A barakkváros foglyai az AGORA Savaria Filmszínházban
Képgaléria megtekintése2018.11.13. - 00:45 | Greffer Krisztián
November 8-án mutatták be az ostffyasszonyfai hadifogolytáborról szóló dokumentumfilmet, melyet Boros Ferenc, Horváth Zoltán és Tóth Kálmán készített. A premiert követően Tanai Ibolya beszélgetett az alkotókkal.
1915 májusában nyílt meg a Vas megyei Nagysimonyi és Ostffyasszonyfa községek határában az Osztrák-Magyar Monarchia egyik legnagyobb, 40-50 ezer fős befogadóképességű első világháborús hadifogolytábora. Az egykori barakkváros létesítményei az elmúlt évszázad során szinte nyomtalanul eltűntek... Boros Ferenc, Horváth Zoltán és Tóth Kálmán dokumentumfilmje ennek a hadifogolytábornak állított emléket szakértők megszólaltatásával, hagyományőrzők, diákok bevonásával.
A filmbemutató követő beszélgetés elején megtudtuk, hogy nem tipikus dokumentumfilmről van szó, hiszen száz év időtávlata adta az első nehézséget: az alkotók olyanokat már nem tudtak megszólaltatni, akik rövidebb-hosszabb időt eltöltöttek a hadifogolytáborban, így ha kategorizálni kellene a filmet, inkább az ismeretterjesztő filmkategóriát használnák a rendezők. A film dokumentarista és ismeretterjesztő jellege mellett még az oktatáshoz is kötődik, mind terjedelme, mind helytörténeti, történelmi jellegének vonatkozása miatt.
Tanai Ibolya kérdésére, miszerint annak ellenére, hogy a területeket már visszavette a természet, és ahogy kiderült, a legtöbb dokumentumot Pozsonyban őrzik, mennyire könnyű illetve nehéz feladattal álltak szemben, rendelkezésre állt-e elegendő információ a film elkészítéséhez, Tóth Kálmán válaszolt. Kálmán szerint rendelkezésre állt, hisz a múzeumok és örökségügyi intézmények birtokában nagyon sok papírrégiség van, és muzeológusként az a tapasztalata, hogy a papírnak nagyon jó a továbbélő képessége, valamint meglepően sok fényképfelvétel van a táborról. Elmondta azt is, hogy 1989-ben a Vas Megyei Múzeumok igazgatója, dr. Gráfik Imre kezdeményezésére múzeumpedagógiai célú diasorozatok készültek több témában, és egy 45 felvételből álló diasorozatot állított össze Csák Zsófia történész. Ez az anyag volt az inspiráló alap a filmhez, Csák Zsófiának pedig - aki a nézők soraiban ült - ezúton mondott köszönetet.
Boros Ferenc arról beszélt, hogy több mint 10 órás anyagból kellett az 50 perces filmet összeállítani, és volt is ezzel küzdelmük. Vezérfonalnak Csák Zsófia Az ostffyasszonyfai hadifogolytábor története 1915-1918 című könyvét vették alapul. Szerettek volna mindent bemutatni, de ugyanakkor, mivel oktatási intézményekbe is eljuttatják a filmet, figyelemfelhívónak is kellett lennie.
A film legközelebb a Lakiteleki Filmszemlén lesz látható, ahol beválogatták a legjobb 31 közé, de ahogy arról szó volt, szeretnék eljuttatni iskolákhoz, felmerült celldömölki vetítés, a szombathelyi televízió is műsorára tűzné és az internetre is fel fog kerülni.
A film a Vasi Múzeumbarát Egylet örökségpedagógiai programjának részeként, az Első Világháborús Centenáriumi Emlékbizottság támogatásával készült.
Programkereső
Szavazás
Ön mit szeret legjobban a szombathelyi nyárban?
42% - A Savaria Karnevált.
7% - A rengeteg fagyizási lehetőséget.
8% - A sok gondozott parkot.
14% - A nyugalmat, amit a város atmoszférája áraszt.
20% - Csak az számít, hogy igazán meleg legyen.
Összesen 1907 szavazat
Új hozzászólás