Kilencedszer adják át a Bolyai-díjat

2017.04.13. - 00:20 | vaskarika.hu / hirado.hu

Kilencedszer adják át a Bolyai-díjat

A Bolyai-díj 1945 óta az első jelentős magánkezdeményezésű tudományos elismerés hazánkban, amely csaknem 20 évvel ezelőtti alapítása óta az egyik legnagyobb presztízsű tudományos díjjá nőtte ki magát. Április 23-án kilencedik alkalommal adják majd át az Akadémián.

HIRDETÉS

Csaknem 20 évvel ezelőtt magántőkéből jött létre a Bolyai-díj Alapítvány azzal a céllal, hogy a gazdaságilag és társadalmilag is versenyképes Magyarország erősítése érdekében támogassák a tudományos életben kiemelkedő teljesítményt nyújtó szereplőket.

Április 23-án a Bolyai-díjat kilencedik alkalommal ítélik oda egy olyan, a tudományok területén meghatározó szereplőnek, akit a mindenkori köztársasági elnök elnökletével működő díjbizottság egyöntetűen érdemesnek tart az 100 ezer euróval járó elismerésre. A díjátadónak ezúttal is a Magyar Tudományos Akadémia ad helyet - írják közleményükben a szervezők.

A Bolyai-díjjal kitüntetett Pál Csaba biológus, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Szegedi Biológiai Kutatóközpontjának tudományos főmunkatársa beír a Bolyai-díj Alapítvány emlékkönyvébe az Akadémián, ahol átvette az elismerést Áder János köztársasági elnöktől 2015. május 17-én. (MTI Fotó: Kovács Attila)

Az első Bolyai-díjat a Magyar Tudományos Akadémia jelenlegi alelnöke, Dr. Freund Tamás neurobiológus kapta 2000-ben, majd őt követte Dr. Roska Tamás informatikus, Dr. Bor Zsolt fizikus, Dr. Lovász László matematikus, Dr. Ritoók Zsigmond ókorkutató, Dr. Perczel András vegyész és Nusser Zoltán neurobiológus. A legutóbbi díjazott Dr. Pál Csaba biológus volt 2015-ben, aki a genetikai rendszerek és biológiai hálózatok evolúciójával foglalkozik. Ő volt a harmadik biológus a Bolyai-díj történetében.

A közlemény szerint a Bolyai-díj 1945 óta az első jelentős magánkezdeményezésű tudományos elismerés hazánkban, amely csaknem 20 évvel ezelőtti alapítása óta az egyik legnagyobb presztízsű tudományos díjjá nőtte ki magát.

Kétévente nemcsak a tudományos élet képviselőinek, hanem az egész országnak megmutatja, hogy hazánkban komoly, és a társadalom számára is nagy jelentőséggel bíró tudományos munka folyik.  A „magyar" Nobel-díjként is számon tartott elismerés az elmúlt csaknem két évtizedben mélyen beágyazódott a tudományos közéletbe, és fontos szerepet tölt be a szélesebb értelmiség körében is.


(MTI Fotó: Koszticsák Szilárd)

Dr. Szabó Gábor, a Bolyai-díj Alapítvány kuratóriumának elnöke, illetve a Szegedi Tudományegyetem rektora a kezdetek óta azon munkálkodik, hogy ez a díj az anyagi elismerés mellett olyan lehetőséget adjon a tudományos élet képviselőinek kezébe, amely közelebb hozza a tudományt minden emberhez.

„Nagyon örülünk, hogy az elmúlt két évtized díjazottjai mind nagy figyelmet kaptak az elismerésnek köszönhetően, amivel egytől-egyig jól tudtak élni és az eddigi tapasztalataink alapján eljutottak a szélesebb közvéleményhez is. Azon vagyunk, hogy a díjazottjaink a szakterületükön mindannyian egyfajta nagyköveti szerepet töltsenek be, és ezzel népszerűsítsék az egyes tudományterületeket." - idézte a közlemény a szakembert.

Az elismerést egy 15 tagú független díjbizottság ítéli oda, amelynek elnöke a mindenkori magyar köztársasági elnök. A kezdeményezés mellé állt ebben az évben a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal is. A 2017-es Bolyai-díjat az eddigi évekhez hasonlóan idén is ünnepélyes keretek között adja át a Magyar Tudományos Akadémia épületében Áder János köztársasági elnök április 23-án este.

Új hozzászólás