Etüdök, Prelűdök, Játékok - Jan Michiels zongoraestje a Képtárban

2009.07.09. - 17:00 | Makrai Tamás

Etüdök, Prelűdök, Játékok - Jan Michiels zongoraestje a Képtárban

Jan Michiels, belga zongoraművész a 25. Nemzetközi Bartók Fesztiválon mutatta be a javarészt magyar kortárs zenére épülő repertoárját a szombathelyi Képtár zeneértő közönségének.

HIRDETÉS
Július 7-én, kedden került sor a Képtárban a belga Jan Michiels zongorakoncertjére. A repertoár nem volt ismeretlen előttünk, mivel már napokkal előtte előkerestük a szekrény mélyéből a régi, poros, de még kifogástalan hangminőségű komolyzenei bakeliteket, hogy felkészüljünk a nem mindennapi koncertélményre. Debussy Prelűdjei kicsit sercegtek ugyan a tű alatt, de a zongorajáték így is magávalragadóan szólt a korongról. A darab után sorravettük a honi klasszikusokat: Bartókot és a kortárs zene kiemelkedő mestereit: Kurtágot és Ligetit. Hogy miért éppen Debussyt, Kurtágot, Bartókat és Ligetit? A szokatlan mű- és szerzőpárosítás régóta az egyik legkomolyabb közönségvonzó tényező a koncertéletben. Michiels maga is régóta keresi ezeknek az erőknek az eredetét, s a kortárs zene klasszikusainak műveit gyakran keveri XIX. századi zenei darabokkal, csakhogy a hallgatói beidegződéseket feloldja.


"A negyvenen már túl lévő Jan Michiels arról híres hazájában, hogy nagyon érti a második bécsi iskola szerzői, és olyan közép-európai zeneszerzők, mint Dvořák és Janáček, valamint Kurtág és Ligeti műveinek minden csínját-bínját" - írja a művészről az NKA kritikai portálja, a revizoronline.hu.

A Képtárbeli koncert is javarészt a közép-európai szerzők műveit vette szárnya alá, s öltöztette a műveket egyedi, a klasszikus zenéhez szokott fülnek olykor szokatlan köntösbe. Az inkább kortárs zenei művekből összeválogatott műsornak több csúcspontja is volt, a legnagyobb talán a Ligeti-etűdök során, ahol a szépség múlandóságának "billentyűkoppanásait", vagy épp a varsói ősz megkapóan borongós futamait jutalmazta elismeréssel a közönség.


Az elhangzott műsor:

Kurtág György: Játékok II - Hommage á Kadosa
C. Debussy:
Prelűdök II kötet - Feuilles mortes / La puerta del Vino / La terrasse des audiences du cliar de lune / Feux d'artifice
Kurtág György:
Játékok II 12 Mikroludien
Ligeti György:
etütök I kötet - Désordre / Cordes á vide / Touches blocquées / Fanfares / Arc- en-ciel / Automnneá Varsovie
L. Janacek:
Im Nebel
Kurtág György:
Játékok III - 12 Neue Mikroludien
Bartók:
Szabadban (Síppal, dobbal / Barcarolla / Musettes / Az éjszaka zenéje / Hajsza)

Jan Michiels 1966-ban született, Abel Matthys-nál tanult a brüsszeli Királyi Konzervatóriumban, majd a berlini Művészeti Főiskolán folytatta tanulmányait Hans Leygraf irányítása alatt, ahol kitüntetésben részesült Bartók II. zongoraversenyének és Ligeti etűdjeinek előadásáért. 1988-ban a Tenuto-verseny, 1991-ben a nemzetközi Queen Elizabeth Competition díjazottja lett. 1989-ben megnyerte a szintén nemzetközi E. Durlet versenyt, 1992-ben pedig megkapta az előadóművészek JeM/Cera díját. 1996-ban a Flamand Fesztivál sztárjának kiáltották ki. 2006-ban a Gouden Vleugels/KBC Muziekprijs díjazottja volt.

Jan Michiels jelenleg zongorát tanít a brüsszeli Királyi Konzervatóriumban, és nyolc éven át a kortárs zenei osztálynak is ő volt a tanára. Emellett néhány éve a genti Orpheus Instituut művészeti tanácsadója. Rendszeresen fellép szólistaként és kamarazenekarokkal egyaránt Európa és Ázsia zenei színpadain, olyan jól ismert karmesterekkel, mint Angus, Baudo, Boreycko, Edwards, Eötvös, Nézet-Séguin, Rahbari, Rundel, Siebens, Stern, Tamayo, Pfaff, Zagrosek és Zender, illetve együttműködésben olyan táncművészekkel, mint Anna Teresa De Keersmaeker, Vincent Dunoyer vagy Sen Hea Ha. Számos rádió felvétele mellett CD felvételeket is készített Bartók, Liszt, Rachmaninov, Ligeti, Kurtág és Goeyvaerts műveiből. 2005-ben az Eufoda kiadónál CD-re játszotta Schönberg, Berg és Webern összes zongoraművét.

Új hozzászólás