A Magyar Festészet Napját ünnepelték az Isis Galériában és a Kronos Antikvitásban

Képgaléria megtekintése2018.10.19. - 00:10 | Király Eszter

A Magyar Festészet Napját ünnepelték az Isis Galériában és a Kronos Antikvitásban

Ha valaki csütörtök délután a Belső Uránia Udvar környékén járt, biztosan letért a tervezett útjáról, mert akarva-akaratlanul harmonikaszó vezette tovább, egészen az Isis Galériáig és a Kronos Antikvitásig. Október 18-a a Magyar Festészet Napja. Egy országos felhívás alapján mindkét kiállítóhely csatlakozott ahhoz a rendezvénysorozathoz, mellyel országszerte több helyen ünnepeltek.

HIRDETÉS

Az azonos nevű alapítvány kiírásában a cél, hogy erősítse a köztudatban a magyar festészet jelentőségét, a festmények művészeti színvonalából és egyediségéből adódó értékek elismertetését, és kivívja a kortárs magyar festők és alkotásaik iránti tiszteletet. 

A programokon a társművészetek is jelen vannak, koncertek, irodalmi műsorok, művészeti kerekasztal-beszélgetés és számos előadás színesíti a festészet ünnepét.

Szombathelyen az Isis Galériában Merklin Tímea, idei Vas Megyei Prima közönségdíjas újságíró nyitotta meg a rendezvényt. Ezután a látogatók megcsodálhatták két kiváló képzőművész kiállítását. Balogh István Péter "filozófus festő" bár Budapesten született, manapság Velemérben él és alkot. Lakása 33 éve nemcsak otthona, hanem nyitott műhely bárki számára, aki ellátogat a festői környezetben lévő alkotóházába. Tájképei mellett szürreális, néha groteszk arcokat, figurákat ábrázoló festményei gondolkodóba ejtik a nézelődőt. Színei jellegzetes hangulatot árasztanak. Nem csoda, hogy műveit külföldön is keresik.

Kutas László budapesti szobrászművész 82 évesen is alkot. A bájos női alakokat, gyermekeket ábrázoló bronzból készült csodái szívet melengetőek. Legszívesebben megsimogatnánk őket, levennénk fejükről a kalapot, lábukról a cipőt, annyira élethű minden figura. Mindezt még elevenebbé teszik a bronzba becsempészett színek. 

A szomszédos Kronos Antikvitás is készült az ünnepre. Az üzletben megtalálhatóak többek között Szántó Piroska, Hincz Gyula, Marosfalvi Antal, Iványi Grünwald Béla képei, de oly nagy a választék, hogy nem is tudjuk, merre nézzünk, hová raktározzunk szívünkben ezt a sok szépséget.

Az estébe hajló Magyar Festészet Napján természetesen a társművészetek is szót kaptak. Még fülünkbe cseng Dsida Jenő verse, melyet Szabó Tibor András, a Weöres Sándor Színház színművésze adott elő, és a csalogató harmonikaszó Peltzer Gézától, mely stílusosan megidézett egy kis herkulesfürdői emléket is.

A hírhez tartozó képgaléria

Új hozzászólás