Szénakutyák: képzeletbeli dokumentumjáték Weöres Sándor macskájáról – A Kőszegi Várszínház ősbemutatója (ápr. 28.)

2022.04.26. - 00:10 | vaskarika.hu

Szénakutyák: képzeletbeli dokumentumjáték Weöres Sándor macskájáról – A Kőszegi Várszínház ősbemutatója (ápr. 28.)

Helyszín: Kőszeg, Jurisics-vár Lovagterem

Dátum: 2022.04.28.

A Kőszegi Várszínház idén ünnepli megalakulásának 40. évfordulóját. Az ünnep alkalmából szerettek volna megemlékezni Vas megye nagy művészéről, Weöres Sándorról, így született meg Göttinger Pál Szénakutyák című képzeletbeli dokumentumjátéka Weöres Sándor macskájáról.

Göttinger Pál: Szénakutyák - a Kőszegi Várszínház ősbemutatója - képzeletbeli dokumentumjáték Weöres Sándor macskájáról

Úgy tudjuk, hogy a nagy költő macskája rákos lett - a halála után pedig Weöres (aki már korábban is, gyerekkorában is kínlódott az öngyilkosság gondolatával) a villamos elé lépett. Az utókor már tudja, hogy ez a kísérlet sem sikerült - és gazdagabb lett azzal a pár sorral, hogy "Mellesleg, / ha valaki ebnek emel mauzóleumot, / kár nevetni. / Tanulj nevetségig szeretni."


Mi azonban azt fogjuk most játszani, hogy hunyorogva gyanakodni kezdünk: mindenki tudja, hogy a macskák nem halnak ennyire könnyen. Korábban itt voltak. Utánunk is itt lesznek. Mindent látnak. Mindent hallanak.

A kortársak visszaemlékezései ezer oldalakra rúgnak, de a csodagyereket felfedező nagy elődök, a tehetségtől letaglózott kortársak és a mindent skatulyázni akaró utókor sem tudta igazán, hogy mihez kezdjen az utolsó olyan magyar költővel, aki kérdés nélkül mindenkié. Akinek bölcselete alázatra inti a legnagyobbakat is - és akinek a verseit először tanulja meg fejből minden magyar gyerek. Akit meg sem karcolt a kor, amelyben élt, pedig végigélte és végigírta a XX. századot. Hogy ez a zseni most akkor veszedelmes-e, ártalmatlan-e, fogalmatlan-e vagy bölcs-e...? Kívül áll, vagy felette áll? Ma sem tudja senki.

Meg kellett volna kérdezni a macskát. Az is igaz viszont, hogy neki meg nem mindent érdemes elhinni.


Előadja: KÁLID ARTÚR

A költő műveinek és élete dokumentumainak felhasználásával írta és rendezte: GÖTTINGER PÁL

Díszlet: Ondraschek Péter

Rendezőasszisztens: Dicső Dorka

Az írás alapjául szolgáló anyag összeállításában NAGY ANDRÁS PHD az iASK kutatója és Tóth (Lőcsei) Péter működött közre.


Új hozzászólás