Utcatárlattal és közös versmondással zárult a Derkó 50 rendezvénysorozat
Képgaléria megtekintése2018.05.11. - 20:55 | Büki László 'Harlequin'
Derkovits Gyula alkotásainak reprodukcióból összeállított utcakiállítással zárult a Derkó'50 rendezvénysorozat május 11-én. Az iskola előtti téren 14 darab nagyméretű repróról köszön vissza Derkovits Gyula művészete. Az rendezvénysorozat zárásaként Somlyó György: Derkovits című versét szavalták az iskola másodikosai Jordán Tamás vezényletével.
Május 11-én megtelt kisiskolásokkal, szülőkkel és érdeklődőkkel a Derkovits Gyula Általános Iskola előtti tér a jubileumi év záróeseményének alkalmából. Az 50 éves 'Derkóra' rendezvénysorozattal emlékezett az iskola, melynek csúcspontja a névadó festő reprodukcióiból összeállított utcatárlat pénteki megnyitása volt.
Jelen sorok írója is magasabb szívveréssel ment egykori tanulmányai helyszínére, rengeteg emlék tolult fel azon a pár méteren, amit a parkolóból az iskoláig megtett - csínytevések a téren, rágóba csomagolt rajzfilmhősök képeinek csereberéje, raport, ami inkább volt enyhén dorgáló fejsimogatás az áldott emlékű, nagyszerű pedagógus és ember, Kiss Vilmos igazgató előtt, és persze a könnyes búcsú az osztálytársaktól és a "kékcsempéstől' '80-ban. Azóta sok minden megváltozott, de az őszinteségtől és izgalomtól csillogó gyermekszemek nem! Álltak a tér közepén, a tárlók mellett, és izgatottan várták, hogy ennek a különleges eseménynek a záróakkordjai lehessenek.
Előtte az iskola énekkara "köszöntötte" az ünnepi alkalom résztvevőit, majd dr. Kovács Péterné igazgató utalt rá beszédében, hogy a mai nappal a végére érnek egy olyan rendezvénysorozatnak, melyet az iskola fennállásának 50. évfordulója kapcsán szerveztek egy tanéven keresztül. Kiemelte: külön öröm volt számára, hogy rengeteg önzetlen segítséget kapott programjaik támogatására az iskola olyan közreműködőktől is, akik eddig nem tartoztak az intézményhez, nem voltak partnerei. Igazgatónő megköszönte a nyugdíjas kollégák programokban való közreműködését, a szervezésben, kiállításrendezésben való aktív szerepvállalást. Ebből az alkalomból vehette át gyémántdiplomáját Ferenczy Rezsőné, aki az iskola második évében már a tantestület tagja volt, és 26 éven keresztül tanítóként és igazgató-helyettesként növelte az intézmény jó hírét.
Ezt követően Horváth Soma, a városrész önkormányzati képviselője köszöntötte a jubileumi esemény résztvevőit. Beszédében hangsúlyozta: köszönet illeti az intézmény pedagógusait, diákjait, munkatársait, hogy a kezdetektől fogva ápolják a művész emlékét. Külön köszönetét fejezete ki igazgatónőnek, aki az elmúlt 20 évben tett arról, hogy Derkovits Gyula ne csak egy név legyen az intézmény bejáratán, hanem váljon a mindennapok részévé emlékének ápolása, a hagyomány továbbvitele. "A hagyomány nem a hamu őrzése, hanem a láng továbbadása" - írta egykor Morus Tamás, ami egyben az ünnepi esemény vezérgondolata is volt. "Nagyon fontos, hogy Derkovits emlékét megőrizzük, megismerjük alkotásait, és ezeket megismertessük az új generációkkal" - zárta köszöntőjét a képviselő.
Ezután Csapláros Andrea, a Savaria Megyei Hatókörű Városi Múzeum igazgatója ismertette tárlatnyitó gondolatai közt Derkovits munkásságát. Kiemelte: kevés olyan alkotó van a magyar művészetben, akiről elmondható, hogy korát meghatározó, korszakalkotó életművel büszkélkedhet. Derkovits Gyula az a művész, aki az 1920-30-as évek között a magyar művészet kiemelkedő alakja volt, aki a mai napig hat művészeti tudatunkra. Művészettörténeti szempontból Derkovits művészetének az a nagy kérdése, hogyan lehet avantgard-utópisztikus elvontságon túllépve modern, elkötelezett művészetet létrehozni. "Vissza kell térni a művészet ősi és igazi problémájához, az emberábrázoláshoz. Derkovits festészetének középpontjában az ember áll, legyen az munkás, művész vagy polgár." - emelte ki Csapláros Andrea. Derkovits nem festett nagy témákat, pontosan érezte, hogy a modern élet igazi problémája az egyszerű ember sorsa. Ettől nyers, őszinte és felrázó, ami képeiről visszaköszön.
Az 14 képes utcatárlat jó kezdeményezés arra, miként lehet példaértékű és folyamatos egy együttműködés múzeum, képtár és oktatási intézmény között a derkovitsi hagyományok ápolásában. A művek válogatásában és fizikai megvalósításában dr. Gálig Zoltánnak és Kassai Ferencnek vannak elévülhetetlen érdemei.
A kiállítás megtekinthető 2018. június 15-ig.
A rendezvény záróakkordjaként Jordán Tamás, a Weöres Sándor Színház igazgatója, Kossuth- és Jászai Mari-díjas színész, rendező buzdította közös versmondásra a már izgatottan mocorgó kisiskolásokat. A módszer most is sikert eredményezett, kis mókával és játékkal fűszerezve "elharsogták" a nebulók Somlyó György 'Derkovits' című versét.
Programkereső
Szavazás
Ön mit szeret legjobban a szombathelyi nyárban?
42% - A Savaria Karnevált.
7% - A rengeteg fagyizási lehetőséget.
8% - A sok gondozott parkot.
14% - A nyugalmat, amit a város atmoszférája áraszt.
20% - Csak az számít, hogy igazán meleg legyen.
Összesen 1907 szavazat
Új hozzászólás