Elszalasztott cikesz - Harry Potter és a félvér herceg (filmkritika)
2009.07.26. - 09:00 | Boros Ferenc
A szemüveges varázslótanonc egyik legsötétebb és feszültségekkel teli, drámai végkifejletű kalandja megérkezett a mozikba. Csak az a nagy hiba, hogy mindez a kész filmből valahogy hiányzik!
A hétkötetes Harry Potter a kortárs irodalom legolvasottabb műve, hisz Joanne Kathleen Rowling brit írónő meseregénye mágikus képességeivel rá tudja venni a gyerekeket - és velük együtt sok felnőttet is - az olvasásra. Az első kötet 1997-ben jelent meg Harry Potter és a bölcsek köve címmel. Több évig ellenálltam a kísértésnek, de mikor véletlenül hozzám ragadt, néhány óra múlva, a könyv elolvasása után rögtön a folytatásért nyúltam. Az utolsó vaskos regény 2007-ben jelent meg, és ezzel lezárult Harry Potter varázslatos története. 2001-ben Chris Columbus gyermekded filmjében közel két és fél órán keresztül utazhattunk a fantázia, a mese, és az akaraterő világában, vagyis a Roxfort Boszorkány- és Varázslóképző Szakiskolában. 2002-ben Columbus és kamasszá cseperedett főhősei, Harry (Daniel Radcliffe), Hermione (Emma Watson) és Ron (Rupert Grint) immár jól összeszokott kis csapatot alkotva alaposabb munkát végeztek a Titkok kamrájával. 2004-ben az Azkabani fogolyban a mexikói Alfonso Cuarón letette kézjegyét, és a giccses mese birodalmából a gótikus látványvilágú, sötét, hidegrázóan félelmetes, horrorisztikus mesébe lendítette tovább a főhősöket. Ezt a részt máig az egyik legjobban sikerült Harry Potter filmnek tartom. 2005-ben Mike Nevell folytatta a hagyományt, és ismét egy jól sikerült félelmetesen komor és sötét alkotás született a Tűz serlegével, az újjáéledt Voldemorttal és a dementorok jéghideg leheletével. Másfél év várakozás után David Yates filmjében Harry komótosan gyűjti össze a tagokat a Főnix rendjébe, hogy a végső pár percben szembeszálljanak a sötét jegy küldötteivel. A megszerzett jóslat - nem élhet az egyik, míg él a másik - pedig előrevetíti a végső küzdelmet, mely valamelyik fél számára a pusztulást eredményezheti.
A félvér herceg az egyik legizgalmasabb könyv volt a sorozatból. Faltam a sorokat, az utolsó oldalakon pedig izgalomba burkolózva vártam a végkifejletet, mely oly erővel csapott le rám, hogy nem tudtam felocsúdni. A filmből ez az erő hiányzik, és mindez, talán azért mert a stafétabot maradt David Yates kezében. Meglehetősen látványosan indul az aktuális mozi a mugli világba beférkőző halálfalók rombolásával. Ahogy a történet szereplői, úgy a film színészei is átélték a tinikor legnagyobb problémáit, ami így jogosan az egyik fő irányvonal az alkotásban. A filmben viszont eltolódik az arány a tinikor küzdelmeinek irányába, hisz szerelmek szövődnek, és mennek tönkre, a féltékenység hatja át több szereplő karakterét is. Nemiségre reflektáló poénok, tündi bündi gügyögő iskoláslányok, és az első szerelem szelétől megcsapott fiúk töltik ki a film nagy részét, amivel nem is lenne, gond, ha mindez nem a végső finálé kárára történik. Ennek az eredménye az lett, hogy a rendező nem részesítette megfelelő elbánásban a regény fő konfliktusát, és a kiválasztott Harry Potter felelősségvállalása is eltörpül a szerelmi játszótér csúszdájában.
Elnagyolt történet, elkapkodott finálé, szörnyű lezárás. A sok hormontúltengéses kamasz között a varázslóvilág dolgai elvesznek, hisz a könyvben hosszú oldalakon taglalt izgalmas és feszültséggel teli támadás és küzdelem a Rend tagjaival teljesen kimarad, míg Dumbledore emlékei és a megszeghetetlen esküs merénylet pedig részben elszivárog a semmibe. A végső tragédia súlytalanná válik, hisz a könyv és egyben a sorozat egyik legdrámaibb pillanata után pár másodperccel a főszereplők ismét a kamaszkori szerelemről csevegnek, míg végül hirtelen megjelenik a képzeletbeli "folyt.köv." felirat. Bennem meg a hiányérzet. Hiányzik az erő, nincs meg az az érzés, amikor kiderül a végén a nagy titok, hiányzik a dráma, ráadásul Voldemort személyesen egyetlen filmkocka erejéig sem tűnik fel a vásznon. Ez a cikesz most kicsúszott a rendező kezei közül, a varázslat pedig eltűnt a rutin tengerében. Családi mozi, könnyed hormonokkal teli tini vígjáték, komor hangulatú sötét tónusú fantasy, valamint horrorisztikus képsorok keverednek a 154 percben. A látvány és a színvilág lenyűgöző. Színpompás eseményekkel szembeállított fakó szürkés zöld árnyalatok, aprólékosan felépített képi világ, sok arcközeli és néha remegő kézi kamera rántja magával a nézőt az egészen varázslatos látványvilágú Potter-univerzumba. Összeségében pár felejthetetlen jelenet vésődik be a fejünkben - a horcrux megszerzése, a sátáni Damien-re hajazó ifjú Voldemort játéka, a búzaföldes jelenet, a szekrényből elélépő halálfalók - de mindez kevés ahhoz, hogy feledtesse a film gyorsan lezavart, lecsúpaszított fináléját.
Az utolsó könyv megfilmesítése pedig szintén David Yates kezében landolt, két részre bontva. Én meg izgulhatok, hogy mi keveredik ki a Potter világban megfáradt rendező kezei közül, hisz egy vérfrissítés - akár Terry Gilliam, Tim Burton, Guillermo Del Toro, vagy Tarsem Singh személyében- jót tett volna a sorozat lezárásának.Mi pedig a rajongók kommentjeit várjuk, hogy hogyan vélekednek Harry Potter legújabb kalandjáról!
Rajongóként 3,5 pont!
Programkereső
Szavazás
Ön mit szeret legjobban a szombathelyi nyárban?
42% - A Savaria Karnevált.
7% - A rengeteg fagyizási lehetőséget.
8% - A sok gondozott parkot.
14% - A nyugalmat, amit a város atmoszférája áraszt.
20% - Csak az számít, hogy igazán meleg legyen.
Összesen 1907 szavazat
Új hozzászólás
Korábbi hozzászólások
Abban is tökéletesen egyetértek, hogy a harmadik rész a legjobb.
A lényeg: Ismét nagyon tetszett a kritikád!
A modernizálás nem áll jó a történetnek - metrós kezdés, "borotválkoznod kéne" - tanács Dumbledore-tól Harrynek, ahogy szintén az igazgató érdeklődése Harry szerelmi élete iránt - elképesztő. Ezekkel a dolgokkal sikerült egy karakter alap jegyeit tövestül kitépni, hiszen mindannyian, akik olvastuk a könyvet tudjuk - Dumbledore nem mond ilyeneket - soha, de ez még csak a kisebb része a bajnak.
Új jelenetek, amiről a könyvben említés sincs - búzamezős rész -, csak azt kérdezem, mi lett volna, ha azt kihagyják és helyette a könyvben lényeges, fontos csatát például belerakták volna? Olyan, mintha a film szabadfoglalkozás lett volna: a téma Harry Potter meg egy ködös cselekményvázlat - de az meg kit érdekel?
Lumpsluk: a könyv szerint kövér, bajszos és kopasz. Hát szóval igen, nem sikerült megoldani, pedig ez nem nagy kunszt. Tonks és Lupin már karácsonykor együtt vannak, ahogy azt a kedvesem megszólítás is jelzi, Tonks jellegzetes rágógumi pink haja elmarad. Lehet azt mondani, hogy ez kit érdekel, de ezek fontosak - lennének, de amúgy naív vagyok, ha ilyenek miatt püfölöm a billentyűzetemet, amikor ennél ezerszer nagyobb bakik vannak a filmben,, amiket nem tudom mivel magyaráznak.
A tini élet fajsúlyos, ami persze nem lenne baj, ha a mérleg nyelve nem arra húzna, ilyen szerelmi szálak mellett Dumbledore és Harry horcruxért való küzdelme és az igazgató halála eltörpül. A főnix dala két várnyogás volt - igazán megható. Csata kimaradt és Hermione a második percben már nyugtatja Harryt: Ron nem haragszik, hogy te meg Giny. Mi pedig ott ülünk, két alkalommal is tapasztalva ezt: ott ülünk, bámuljuk a vásznat és ráébredünk, hogy vége, ennyi. A drámai befejezés.
Az, hogy Voldemort nem tünt fel a filmben, nos: ebben a részben a könyvben sem tűnik fel, nem, mintha érdekelte volna bármi is a rendezőt, ami a könyvben történik.
Dumbledore temetése még felvillanva sem jelenik meg, ahogy sok más sem. Az emlékek viszonylag kis szerepet kapnak, ha a könyvbeni jelentőséget nézzük, bár sikerült jól kiválasztani a két legjobb emléket, ami bemutatja Voldemortot.
Dermedt csend fogadott a film végén mindkét alkalommal és az arcokon mély megdöbbenést láttam, amikor a film vége után a legvidámabb zene kezdett el bömbölni, ami a filmben szerepel. Érdekes volt a hatása, ilyenkor szokás a drámai felhangot erősíteni a legszomorúbb zenével: de se gond, ez úgyis csak egy mese...
Gratulálok a rendezőnek, házi feladatnak ajánlanám a Harry Potter - remélem ismeri... - sorozat rá eső köteteinek alapos elolvasását, ugyanis ezek a kötetek plussz hülyeségek nélkül is izgalmasak és jól felépítettek, de úgy, hogy a fele lényeg kimarad nos: ez születik, egy ilyen film...
Lehet már nem is nézitek a mostanság beírt véleményeket, de én csak most találtam rá az oldalra. És mindenképpen szerettem volna írni.
Nagyjából mindenkivel egyet kell hogy értsek. Én is a párommal néztem, ő nem olvasta a könyvet, és milyen meglepő, de neki is tetszett. Én magamat elég nagy Harry Potter rajongónak tartom. Ami nem is tudom ciki-e, így 22 évesen. Azért szeretem mert minden kötet egy más világba repít, ami hát mit is mondjak, néha rá fér az emberre. Eddig nagyjából tetszettek a filmek is, hogy teljesen őszinte legyek, 1-4-ig szinte tökéletesen meg voltam elégedve. A 5-nél kezdődtek a problémáim. Nem tudom, hogy miért de egyszerűen úgy érzem, hogy az ötödik és hatodik film egy vígjáték, ami a könyvnek ugyebár pont az ellentettje, hiszen a hatodik rész az egyik "legsötétebb" könyv. Teljesen kimarad a lényeg, az a sok izgalom, és történés. Nem beszélve arról, hogy a hatodik könyv alapozza meg a hetediket. Mi lesz így a hetedikben? Mire fog építeni a rendező? Hol lesz az esküvő, ha felgyújtják(isten tudja miért) az odut?????
Összességében tehát, a lehető legrosszabb részt sikerült összehozni. Sajnos nem mondhatnám már hogy várom a hetediket.