Fonós lemezmegjelenések: Herczku Ági, a Cimbaliband, a Juhász Gábor Quartet és a Borbély-Dresch Quartet lemezével robbant be a tavasz

2018.04.21. - 13:15 | vaskarika.hu

Fonós lemezmegjelenések: Herczku Ági, a Cimbaliband, a Juhász Gábor Quartet és a Borbély-Dresch Quartet lemezével robbant be a tavasz

Tavaszi lemezdömping volt a Fonó Budai Zeneházban. Megjelent Herczku Ágnes Hozomány című duplalemeze, a Cimbaliband: Balkán projekt című lemeze, amelyet a zenekar a Fonóban mutatott be 2018 márciusában. A Juhász Gábor Quartet: In the garden című lemezét a Fonóban rögzítették a tavalyi Nemzetközi Jazznapon, az album Juhász Gábor 50. születésnapja alkalmából jelent meg. Dresch Mihály és Borbély Mihály kvartettjének Körbe-körbe című közös lemeze az idei lemeztermés különlegessége, két nagyívű művész együttalkotása.

HIRDETÉS
HERCZKU ÁGNES: HOZOMÁNY

Herczku Ágnes Hozomány című legújabb népzenei dupla albuma egy sorozatnak szánt kiadvány „első fecskéje", amelyet azzal a szándékkal indított útjára, hogy a bő tizenöt év alatt tett gyűjtőútjain felhalmozott szebbnél szebb dalokat közkinccsé tegye. A lemez a Táncháztalálkozóra jelent meg a Fonó gondozásában. A CD eladásából befolyt összeget az alkotók a visai adatközlőknek ajánlják fel.

A dupla CD-kiadvány Gyűjtés c. lemezén a 2005-ös visai úton, Papp Andrástól, Nagy Amáliától, valamint lányaitól, Fodor Juliskától és Lovász Annától gyűjtött dalok és rikoltások válogatása szerepel, a másik lemezen Koncz Gergely prímás vezetésével, Visába való énekes és hangszeres népzenei összeállítások. Ezen a Revival CD-n, vendégként a régi énekes-partner, Németh Ferenc is hallható, valamint a szakma „nagy öregje", a mezőségi zene egyik legjobb ismerője, Fekete Antal „Puma".

 

„A Revival lemezen énekelt dalokat vegyesen válogattam Kallós Zoltán visai gyűjtéseiből és a 2005-ös felvételeinkből. Ennek az is az oka, hogy a gyűjtés antológia-szerű felmondása helyett jobban érdekelt ugyanazon dalok más-más variációja, az a (stílus)gazdagság, amivel az egy faluban élő emberek hihetetlen magas szinten tudtak/tudnak élni."

Az énekesnő és a zenészek egy felajánlással is élnek a lemez megjelenésével: „...Mi most szeretnénk ezzel a kiadvánnyal megköszönni a ránk bízott kincseket és valamit vissza is adni azokból a javakból, amihez az ő önzetlen segítségük révén, előadói munkánk során jutottunk. A lemez eladásából befolyó összeget Papp András, valamint Amáli néni családjának juttatjuk el."

Az énekesnőt gyűjtőútjain legtöbbször Kallós Zoltán segítsége, jótanácsai vezették, ezért a sorozatot Neki, az Ő emlékének ajánlja.

A Revival lemez zenészei:

- Koncz Gergely és Hegedűs Máté - hegedű
- Fekete Antal „Puma" és Fekete Márton „Kispuma" - brácsa
- Molnár Péter - bőgő
- Németh Ferenc és Herczku Ágnes - ének

CIMBALIBAND: BALKÁN PROJEKT

A Balkán Projekt a Balkán népeinek habitusával, virtuozitásával közelíti a népzenét, és adja át annak pozitív mondanivalóját a hallgatóságnak. Unger Balázs zenekarvezető, cimbalmos és népzene-pedagógus gyűjtőútjai során lenyűgözve nyugtázta, hogy erről a vidékről származó zenészek egyedülálló módon bánnak saját népdalaikkal. Náluk nem állt meg a népzene fejlődése, az ezredforduló után is mindennapjaik részét képzi. Ez a példaértékű hozzáállás a legfőbb mondanivalója a Balkán Projektnek.

És miért ne most venné elő ezt a tematikát a Cimbaliband, mikor az egész világ Balkán-lázban ég! Meghódította a szerb és román muzsika a legnagyobb fesztiválok színpadát, de még a kereskedelmi rádiók játszási listáit is! Európa már nem a nyugati sztárokkal, hanem az autentikus kelet-európai bandákkal foglalkozik. Nem is csoda, hiszen nem kell feltétlenül egy Kusturica filmekből ismerős cigány falucskában születni ahhoz, hogy megértsük és átérezzük a Balkáni zenét és életérzést. Az erőteljes ritmusokra és fergeteges táncdallamokra a mi szívünk is ugyanúgy dobban.

A Cimbaliband a repertoárt képező szerb, román, bolgár és cigány dallamokat ízesen, dinamikusan, temperamentumosan és stílusosan tolmácsolja. A változatos összeállítású dalokban helyet kapnak virtuóz hangszerszólók is, a szokásos felállás mellé pedig most a harmonika (Barity Zorán), a szaxofon (Bede Péter) és a trombita (Kovács Ferenc) is csatlakozik. A balkáni muzsika az X-Faktorból ismert Danics Dóra énekesnőnek kislány kora óta nagy kedvence, talán ezért is és gyökereinek köszönhetően tud tökéletesen belesimulni ebbe a hallatlanul színes világba. 

A Cimbaliband az egyik legtermékenyebb zenekar a hazai világzenei palettán. lemezeik sorra sikert aratnak nemcsak itthon, hanem külföldön is. A World Musoc Charts Europe nemzetközi világzenei toplistájára rendre felkerült mind a Recycle (2016), mind pedig a Moldva (2015) cimű lemezük. A zenekar rendszeres vendége a külföldi nagyfesztiváloknak, csakúgy mint a hazaiaknak.

 

A banda a Petőfi Rádió választott zenekaraként 2013 januárjában képviselte Magyarországot Hollandiában, az európai rádiók "eurovízióján" az EUROSONIC fesztiválon. Az eredményes szereplés után az együttes megkapta a MTVA-tól a "Petőfi Rádió 2013. év felfedezett zenekara" titulust!

A Cimbaliband és az újságírók által "a cimbalom Chuck Berryje"-nek titulált, Unger Balázs zenekarvezető utazásaik során számtalan országban jártak; mindenhonnan hoztak magukkal egy kis szuvenírt, zene formájában.

-Unger Balázs - cimbalom, ének
-Unger Gergő - gitár, koboz, ének, 
-Solymosi Máté - hegedű, kontra
-Tóth Gergely - nagybőgő, basszusgitár
-Babos Lőrinc - dobok, derbuka

Közreműködik:
- Danics Dóra - ének 
- Bede Péter - szaxofon 
- Barity Zorán - harmonika
- Kovács Ferenc -trombita

Hangmérnök: Mazán Attila

JUHÁSZ GÁBOR QUARTET: IN THE GARDEN

Juhász Gábor 50. születésnapjára jelent meg az In The Garden című lemez.

A legutóbbi dalaim megírásához egy konkrét kert, a mi kertünk kis részletei adták az ugródeszkát. Természetesen ezt lehet elvontabban is kezelni: ebben az esetben az itt és nem a távol érdekelt. Amikor az 1978 című lemezem kapcsán megkérdeztem egy barátomat, hogy hogyan hat majd a közönségre, hogy a saját családomat idézem meg, azt válaszolta, hogy mindenkinek van családja, mindenki együtt tud menni a gondolattal. Most azt gondolom, hogy mindenkinek van valamilyen kert, vagy valamilyen más itt és most élménye, ami talán segít együtt menni a dalokkal.

A jazz nyelvén íródott, könnyen követhető formájú dalok születtek. Ebben az is segített, hogy nagyszerű kollégáimmal, Jeszenszky György dobossal és Kovács Zoltán nagybőgőssel trióban sokszor voltunk úgynevezett jam session-ök házigazdái. Megkértem egy kedves barátomat Gátos Ivánt, hogy billentyűs hangszereken csatlakozzon a triónkhoz, és legnagyobb örömömre igent mondott.

A felvétel 2017. április 30-án készült a Nemzetközi Jazznapon a Fonóban. A lemez Juhász Gábor születésnapjára jelent meg 2018 márciusában. A CD elérhető a Fonó webboltjában, a terjesztőknél, valamint az összes digitális felületeken (ITunes, Deezer, Spotify stb.).

 

- Juhász Gábor - gitár (guitar)
- Gátos Iván - hammond orgona (hammond organ)
- Kovács Zoltán - nagybőgő (doublebass)
- Jeszenszky György - dob (drums)

A felvétel 2017. április 30-án készült a Nemzetközi Jazznapon a Fonóban.

Hangmérnök: Kopcsik Márton - Bresaola Studios, Budapest.
Producer: Horváth László
Fotó: Juhász Gábor
Borítóterv: Kiss Dóra
Nyomdai előkészítés: Szilasi Marianne

BORBÉLY-DRESCH QUARTET: KÖRBE-KÖRBE

Két nagyívű muzsikus közös lemeze.

„Mi tehát a művészet - ez a mértéktelenül szabad Valami, amelynek egyetlen feltétlen kötöttsége sincs, de határtalan szabadságában akármilyen kötöttséget elbír? Szépséggé-rögzített emberi megnyilvánulás." (Weöres Sándor)

Borbély Mihály szoprán szaxofon (2), alt szaxofon (1, 5, 7), basszusklarinét (3, 6), kromatikus, furulya (4)
Dresch Mihály szoprán szaxofon (1, 2, 3), tenor szaxofon (5, 7), fuhun (4, 5, 6)
Horváth Balázs bőgő
G. Szabó Hunor dob

 

A felvétel a Fonó Budai Zeneházban (Kultúrpart Stúdió) készült 2017-ben.

Felvétel, keverés: Bresaola Studios, Budapest
Producer: Horváth László
Fotó: Dudás Szabolcs
Borítóterv: Kiss Dóra
Nyomdai előkészítés: Szilasi Marianne

Új hozzászólás