Kicsit Savanyu, de a miénk! - Könyvbemutató a büki Városházán

Képgaléria megtekintése2018.10.24. - 01:00 | Büki László 'Harlequin'

Kicsit Savanyu, de a miénk! - Könyvbemutató a büki Városházán

Október 23-án, az ünnepi megemlékezést követően mutatták be azt a könyvet, mely egy büki emigráns, Savanyu János visszaemlékezéseit, és a korszak történelmi hátterét tárja az olvasó elé. A Szülőföld Könyvkiadó gondozásában megjelent kötetet Jagadics Péter méltatta.

A Városháza aulájában egy nem hétköznapi ember, korántsem hétköznapi életéből kapott ízelítőt a könyvbemutató közönsége, közte az 1956-os időszak történéseit is felidézve. 

Az idén már 85 (!!) éves Savanyu János egyszerű ember, a maga nemében mégis rendkívüli. 1956-ban lakhelyet váltott, nyakába véve a világot. Kétkezi munkával otthont teremtett magának, vidám életet élt. Hogy milyet, azt írja le könyvében verseivel, fotóival színesítve. Mi vitte rá az írásra? Leginkább az, hogy gazdag és eseménydús életet tudhat magáénak, hiszen vadászott kengurura Ausztráliában és "hozott" feleséget Dominikáról.

Az igazi lökést azonban nem a kalandos élet, hanem a tavalyi október 23-i ünnepség adta meg számára, amin személyesen jelen volt, és egy versét, Az éjféli ÁVO-t szavalták el az ünnepség részeként. A város polgármestere, dr. Németh Sándor is biztatta: "írjál János magadról, merre jártál a nagyvilágban, a nagy demokráciákban, ahol nem volt ÁVO, ahol nem is nagyon tudják, mi az a félelem."

Így született meg a Kicsit Savanyu, de a miénk! című kötet, melynek első része - dr. Németh Sándor tollából - történelmi keretet ad Savanyu János visszaemlékezéséhez, Bük társadalmi, politikai és gazdasági helyzetét felvázolva.

A kötet második része önéletrajzi visszaemlékezés, számos archív fotóval illusztrál egy kalandos életutat a Bük - Ausztria - Svájc - Spanyolország - Ausztrália - Santo Domingo sokszögben - és amit még kihagytunk! Savanyu János volt a forradalom ideje alatt Bük jegyzője, a leverése után Ausztrián keresztül menekült Svájcba, ahol cipőgyári munkásként dolgozott, majd innét tovább, Ausztráliába, ahol aztán valódi "sunny boy"-ként élte életét.

Három felesége közül a jelenlegi itt volt a könyvbemutatón is. A kötet címe nem véletlenül mutat hasonlóságot Bacsó Péter A tanú című filmjével. Két ok miatt lett ez a könyv címe, "az egyik a személynévnek a Rákosi-érát kifigurázó szatírára utaló játékos áthallása, a másik pedig a könyvben lejegyzett történetnek a korántsem vidám korszakba történő beágyazottsága" miatt.

Savanyu János olvasmányos visszaemlékezése mindenképp hiánypótló, üzenetének lényege pedig talán épp azzal a Marxtól származó idézettel ragadható meg, amely A tanú című film záró mottója: "Miért halad így a történelem? Hogy az emberiség derűsen váljon meg a múltjától."

A hírhez tartozó képgaléria

Új hozzászólás