Kelly és Koczka Tibor helyezte el a Joyce szobor előtt: egy Bloomsday és egy Szent Márton Év 2016 felirat került porcukor formájában a térre és az útvonalra, egészen a Zsinagóga udvarig, ahol a nagykövet is csapolt a legnépszerűbb ír árpaléből. A sajtó pedig konstatálta, hogy fogadás szempontjából minden sajtóesemény Bloomsday lehetne...
Különleges irodalmi emléket dolgoz fel a Bloomsday Szombathelyen. A rendezvény azon az irodalmi tényen alapul, hogy James Joyce Ulysses című - egyetlen napon (1904. június 16.) játszódó - regényének mitikus főhőse, Leopold Bloom (Virág Lipót) reklámügynök, dublini kispolgár szombathelyi származásúnak vallja magát. A helytörténészek kiderítették, hogy az 1800-as évek közepén valóban élt a városban, a mai Fő tér 41. szám alatti házában egy Blum nevű család. E család leszármazottja volt egy bizonyos Virág Lipót, aki Triesztben került kapcsolatba James Joyce-szal. (Az Ulysses Triesztben íródott.) Ennek a gondolatnak a jegyében indult útjára, és idén már 22. alkalommal rendezték meg a Bloomsday-t, amely a kortárs fesztiválok szinte minden művészeti ágát felvonultatta, kapcsolódva az ír kultúrához.
A nap során megnyíló tárlatokról itt számoltunk be:
Tárlatok, képzőművészeti akciók a Bloomsday-en
2016.06.17. - 11:45 | Büki László 'Harlequin' - Fotók: BLH, Szabó Bence Paszkál

Június 16-án képzőművészeti tárlatok sora nyílt meg a Bloomsday-en. A főteret a "Komfortzóna" című térinstalláció "lengő betűi" uralták, a Bartók Terem kamaratermében Martyn Ferenc Ulysses grafikái és az NYME SEK Művészeti Intézet hallgatóinak Ulysses ihlette képregény-kiállítása várta a látogatókat. Az Irokéz Galériában Az öt legyőzi a hatot címmel Gerhes Gábor tárlata nyílt meg, a képzőművészeti hepeninget pedig szintén az egyetemi hallgatók akciófestészete zárta a Blum-háznál.
Programkereső
Szavazás
Ön mit szeret legjobban a szombathelyi nyárban?
42% - A Savaria Karnevált.
7% - A rengeteg fagyizási lehetőséget.
8% - A sok gondozott parkot.
14% - A nyugalmat, amit a város atmoszférája áraszt.
20% - Csak az számít, hogy igazán meleg legyen.
Összesen 1913 szavazat
Új hozzászólás