Dalok Pál levelei szerint a kőszegi Evangélikus Templomban (videóval)

Képgaléria megtekintése2016.03.22. - 16:00 | Büki László 'Harlequin'

Dalok Pál levelei szerint a kőszegi Evangélikus Templomban (videóval)

Március 21-én a kőszegi evangélikus templomban csendültek fel Pál apostol megzenésített levelei. Az apostol leveleiből Sumonyi Zoltán tizenkét verset írt, melyek a zenét szerző Gryllus Dániel, valamint Ferenczi György és a Rackajam és Szirtes Edina Mókus előadásában hangzottak el.

HIRDETÉS

A hangversenyt először 1991-ben mutatták be Halmos Bélával a kőbányai evangélikus templom alagsori termében. Ennek apropóján, a 25 éves jubileum alkalmából az ország hat evangélikus templomában csendül fel újra a mű, melyet március 21-én hallhatott a kőszegi evangélikus templom közönsége.

Baranyay Csaba lelkész köszöntőjét követően Gryllus Dániel beszélt a megzenésített levelekről és az előadás 25 éves történetéről a hallgatóságnak.

Pál, aki Jézus kereszthalála után néhány évvel lett keresztényüldözőből kereszténnyé és apostollá, az 1. század legeredményesebb térítője volt. Élete utolsó 16 esztendejéből 13 levelet ismerünk, köztük a legfontosabbnak tartott A rómaiakhoz címűt, amelyben elsőként dolgozta ki a keresztény egyház csaknem teljes dogmarendszerét. Sumonyi Zoltán ebből a hatalmas életműből tizenkét verset írt, melyhez a zenét Gryllus Dániel szerezte. A megjelent lemez volt a Gryllus Kiadó első munkája, mely nagy sikert aratott.

Az előadás 25 éves történetéről és az új felvételekről Gryllus Dániel elmondta, hogy a Pál apostol c. hangversenyüket az 1991-es premier óta több százszor játszották, legtöbbször templomokban. A kezdetektől fontos volt számukra, hogy a nem Magyarország területén élő magyar hallgatósághoz is eljussanak a művel, így többször felléptek vele Romániában, Szlovákiában, Ausztriában, Ukrajnában, Jugoszláviában és Szlovéniában.

Ferenczi György és a Rackajam muzsikusainak belépésével kibővült a hangzás, az előadás ebben a formában, a Győri Öt templom fesztiválon hangzott el először 2008 szeptemberében. Az új hangszerelés új lendületet adott a műnek, a kétezer éves gondolatok a majd húsz éve megfogalmazott dalokban a XXI. század elejének hangján szólaltak meg, ezzel is kiemelve az apostol tanításainak ma is változatlanul ható érvényességét.

2013 nyarán meghalt Halmos Béla, és szinte lehetetlennek érezték a folytatást, hisz az előadás meghatározó része volt Béla brácsajátéka. A vasi gyökerű népzenész távozásával Szirtes Edina Mókust kérték fel, aki világzenei hangokat, levegőt hozott az előadásba. 

"Az a tény, hogy az előadás több száz alkalom után is él, és a szereplők változása mindig új lehetőséget ad, nagy örömmel tölt el. Ezért is határoztuk el, hogy a jubileum alkalmával 2016 tavaszán templomi koncertturnét szervezünk. A turné egyik állomása az a kőbányai templom, ahol a bemutató volt. Az akkori lelkész, ma a Magyarországi Evangélikus Egyház püspöke, Fabiny Tamás közreműködésével emlékezünk a bemutatóra." - zárta a jubileumi koncertturnéhoz fűzött gondolatait Gryllus Dániel.

 

A hírhez tartozó képgaléria

Új hozzászólás