Tudja melyek a törökverő Ozorai Pipo várai? Megmutatjuk!
Képgaléria megtekintése2016.09.16. - 00:20 | Dart
Tudja ki volt Ozorai Pipo, hallott róla? Tudja, hogy Sárvár várát neki adományozta Zsigmond király? A történelemkönyvekben az apróbetűs részek tesznek róla említést, pedig többet érdemelne. Törökverő hadvezérünk, akinek nevéhez fűződik az al-dunai végvárrendszer kiépítése, melynek segítségével évtizedeken keresztül sikerült feltartóztatni a török túlerőt. Életének emléket állít az általa építtetett ozorai várkastély és a simontornyai vár. Pipo szolgálatában kezdte a katonáskodást a későbbi törökverő, Hunyadi János.
Ozorai Pipo, eredeti nevén Filippo Scolari, elszegényedett firenzei családból származott. 1382-ben, még gyerekként került Magyarországra, egy Budán működő firenzei kereskedőház alkalmazottjaként. 1387-ben állt Zsigmond király szolgálatába. Az egykori kereskedősegéd Pipo állítólag azzal hívta fel tehetségére először a király figyelmét, pillanatok alatt ki tudta számolni, hogy mekkora összeg szükséges a szóban forgó had kiállításához. Kezdetben gazdasági, nemsokára pedig katonai és diplomáciai tevékenysége révén, rövidesen a király legbizalmasabb, nélkülözhetetlen tanácsadója lett.
Részt vett a vesztes nikápolyi csatában, a vereség után azonban sikerült elmenekülnie. 1397-ben kamaraispán, majd pénzverő- és körmöci kamaraispán, utána pedig sókamaraispán lett. Ozorai Borbálával kötött házasságával megszerezte Ozorát, melyet mezővárossá fejlesztett. A helységben itáliai mintára várkastélyt építtetett, valamint ferences kolostort alapított. A várkastély nemrég lett felújítva, színvonalas kiállítással rendelkezik, sőt néhány szobájában meg is lehet szállni.
Pipót érdemeiért és hűségéért a király egyre magasabb tisztségekkel jutalmazta. 1404-től temesi ispánként a délkeleti országrész hét vármegyéjét kormányozta. Közben 1408-1409-ben szörényi bán is voltA Délvidék irányítása azért számított komoly feladatnak, mert itt érvényesült leginkább a török fenyegetés. Pipo derekasan helytállt és több győztes csatát vívott a törökök ellen.
Zsigmond egyik legfontosabb jövedelemforrását, az aranybányák kezelését is rábízta, 1415 után pedig már az ország összes pénzügyeit felügyelte.
1408-ban Zsigmond megalapította a Sárkány-rendet, amibe leghűségesebb híveit, támogatóit tömörítette. Természetesen Ozorai Pipo is egyike volt a rend 22 alapító tagjának. (A rend később jelentősen kibővült, soraiba külföldi uralkodók, szövetségesek is bekerültek.)
1411-ben Zsigmond király Piponak adományozta Sárvár várát, aki később Simontornya váráért és tartozékaiért a Kanizsaiakkal elcserélte, mivel közelebb volt ozorai birtokaihoz. A simontornyai vár kapuján látható Pipo sárkányos címere.
Zsigmond legsikeresebb hadvezéreként lényegében a király minden hadjáratában részt vett és számos önálló hadjáratot is vezetett; többek közt Boszniába, Szerbiába, Friaulba, Havasalföldre és a husziták ellen is, több alkalommal. Legmaradandóbb katonai érdemének azonban a törökök elleni, al-dunai végvárrendszer kiépítése tekinthető. A várak jelentős részét Ozorai Pipo kezdeményezésére és felügyelete alatt emelték. Temesvár és Nándorfehérvár kiépítésének megkezdése is az ő nevéhez fűződik.
Ozorai Pipo nevéhez kötődik a következő fél évszázad egyik legnagyobb hadvezérének nevelése, tanítása. Az ő szolgálatában kezdte ugyanis katonai pályafutását a későbbi törökverő, az ekkor még gyermek Hunyadi János.
1426 végén, a déli határon, Ozorai Pipo még egy utolsó, fényes győzelmet aratott a törökök felett, ugyanis nem sokkal a csata után, 1426.december 27-én, Lippán meghalt. Érdemeiért és állhatatos hűségéért királya és régi barátja gondoskodott róla, hogy Ozorai Pipót a magyar királyok temetkezési helyén, a székesfehérvári bazilikában helyezzék örök nyugalomra, temetésén a király pedig személyesen vett részt.
Új hozzászólás