Szent Márton-napi Díjátadó Gála 2009
Képgaléria megtekintése2009.11.08. - 19:30 | vaskarika.hu - Fotók: Büki László
November 8-án, szombat este a Bartók Teremben adták át a legnagyobb városi kitüntetéseket, melynek során a - posztumusz - díszpolgári címet Németh Pál kapta. A gálán közreműködött Bognár Szilvia, Kovács Zoltán, Foki Dániel, Németh Márton, Pék Marianna, Mérei Tamás, Buti Zsanett, Szekendi Tamás, Hujber Ferenc és az Union Rézfúvós Kvintett.
Szent Márton ünnepén Szombathely város a figyelem középpontjába állítja azoknak a munkásságát, akik életük során sokat tettek, maradandót alkottak városukért. A régi hagyományt követve a város gálaműsor keretében adta át legmagasabb kitüntetéseit.
A díjazottak
Hefele - díj
Hefele - díj annak a személynek adományozható, aki a városfejlesztés, a városépítés területén a város érdekében, illetve a város polgárainak szolgálatában tartósan kiemelkedő munkát végzett és ezzel közmegbecsülésre tett szert.
Balogh Péter
BALOGH PÉTER Szombathelyen született. A Budapesti Építőipari és Közlekedési Műszaki Egyetem építészettörténeti tanszékén 1965-ben okleveles építészmérnök diplomát szerzett. 1965-től 1983-ig először építésvezetőként, majd fejlesztési osztályvezetőként dolgozott a VASÉP-nél. Ezen időszakban vezetésével épült fel francia alagútzsalus technológiával 263 lakás a Rohonci úton,és ez idő alatt irányította a VASÉP ipari hátterének fejlesztését. 1985 és 2004 között a közigazgatásban Szombathely városánál dolgozott, mint beruházási irodavezető. Közreműködésével épült 6 tornaterem, 1 óvoda, kb. 300 lakás, 2 iskola, valamint felújításra került többek között a laktanyában 241 lakás, több iskola, 1 kastély). Külön gondot fordított a köztéri - így a Szent Márton, a Berzsenyi, a Szily szobrok - felújítására, és a Szentháromság- szobor visszahelyezésére. Az ő közreműködésével került vissza a városhoz majd felújításra a Rajki István hagyaték, de ugyancsak hozzá köthető a Szent István, és a Gotthard Jenő szobor felállítása, valamint a Szent Imre szobor, a Mária-oszlop és a Szent Márton temető anyakeresztjének restaurálása. 1993-ban összeállította a város védendő épületeinek első jegyzékét. Jelenleg vezetőségi tagja a Vas Megyei Honismereti Egyesületnek. 1979-ben alapító tagja volt a budapesti Kós Károly Körnek. 1991-ben alapító tagja volt a Rumi Rajki Műpártoló Körnek, amelynek 1998 óta elnöke. 2003 óta az Őrségi Református Egyházmegye főgondnoka, és figyelemmel kíséri a templomok állapotát. Évek óta jelennek meg publikációi folyóiratokban. Több évtizedes tevékenységével folyamatosan részt vesz városunk kulturális örökségének ápolásában.
Balogh Péternek a Hefele Menyhért díjat átadta: Dr. Ipkovich György polgármester, Dr.Szabó Gábor alpolgármester, Németh Kálmán alpolgármester
Brenner- díj
Brenner-díj adományozható annak a személynek, aki a gazdaság és a városüzemeltetés terén kiemelkedő szakmai munkát végzett. A díjat évente egy személy kaphatja.
Udvardi Sándor
UDVARDI SÁNDOR Szombathelyen született. 1989-ig gépkocsivezetőként, majd gyakorlati és elméleti oktatóként dolgozott. 1989-től vállalkozó, személyszállító. 1990-től a Taxisok körében részt vállal az érdekképviseleti munkában, 1992-98 között a Fuvarozók Országos Demokratikus Szövetségének alelnöke. 1999-től a Fuvarozó Vállalkozók Országos Szövetségének társelnöke, taxi-szakág vezető, közben 1993-ban iskolavezetői képesítést szerzett. 1996-tól a taxizás mellett egy autósiskolát is irányít. 1994-98 között Szombathely Város Közlekedési Bizottságának helyettes elnöke volt. 1994-ben a Vas Megyei Kereskedelmi és Iparkamara megalakulásában tevékenykedett. A kamara megalakulása óta a Vas Megyei Kereskedelmi és Iparkamara Közlekedési Osztályának elnöke. 2003 januárjától Szombathely Város Polgármesteri Hivatalánál útfelügyelői feladatokat látott el nyugdíjba vonulásáig, 2007 decemberéig. A közlekedés érdekében mind helyi, mind regionális illetve országos szinten több évtizeden át példaértékűen végezte szervezői, érdekképviseleti tevékenységét. Munkája, társadalmi tevékenysége mindig szorosan kötődött a közlekedési feltételrendszer javításához.
A díjat átadta: Dr. Ipkovich György polgármester, Dr. Szabó Gábor alpolgármester és Németh Kálmán alpolgármester
Horváth Boldizsár- díj
A Horváth Boldizsár-díj annak a Polgármesteri Hivatalnál közszolgálati jogviszonyban álló személynek adományozható, aki a közigazgatás területén a város érdekében, illetve a város polgárainak szolgálatában tartósan kiemelkedő és példamutató szakmai munkát végzett és ezzel közmegbecsülést szerzett. A díj két fokozatban adományozható. Az első fokozatot évente egy, a második fokozatot évente legfeljebb két személy kaphatja.Horváth Boldizsár-díj II. fokozata
HORVÁTH - ŐRI GYÖRGYNÉ Sajószentpéteren született. Az Erdészeti és Faipari Egyetem üzemmérnök szakán végzett 1980-ban, majd 1994-ben térinformatikai szaküzemmérnök képesítést szerzett. 1981-től 1982-ig az Őrségi Vízrendészeti Társulásnál, 1986-tól 1997-ig a Vasivíz Rt-nél dolgozott. 1997. decemberétől dolgozik Szombathely Város Polgármesteri Hivatalánál. A Polgármesteri Hivatalba történő áthelyezése előtt is, mint a Vasivíz Rt. munkatársa részt vett a város közműnyilvántartásának térinformatikai alapokon történő kidolgozásában. A Polgármesteri Hivatal Informatikai részlegére kerülve folytatta a korábban végzett szakmai munkáját, s kiegészítve a város többi közműnyilvántartásával a mai napig kimagasló hozzáértéssel végzi. A városi közműnyilvántartás mellett számos térinformatikai alapokon nyugvó adatbázis kidolgozásában, létrehozásában vett részt, melyek közül külön is ki kell emelni a város településszerkezeti tervének térinformatikai alapokon történő elkészítését. Munkáját, kitartását, a szakma iránti elkötelezettségét a kollégák példaértékűnek tekintik és tudják, hogy a segítségére, együttműködésére bármikor számíthatnak.
Horváth Boldizsár-díj II. fokozata
SZABÓ JÓZSEFNÉ Szombathelyen született. Titkárnőképzőt végzett, gyors - és gépíró képesítést szerzett 1974-ben. 1968 és 1992 között dolgozott a Megyei Kórházban, a Styl Ruhaipari Vállalatnál, a Műanyagfeldolgozó Vállalatnál, az Autó - Aero Vállalatnál, az IKV-nál, s az APEH Vas megyei Igazgatóságán adminisztratív munkakörben. 1992 januárjától dolgozik Szombathely Város Polgármesteri Hivatalánál, először a Titkárságon, majd a Jogi és Képviselői osztályon. A Jogi illetve az Ügyrendi Bizottságok nélkülözhetetlen közreműködője, a bizottsági jegyzőkönyvek megalkotója. Munkáját a szorgalom és a precizitás jellemezte. A jogászok mellett eltöltött hosszú évek során nagy gyakorlatot szerzett a jogi kérdések útvesztőiben. Közvetlen munkatársai ezért „tiszteletbeli doktorrá" is avatták. A Közgyűlés és a bizottságok alapokmányainak letéteményese volt, hiszen az önkormányzat Szervezeti és Működési Szabályzatai, a bizottságok Ügyrendjei az Ő keze munkáját dicsérik. Lelkiismeretességét, pontosságát, munkabírását mind vezetői, mind a bizottsági munkájában a bizottsági elnökök elismerték. Már-már egy emberöltőnek számító 41 éves munkaviszonyából majdnem a felét a közigazgatásban töltötte. Határozottsága, energikussága és munkabírása különösen alkalmassá teszi erre a sokszor nehéz, gyors munkát igénylő feladatra. Közvetlensége révén az eltelt öt önkormányzati ciklus szinte valamennyi képviselőjével, a bizottságok külső tagjaival szoros emberi és munkakapcsolatot tudott kialakítani.Horváth Boldizsár-díj I. fokozata
NÉMETH LÁSZLÓ FERENC Kondorfán született. 1967-ben gimnáziumi érettségit szerzett, majd 1974-ben középfokú terv- és beruházó, 1976-ban középfokú építőipari műszaki ellenőri képesítést szerzett. Németh László Ferenc 1970 és 1972 között a 17. sz. Volán Vállalatnál dolgozott. 1972 óta dolgozik a közszolgálatban, előbb az őriszentpéteri, majd a nemesbődi Községi Közös Tanácsnál,ezt követően a Vas Megyei Idegenforgalmi Hivatalnál. 1975-ben a Városi Tanács VB Igazgatási Osztályához, majd a Szombathely Város Polgármesteri Hivatalához került és innen ment nyugdíjba 2009. augusztusában. Az Igazgatási Osztályon különböző ügyintézői munkakörökben dolgozott. Az ügyfelekkel való kapcsolata mindig átlag feletti volt. Hivatali 34 éves munkáját lelkiismeretesen, szorgalmasan látta el. Vallotta,a közigazgatási munka tudást, tiszteletet, tisztességet, korrektséget, pontosságot és alázatot követel művelőitől. Ő így végezte munkáját, hosszú évtizedek alatt.
A Horváth Boldizsár-díjakat átadta: Dr. Ipkovich György polgármester, Dr. Kaczmarski János címzetes főjegyző és Dr. Nagy Tibor aljegyző
Gotthárd Jenő- díj
„Gothard Jenő-díj" adományozható annak a személynek, aki a gazdaságkutatás, környezetvédelem, valamint a műszaki fejlesztés területén kiemelkedő szakmai munkát végzett. A díjat évente egy személy kaphatja.
Válinth Attila
VÁLINTH ATTILA Miskolcon született. Mérnöki diplomáját a budapesti Építőipari és Közlekedési Műszaki Egyetemen szerezte. Ezt követően Budapesten a MÁV Tervező Intézetben építész-statikusként dolgozott. Részt vett az Eiffel-mérnöki iroda által tervezett Nyugati pályaudvar és az Északi Járműjavító szerkezeti rekonstrukciójának tervezésében. 1965-ben a Vas megyei Tanács Tervosztályára helyezték, ahol főmérnökként irányította a mélyépítési beruházások pénzügyi és műszaki tervezését és megvalósítását. Irányítása alatt épült Bük-fürdő, a szombathelyi és a kőszegi szennyvíztisztító telep, s megkezdődött a szombathelyi fedett uszoda építése, valamint a járási székhelyek koordinációs szennyvízcsatorna hálózatának és a szennyvíztelepeinek kiépítése. Felelőse volt a törpe vízmű program irányításának. 1970-ben megalakította a budapesti Mélyépítési Tervező Vállalat szombathelyi irodáját. Irányítása alatt készült Nyugat-dunántúl nagyvárosainak gázhálózati rekonstrukciója, számtalan község vízellátásának, csatornázásának és gázhálózatának tervezése. 1993-ban szombathelyi munkatársaival létrehozták a Mélyépterv Infrastruktúra Kft-t. Jelentősebb zöldmezős beruházás tervezése volt a 90-es évek végén, a 2000-es évek elején a Szombathelyi Epcos Kft., az L und K Hungária Kft. és az Interspar komplex közmű terveinek elkészítése. 2007 elején került átadásra és üzembe helyezésre a Szombathely, Nyugati városrész csatornázási rendszere, melynek főtervezője volt. 1989-től-2002 -ig a Területi Mérnöki Kamara, a Mérnök Egyesület,majd a Vas Megyei Mérnöki Kamara Elnöke, jelenleg alelnöke. 2003-tól tagja Szombathely Város Önkormányzata Építészeti Műszaki Tervtanácsának. Jelenleg a Mélyépterv - Infrastruktúra kft. műszaki-gazdasági tanácsadója
A Gothard Jenő díjat átadta: Dr. Ipkovich György polgármester, Dr. Szabó Gábor alpolgármester, Németh Kálmán alpolgármester
"Szombathely Kultúrájáért Életmű-díj"
"Szombathely Kultúrájáért Életmű-díj" adományozható annak a személynek, aki hosszabb időn át - de legalább 25 éven keresztül - a kultúra területén végzett kiemelkedő munkájával és életével a város polgárai körében közmegbecsülést szerzett.
Horváth Margit
HORVÁTH MARGIT Szombathelyen született. Tanulmányait az Eötvös Lóránd Tudományegyetemen végezte. A Berzsenyi Dániel Főiskola nyugdíjas főiskolai tanára, főigazgató helyettese. Tagja volt annak a tanári karnak, mely 50 évvel ezelőtt megalapozta Szombathelyen a tanító, majd a tanárképzést. 24 évig volt igazgató, főigazgató helyettes. Elévülhetetlen érdemei vannak a népművelő-tanárképzés megszervezésében, tananyagainak kidolgozásában. Éveken, évtizedeken keresztül kísérte figyelemmel az egykori hallgatók sorsát a diplomaosztás után is. Elemzett, kutatott, tanulmányt készített, összegzett, egy új értelmiségi hivatás szakmai és társadalmi elismertetése érdekében. A magyar felnőttképzés, andragógia szakavatott egyéniségévé vált. Szoros együttműködést alakított ki a népművelő képzés egyetemi bázisaival. A város közművelődésében aktív szerepet vállalt, különféle szakterületeken erősítette a közművelődés szakmai presztízsét. A Vas Megyei Tudományos Ismeretterjesztő Egyesület tagjaként megyeszerte tartott pedagógiai és pszichológiai előadásokat. Ma is aktív tagja a megyei Tudományos Ismeretterjesztő Egyesületnek, a Dr. Kiss Gyula Kulturális Egyesületnek, továbbá különböző szakmai közösségeknek az egyetemen, s a városban egyaránt. Számos tanulmánya jelent meg országszerte szakmai kiadványokban és könyvekben.
A díjat átadta: Dr. Ipkovich György polgármester, Dr.Czeglédy Csaba alpolgármester
Szombathely Közbiztonságáért-díj
A Szombathely Közbiztonságáért-díj adományozható a város működési területén lévő rendvédelmi szerv azon hivatásos állományú dolgozójának, köztisztviselőjének és közalkalmazottjának, illetve a polgárőrség azon tagjának, aki a közrend, a közbiztonság védelme és megszilárdítása, valamint a megelőzés területén tartósan kiemelkedő szakmai munkát végzett.
Molnár Tamás, tűzoltó alezredes
MOLNÁR TAMÁS Szombathelyen született. A Mezőgazdasági Főiskolán, majd a BM Tűzoltó tiszti átképző szakán végezte tanulmányait. 1986.szeptemberétől dolgozik Szombathely Város Tűzoltósága állományában. Előbb előadói és főelőadói beosztásokat látott el, majd rátermettsége és szakmai hozzáértése alapján tűzmegelőzési osztályvezetőnek nevezték ki. 2007 decemberétől parancsnok-helyettesi feladatokat is ellát. Feladatait nagy tenni akarással, szakmai hozzáértéssel végzi. A tűzmegelőzési osztály munkáját irányítja, vezetésével a megelőzési osztály hatékony segítséget nyújt a tűzoltási területen dolgozó állománynak. Az osztály propaganda tevékenysége a sajtó, a lakosság, az oktatási intézmények irányába kimagasló. A területén lévő intézményekkel, tervezőkkel, tűzvédelmi szakemberekkel munkakapcsolata kiemelkedően jó. Szakmai felkészültségét mutatja, hogy a tűzmegelőzési szakterületen dolgozóknak szervezett vetélkedőkön több éven keresztül kiemelkedő helyezéseket ért el.
A díjat átadta: Dr. Ipkovich György polgármester, Dr.Kaczmarski János címzetes főjegyző
Ifjúságért-díj
Az Ifjúságért-díj annak a személynek adományozható, aki kiemelkedő munkájával segítette a város ifjúságnevelési, ifjúság- védelmi feladatainak ellátását. A díjat évente egy személy kaphatja
Gál Róbert
GÁL RÓBERT Szombathelyen született . 20 éve karatézik, 2003-ban önálló egyesületet alapított „LEO Karate DO SE" néven. Az egyesület tagjai nagyrészt 6-18 éves, hátrányos helyzetű fiatalok, akik családi hátterük miatt tagdíjat sem fizetnek. Gál Róbert a gyermekek edzője, ezt a feladatot társadalmi munkában, minden ellenszolgáltatás nélkül végzi. Világbajnokságon két alkalommal is harmadik helyezést értek el, a diákolimpián három éve a legeredményesebbek. Minden évben - pályázatokból, s akár saját költségén- táborozni viszi az egyesületbe járó hátrányos helyzetű gyermekeket. A táborban a karate edzéseken kívül bűn- és drogmegelőzési előadásokat hallgatnak a fiatalok, szellemi nevelést, elméleti képzéseket kapnak.
A díjat átadta: Dr. Ipkovich György polgármester és dr.Czeglédi Csaba alpolgármester
"Szombathely Sportjáért Életmű-díj"
"Szombathely Sportjáért Életmű-díj" adományozható annak a személynek, aki hosszabb időn keresztül - de legalább 25 éven át - a testnevelés és a sport területén kiemelkedő tevékenységet végzett és munkájával közmegbecsülést szerzett. A díjat évente egy személy kaphatja.Wiktora Tibor
WIKTORA TIBOR Sopronban született. Táplánszentkereszten családi hagyományokat folytatva labdarúgóként ismerkedett meg a sport világával, a több poszton bevethető játékosból az idők során remek kapus nevelkedett. 16 éven keresztül a Cipőgyár SE NB II-es csapatában, kapus poszton alkotott maradandót, mellette 20 éves koráig úszott. Aktív pályafutását sérülés pecsételte meg. Igazi sportemberként a nyári időszakot a vízparton töltve az úszás fortélyaival is megismerkedett, kiváló amatőr versenyzővé vált. Később nemcsak a vízben, hanem a parton is próbára tette tudását, a 60-as években edzői képesítést szerezve több generációt tanított meg az úszás alapjaira és a víz szeretetére. Edzőként 1969-től tevékenykedett a Savaria SE úszószakosztályánál. 1981-től a Szombathelyi VÍZMŰ SC vette át Őt és úszóit. A 60-as évek végétől az Ő szakmai munkájának is köszönhetően életben maradt városunkban az úszósport és hazai szinten elismert szakmai műhelyt hozott létre kollégáival. A hosszú évek, évtizedek alatt különböző korosztályokban számtalan siker jelzi odaadó és kiváló munkáját, közülük is kiemelkedik Kántor Alízzal felnőtt bajnokságon elért bronzérme.
A díjat átadta: Dr. Ipkovich György polgármester és Dr. Czeglédi Csaba alpolgármester
Közszolgálatért Életmű-díj
A Közszolgálatért Életmű-díj adományozható annak a közszolgálatban dolgozó, elsősorban Szombathely Megyei Jogú Város Önkormányzata Polgármesteri Hivatalánál, illetve az Önkormányzat által fenntartott intézményeknél közszolgálati jogviszonyban álló személynek, aki a közigazgatás területén a város érdekében, illetve a város polgárainak szolgálatában hosszabb időn át - de legalább 25 éven keresztül - kiemelkedő és példamutató szakmai munkát végzett és ezzel közmegbecsülést szerzett. A díjat évente egy személy kaphatja.
Dr. Filó Mária
DR. FILÓ MÁRIA Szentgotthárdon született. A Janus Pannonius Tudományegyetem Jogi Karán jogász végzettséget szerzett 1982-ben. Az érettségi után 1969-től 1972-ig a Szombathelyi Járásbíróságon, majd 1972-től 1979-ig a Szombathelyi Járási Hivatalnál dolgozott adminisztratív munkakörben. Ezt követően a Gyámhatósághoz helyezték. 2009 augusztusi nyugdíjba vonulásáig gyámügyi ügyintézőként dolgozott Szombathely Város Polgármesteri Hivatalánál. Pályája kezdetén tudatosan kötelezte el magát a gyámügy mellett. Később lehetőséget kapott magasabb státus betöltésére, Ő azonban megmaradt a szombathelyi gyámhivatal munkatársának. Több évtizedes gyermekvédelmi munkáját az alázat, a mindig készséges segítés, türelem, igazságosság, lelkiismeretes hozzáállás jellemezte. Jogászként a jogszabályok betartását és betartatását nem tévesztette szem elől, ugyanakkor soha nem feledkezett meg arról, hogy nem az ember van a szabályért, hanem a szabály kell, hogy szolgálja az embert. Megbízható szakmai, emberi tudásával, tapasztalatával segítette a hozzá forduló fiatal munkatársakat. A gyermekvédelemben dolgozókkal jó kapcsolatot alakított ki és törekedett ennek folyamatos fenntartására. Az ügyek mögött mindig az embert nézte elsősorban. Ezért nem ügyeket, hanem sorsokat, élethelyzeteket próbált megoldani. Kis és nagy ügyfelei bizalma és szeretete volt a jutalma. A három évtizedes gyámügyi munkát élethivatásnak tekintette.
A díjat átadta: Dr. Ipkovich György polgármester és Dr.Kaczmarski János címzetes főjegyző
Szociális Munkáért Életmű-díj
A Szociális Munkáért Életmű-díj adományozható annak a szociális területen tevékenykedő személynek, aki hosszabb időn át - de legalább 25 éven keresztül - kiemelkedő szakmai munkájával a város polgárainak körében közmegbecsülést szerzett. A díjat évente egy személy kaphatja.Horváth Izidorné
HORVÁTH IZIDORNÉ Nagynardán született. 1967-től kezdődően a szociális ágazatban dolgozott, különböző beosztásokban. Érettségi után bölcsődei gondozóként kezdte a pályafutását, majd 1983-ban megszerezte első diplomáját az Orvostovábbképző Intézet Egészségügyi Főiskolai Karán. Szakmai ismereteit gyarapítva 1988-ban az Államigazgatási Főiskola Szociálpolitikai Szakigazgatás Szervező Szakán szerzett másod-diplomát. Ezen szakmai végzettségére tekintettel 1989-ben Szombathely Város Tanácsa részéről felkérést kapott a város első családsegítő intézményének alapításában való részvételre, majd ezen intézménynek vezetője lett. 1990-től a Pécsi Orvostudományi Egyetem - akkor alakuló - Egészségügyi Főiskolai Karára hívták főiskolai adjunktusnak az országosan is akkor induló szociális munkás képzésbe, ahol a szociális munka elmélete/ gyakorlata, a közösségi szociális munka tantárgyak oktatásával bízták meg. 1993-ban szerezte meg egyetemi diplomáját az Eötvös Lóránd Tudományegyetemen, mint szociálpolitikus. A Pécsi Orvostudományi Egyetem, majd a Pécsi Tudományegyetem Egészségtudományi Kar Szociális Munkás Szakán 1993-tól szakvezető helyettes, majd 2002-től 2008. évi nyugdíjazásáig főiskolai docens. Jelenleg a szociális munkás képzés óraadó oktatója, pályázati referens. Szakmai életútja visszatükrözi a munkájára igényes, korszerű elméleti ismeretekkel rendelkező - gyakorló szociális - szakember modelljét, amely a felsőfokú szociális szakember képzésben végzett tevékenységén keresztül igen sok fiatal számára példaként szolgálhat.
A díjat átadta: Dr. Ipkovich György polgármester és Dr. Czeglédi Csaba alpolgármester
"Pedagógus Életmű-díj"
"Pedagógus Életmű-díj" adományozható annak a pedagógusnak, aki hosszabb időn át - de legalább 25 éven keresztül - a nevelés-oktatás területén végzett kiemelkedő munkájával és életével a szülők, a diákok és pedagógustársai körében közmegbecsülést szerzett. A díjat évente egy személy kaphatja.
Andor Ottó
ANDOR OTTÓ Vaspörben született. 1965-ben tanítói, 1971-ben magyar nyelv és irodalom tanári, 2000-ben közoktatás vezetői képesítést szerzett. Uraiújfaluban, majd Répcelakon kezdte tanári pályáját, a pedagógus munka mellett könyvtárat, s művelődési otthont is vezetett. 1975-től 1991-ig a Gencsapáti Gyermekotthon igazgatója volt. Vezetői programjában a családias jellegű gyermekotthon megteremtése volt a fő célkitűzése. Nevelési eredményeivel az országos gyermekvédelmi hálózat szakmai elismerését vívta ki. 1984-től a Vas megyei gyermekvédelmi intézmények igazgatói munkaközösségének vezetője. 1991-ben került a szombathelyi Gothard Jenő általános Iskolába, ahol 2006-ig, pályája befejezéséig igazgatóként dolgozott. Innovatív tevékenységével a megyében elsőként indult a dyslexia-prevenciós oktatás a tanulási kudarcnak kitett gyermekek részére. Támogatásával indult el iskolájukban közel két évtizede a leány versenytornász képzés, valamint az Ungaresca együttes utánpótlását felnevelő néptáncos oktatás. 41 évet töltött a pedagógus pályán, ebből 31 évig intézmény igazgatóként dolgozott. Nyugdíjas igazgatóként is aktív pedagógiai munkát folytat, elsősorban a közoktatási szakértői területen. Vezeti a Szombathelyi Pedagógusok Szakmai Képviseletének Szakértői Csoportját. Pedagógiai, intézményvezetői tapasztalatait Szombathely Megyei Jogú Város Közgyűlésének Oktatási Bizottságában is hasznosítja.
A díjat átadta: Dr. Ipkovich György polgármester és Dr. Czeglédi Csaba alpolgármester
"Pro Sanitate Savariae"
"Pro Sanitate Savariae" Életmű-díj adományozható annak az egészségügyi dolgozónak, aki hosszabb időn át - de legalább 25 éven keresztül - kiemelkedő gyógyító, megelőző munkájával és életével a város polgárai, valamint az egészségügyben dolgozók körében közmegbecsülést szerzett.
Dr. Korcsmár József
DR. KORCSMÁR JÓZSEF Vasason született 1952-ben. A Pécsi Orvostudományi Egyetemen 1976-ban szerzett diplomát. Kitűnően képzett, nagy felkészültséggel és betegek iránti empátiával rendelkező orvos. A diploma megszerzése óta 2008-ig egy munkahelyen, a Vas megyei Markusovszky Kórházban dolgozott. 32 éves munkája során a sebészet, a traumatológia és a kézsebészet területén szerzett szakorvosi képesítést. Ez időszak alatt országos és nemzetközi elismeréseket szerzett. Tagja a Magyar Traumatológus Társaság és a Magyar Kézsebészeti Társaság vezetőségének, valamint az Osztrák Balesetsebészeti Társaságnak. Több országos és nemzetközi konferencián szerepelt előadóként. Országos és nemzetközi kiadványokban, szakmai pályázatokon 20 tudományos értekezése jelent meg. A Magyar Orvosi Kamara szombathelyi elnökségének 1994-től 2000-ig volt elnöke. Szakmai és emberi tartása, egyenes megnyilvánulásai, a Markusovszky Kórházért való folyamatos tenni akarása és törekvése, minden szombathelyi orvos számára példaértékű lehet.
A díjat átadta: Dr. Ipkovich György polgármester és Dr. Czeglédi Csaba alpolgármester
"Díszpolgári Cím"
"Díszpolgári Cím" adományozható, annak a magyar vagy külföldi állampolgárságú személynek, aki a hazai, illetve a nemzetközi politikai, társadalmi, gazdasági, tudományos, művészeti vagy sportéletben kiemelkedő eredményt ért el, és ezzel a város polgárai körében közmegbecsülésre tett szert, illetve hozzájárult Szombathely fejlődéséhez, hírnevének öregbítéséhez. A díjat évente egy személy kaphatja, a díszpolgár nevét a Díszpolgárok Könyvébe be kell jegyezni. A "Díszpolgári Cím" Önkormányzatunk által adományozható legmagasabb rangú kitüntetés.
Németh Pál, mesteredző
NÉMETH PÁL 1937. június 20-án született Szentkirályon. A Nagy Lajos Gimnáziumban érettségizett, később útépítő technikumot végzett Székesfehérváron. A Dózsában röplabdázott, a Haladásban kosárlabdázott egy időben, mindkét sportágban NB I-es játékos volt. 1956-ban külföldre távozott, Angliában, a Manchester csapatában kosárlabdázott, egészen 1958 februárjáig, ekkor hazatért. Jelentkezett a Képzőművészeti Főiskolára, de politikai okokból nem vették fel. Elkeseredésében 18 évig nem vett ecsetet a kezébe. 1976-tól újra fest, közel 30 önálló kiállítása volt. 24 évesen kezdett foglalkozni a kalapácsvetéssel, rengeteg munkával felküzdötte magát a hazai élmezőnybe. Kétszer állhatott fel a dobogó harmadik fokára. Amit nem sikerült aktív sportolóként elérnie, azt elérte a veterán világversenyeken. Dániában olimpiai bajnoki, Helsinkiben Európa-bajnoki, Rómában világbajnoki címet szerzett. Ő a magyar veterán atlétikai sport első Európa-bajnoka. 1974-től a Haladás, majd 1995 óta a Dobó SE edzője. Tanítványai világ- és Európa-bajnoki címeket nyertek a korcsoportos versenyeken. Mesteredző. 1993-ban megkapta a sportban elérhető legmagasabb kitüntetést, a "Kemény Ferenc-díjat". Többször volt az év atléta edzője Magyarországon. A moszkvai olimpián nézőként már részt vehetett, Los Angeles a bojkott miatt kimaradt, pedig a Tánczi, Szitás, Vida trió pontszerző helyre is esélyes volt. Aztán 1988-ban, Szöulban már a vasi dobócsapat és Németh Pál is ott lehetett. Gécsek Tibor a hatodik, Szitás Imre a hetedik helyen végzett. A barcelonai olimpián "Pali bácsi" mindkét versenyzője dobogó közelben végzett. Gécsek Tibor a negyedik, Horváth Attila - diszkoszvetésben - az ötödik helyen zárta a versenyt. Atlantában szintén két Németh-tanítvány indult, Annus Adrián és Németh Zsolt, a "dobópápa" fia, olimpiai újoncként a reálisan elvárható teljesítményt nyújtották. Sydney-ben hat (!) versenyzője lépett dobókörbe: Gécsek Tibor, Németh Zsolt, Annus Adrián, Fazekas Róbert, Kiss Szilárd és az egyetlen hölgy, Divós Katalin. Pekingben ismét nagy sikert aratott szakmai munkája, tanítványa, Pars Krisztián ezüstérmes lett. Pali Bácsi 2009. január 9-én, 72 éves korában hunyt el, nagy űrt hagyva város és az ország sportéletében.
A Díszpolgári címet Németh Pálné, Németh Pál özvegye vette át.
A díszpolgári címet átadta: Dr. Ipkovich György polgármester, Dr.Czeglédy Csaba alpolgármester, Németh Kálmán alpolgármester, Dr.Szabó Gábor alpolgármester, Feiszt György kulturális tanácsnok, Marton Zsolt koordinációs tanácsnok.Programkereső
Szavazás
Ön mit szeret legjobban a szombathelyi nyárban?
42% - A Savaria Karnevált.
7% - A rengeteg fagyizási lehetőséget.
8% - A sok gondozott parkot.
14% - A nyugalmat, amit a város atmoszférája áraszt.
20% - Csak az számít, hogy igazán meleg legyen.
Összesen 1907 szavazat
Új hozzászólás