A szeretet hozta létre - Szentképkiállítás Iklanberényben

Képgaléria megtekintése2016.04.13. - 00:10 | Sulics Boglárka

A szeretet hozta létre - Szentképkiállítás Iklanberényben

Iklanberényben található az ország első szentképkiállítása, melyet a leghíresebb ikonfestőről, Andrej Rubljovról neveztek el. Az ország egyik legkisebb településének nagy büszkesége e gyűjtemény, melynek Kovács Csaba Albert atya volt megálmodója, a hívek pedig felajánlói.

HIRDETÉS

Honnan az ötlet? A település plébánosa a hittanosok között meghirdetett egy szentképgyűjtő versenyt, és ekkor jött a felismerés: miért ne gyűjthetne szentképeket? Az ötletet tett követte és rengeteg egyházi képi ereklye érkezett a felhívásra, amiből összeállt a kiállítás. 

61 tabló található az ikalnberényiek imaházában,  mely 1200 szentképet tartalmaz.  Ezek rendszerezése tematikus volt: megférnek egymás mellett az ezredfordulós képek napjaink modernebb szentképeivel. Megtalálhatóak a magyar búcsújáró helyek szentképei, Szűz Máriát ábrázoló képek, Jézus utolsó napjait bemutató tablók. Ezek rendszerezésében Kelemen Dávid történsz segített.

Ahány szentkép, annyi emberi sors, annyi emberi történet. A történelem egy-egy szelete ez a múzeum.

A középkorban, a 14-15. században, sőt már korábban is voltak egyedi szentképek, főleg szerzetesek készítették őket. Pergamenre, esetleg papírra festettek vallásos ábrázolásokat. Ezek még csak magánáhitati célokat szolgáltak. Kitették a cella ablakára, falára, és imádságaik, elmélkedéseik közepette jobban tudtak Istenre figyelni. Később, amikor megjelentek a sokszorosító technikák - gondoljunk a fametszetre, rézkarcra végül pedig a könyvnyomtatásra -, „tömegcikké" váltak ezek a szentképek, széles körben eljutottak az emberekhez. Virágkorukat a barokk idején élték. Búcsúkban árusították, előszeretettel ragasztották szekrényekre, ládákra, a zarándokok pedig a kalapjukra tűzték. A kommunista diktatúra idején alábbhagyott a szentképek kiadása, engedélyt kellett hozzá kérni. 

A gyűjtemény legrégebbi darabja egy dedikált kép, melyet még 1850-ben ajándékoztak valakinek, de láthatunk csipkés szentképet, valamint ezüst-, illetve aranymisére készült képeket.

Összefogás nélkül ez a kiállítás nem jöhetett volna létre, melynek megálmodója Kovács Csaba Albert atya volt, a szakmai alapot Kelemen Dávid történész adta hozzá, a helyet pedig az iklanberényi hívek alakították ki, szabadidejüket áldozva e nemes célra.

A kiállítás a szentmisék előtt illetve után tekinthető meg szombatonként fél 3-tól, illetve előzetes telefonos bejelentkezés útján a Bükfürdőtől 5 km-re található településen.

A hírhez tartozó képgaléria

Új hozzászólás