Ütős világutazás – A Savaria Szimfonikus Zenekar és az Amadinda Ütőegyüttes közös hangversenye
Képgaléria megtekintése2018.11.10. - 17:30 | Bangó Mária - Fotók: Büki László 'Harlequin'
November 9-én este -nyugodtan írhatjuk - ütős születésnapi koncertre várták a komolyzene szerelmeseit. A 2018/2019 –es szezon programsorozatának egyik izgalmas állomásaként a Savaria Szimfonikus Zenekar és az Amadinda Ütőegyüttes közös hangversenyére került sor. A fennállásának 35. évfordulóját ünneplő világhírű ütőhangszeres formáció - a szimfonikusokkal karöltve - termet megtöltő apparátussal vonult fel a Sportház zenerajongó közönsége elé.
Az egzotikus est nyitásaként egy kortárs zeneszerző, Eötvös Péter művét tolmácsolták, amelyet Mozart frázisokra komponált. Az egyik legnagyobb ma élő kortárs zeneszerzőként számon tartott szerző kicsit görbetükör elé tartotta, kicsit kifigurázta, vagy éppen kiemelte ezeket a fragmenteket - avatta be később a publikumot a műbe Madaras Gergely karmester. A folytatásban is igazi különlegesség szerepelt, mondhatnánk, az „öt szigetecske zenéje", öt Amadinda ütőhangszer-szólistával: Toru Takemitsu From me flows what you call Time darabját halhatta a közönség. A keleti és nyugati filozófiát ötvöző japán komponista művét, amely az első zeneműhöz mérten egészen más „színű", csendes hangvételű, különböző kultúrák ütőhangszereit felvonultató „színmű" volt - vastapssal értékelte a közönség.
Madaras Gergely, a szimfonikusok vezetőkarmestere az első átállás idejét kihasználva betekintést adott az ütőhangszerek zenei szerepkörének változásába. Az ütős hangszerek - amelyek majdnem egyidősek az énekhanggal - a zenetörténet korai időszakaiban, a színpadi zenében csak kísérő jelleggel voltak jelen, nem használták melodikus hangszerként őket. Ünnepeken, különböző avatókon, rituálékon használták, ám a klasszikus zenében nem. Ezeknek a hangszereknek a finomságait, a rafináltságát, a flexibilitását csak később, a XX. és XXI. században fedezték fel. Az Amadinda Ütőegyüttes abban különleges, hogy ezeket a zenéket átírta a saját nyelvére és eszerint tolmácsolta.
A hangverseny második felében a könnyebben befogadhatónak aposztrofált blokk következett, például Debussy- és Scott Joplin-átiratok formájában. A közönség hallhatta, hogyan „énekelik" az ütőhangszerek az Amadinda átiratában Debussy Gyermekkuckó (Hópelyhek tánca, Babaszerenád, Golliwogg's Cakewalk) vagy Scott Joplin The Ragtime Dance című művét. A publikum vastapssal nyilvánította ki tetszését!
Ha már ritmus, legyen tánc is! Bizony elmondható, hogy az ütős hangszerek ritmusa meg-megmozdította a közönséget. Kinek fejébe, kinek lábába szállt az az igéző ritmus, amit a tahiti zenét ismerők bizonyára csöppet sem csodálnak! Szinte láttuk, ahogy a tahiti ritmusokra a fűszoknyás lányok csípője táncol. ( Megjegyezzük, elfért volna ott pár fűszoknyás táncos! )
A populáris jelzővel illetett zeneművek után egy botrányos, betiltott jelzésű műhöz is elérkeztünk. Mintha csak egy trendi bulvárlapot lapozgatnánk, pedig nem! A hetvenes évek kommunizmusa által betiltott mű is helyet kapott a repertoárban, Bizet - Scsedrin Carmen-szvitje. Az orosz zeneszerző és zongoraművész, Rogyion Scsedrin népszerű átdolgozását, a Bizet Carmenjéből 1967-ben készített balettszvittet - amelyet vonósokra és ütősökre írt - nem a zene miatt tiltották be, hanem annak édestestvére, a tánc miatt, amelyet túlságosan erotikusnak ítéltek. (Megjegyezzük, valóban hol „libabőrözősen", hol szívfacsaróan érzéki zene.)
Lehet-e mindezt még fokozni? Aki azt gondolta, hogy nem, az tévedett, ugyanis elérkeztünk civilizációnk legősibb művészetének gyakorlásához. A szimfonikus szeptemberi sajtótájékoztatóján Madaras Gergely vezetőkarmester hangsúlyozta, hogy az évad egyik központi témája az emberi hang lesz: "az ének, civilizációnk legősibb művészete számtalan formában köszön majd vissza hangversenyeinken".
Ezen a hangversenyen visszaköszönt, a dirigens egy egész sportháznyi kórust is vezényelt az egzotikus program zárásaként.
Programkereső
Szavazás
Ön mit szeret legjobban a szombathelyi nyárban?
42% - A Savaria Karnevált.
7% - A rengeteg fagyizási lehetőséget.
8% - A sok gondozott parkot.
14% - A nyugalmat, amit a város atmoszférája áraszt.
20% - Csak az számít, hogy igazán meleg legyen.
Összesen 1907 szavazat
Új hozzászólás