Pannon Vigasság és Múzsák Kertje a Savaria Múzeum parkjában

Képgaléria megtekintése2009.09.22. - 00:10 | Rozán Eszter - Fotók: Dart

Pannon Vigasság és Múzsák Kertje a Savaria Múzeum parkjában

Tartalmas, élményben gazdag kikapcsolódásban lehetett része mindazoknak, akik vasárnap ellátogattak a Savaria Múzeumba. A parkban a Muharay Elemér Népművészeti Szövetség és a Vas megyei Múzeumok igazgatósága által rendezett Pannon Vigasság muzsikája mellett a megye múzeumaival is megismerkedhettünk. Az épületben pedig tárlatvezetés várta az érdeklődőket.

HIRDETÉS

Úgy látszik, Fortuna az idén kegyeibe fogadta a Múzsák Kertje rendezvényeit, mert ragyogó napsütés, kellemes hőmérséklet köszöntött a városra a szeptember végéhez közeledő délutánon. A múzeumok bátran kiállíthatták kiadványaikat, szórólapjaikat sátraikban, nem kellett az esőtől tartaniuk. A szőlőpréselés sem ütközött akadályba. A főhelyen, a múzeum bejáratával szemben a Savaria Múzeum sátrait találhattuk. Méltán, hiszen fennállásának századik évfordulóját ünnepli. Bepillantást nyerhettünk a Természettudományi Tár munkájába, a tár gyűjteményi anyagából növényekkel és állatokkal ismerkedhettünk meg, mint például a kis ezerjófűvel vagy a fűszeres barabollyal. Bemutatkozott a restaurátor csoport, az informatikai csoport, a Pr és közművelődési csoport. A vállalkozó szelleműek kipróbálhatták a must készítését.

Az 1968-ban alapított Smidt Múzeum gyűjteményéből is ízelítőt nyerhettünk. A múzeumot Dr. Smidt Lajos nyugalmazott kórházigazgató, sebészorvos hozta létre. Az országosan egyedülálló múzeum különlegessége abban rejlik, hogy Smidt Lajos a műtárgyak többségét ajándékba kapta a hálás betegeitől. A Hollán Ernő utcai épületben három szinten követhetjük nyomon a kiállítást. A Múzsák Kertjében az ifjabb korosztály sem unatkozott, rejtvényekkel, rajzolós feladatokkal, kérdezz-felelek játékokkal, célba dobással kedveskedtek a gyerekeknek. Aki pedig szeretette volna megörökíteni magát, lehetősége nyílt rá, hogy akár középkori lovagi ruhában fényképet csináltasson magáról.


A Dr. Batthyány-Strattmann László Múzeum Körmenden található, a 18. században barokk stílusban épült kastélyban. Az aulában makettek formájában csodálhatjuk meg az épületegyüttest. A folyosókon digitális időutazásban lehet részünk, ahol a család nagyjai mutatkoznak be, a főlépcsőházban pedig a főúri galéria képeit csodálhatjuk meg. A múzeum rendszeresen szervez időszaki kiállításokat is, a legközelebbi október 3-ától látható, ahol a herendi porcelánokat nézhetjük meg.

A Vas Megyei Levéltár egy különleges csemegével jelent meg a rendezvényen, egy 11. századi térkép másolatát hozták magukkal, amely a Római Birodalom útvonalait mutatja be. A térkép bebizonyítja a mondást, hogy minden út Rómába vezet. A levéltár sátrában megismerkedhettünk különböző kiadványokkal, levéltári adatbázisokkal. Megtudtuk, hogy jelenleg is folyik a helyi védettség alatt álló épületek felmérése. A munkával az év végéig szeretnének elkészülni. Az érdeklődők egy DVD-t is megtekinthettek, Vas megye az első kataszteri felmérés térképein 1856-1860 címmel.

A Nádasdy Ferenc Múzeum is megjelent a Múzsák Kertjében kiadványaival. A sárvári Nádasdy-várban található intézmény állandó és időszaki kiállításokkal kedveskedik a látogatóinak. A vár jellegzetessége, hogy az évszázadok viharait, háborúkat teljes épségben vészelte át. Híresek a díszteremben lévő mennyezeti freskók illetve festmények. A falfestmények például Dávid és Góliát, Judit és Holofernész, illetve Sámson és Delila történetét dolgozzák fel. Jelentős a múzeum iparművészeti gyűjteménye is. Érdekesség még, hogy itt látható Európa egyetlen látogatható önálló huszárkiállítása.


A Gothard Asztrofizikai Obszervatórium bemutatóján a napórákkal ismerkedhettek meg az érdeklődők, sőt maguk is készíthettek, keménypapírból. Az obszervatórium hosszú múltra tekint vissza, hiszen az első észlelést 1881. október 20-án hajtották végre. Gothard Jenő testvérével, Gothard Sándorral végezte a megfigyeléseket, a meteorológiai adatgyűjtésben pedig a harmadik fivér, István segédkezett. Az obszervatórium 1992-től az Eötvös Lóránd Tudományegyetem tanszéki jogokkal rendelkező önálló szervezeti egysége. Derült éjszakákon mindnyájan feltekintünk az égre, és gyönyörködünk a szebbnél szebb csillagokban. A csillagképek pontosabb felismerését segíti a vizsgáló által készített csillagtérkép.

Bemutatkozott a kőszegi Patikamúzeum is. A gyógynövények, gyógyteák régen az orvoslás fontos részét képezték. A rendezvényen ízelítőt kaphattunk ezekből a növényekből. A Jurisits téren lévő múzeum udvarában gyógynövény kertet alakítottak ki, a padláson pedig növényszárító található. Megtekinthettük még a Pável Ágoston Múzeum, Szentgotthárd, Martinus Egyesület - Szent Márton Látogatóközpont és a Történelmi Témapark bemutatóit is.

Érdemes volt ellátogatni a Savaria Múzeum parkjába, ahol test és lélek egyaránt felfrissülhetett.

A hírhez tartozó képgaléria

Új hozzászólás