Az elfelejtett püspök – megjelent Székely László: Emlékezés gróf Mikes János szombathelyi megyéspüspökről című könyve
2009.12.13. - 16:30 | Rozán Eszter
A Magyar Nyugat Könyvkiadó a Szombathelyi Egyházmegyével karöltve rendezte kötetbe Dr. Székely László apát-plébános, eredetileg az asztalfióknak szánt megemlékezését gróf Mikes János szombathelyi püspökről. A könyvbemutatóra az Eölbei-ház dísztermében került sor.
Hatalmas érdeklődés kísérte Székely László kötetének bemutatását, a nem is kisméretű terem zsúfolásig megtelt. Először Dr. Gyurácz Ferenc író, szerkesztő köszöntötte a megjelenteket a kiadó képviseletében. Gyurácz elmondta, ez a könyv egyfajta történelmi igazságszolgáltatásként is szolgál, hiszen Mikes az elmúlt rendszer által elhallgatott személyek közé tartozik. Általában sem őt, sem a könyv szerzőjét nem ismerik szélesebb körben, ezért a kötet hiánypótló szerepet is betölt. Székely László, aki papi hivatása mellett író, költő és helytörténész is volt, saját emlékezései és helyi dokumentumok alapján válogatta össze Mikes élettörténetét. Megtudhattuk azt is, hogy valójában a mostani bemutató már a második a sorban, mert megelőzte egy könyvpremier Zabolán, Mikes szülőfalujában. Gyurácz Ferenc ezután a jelenlegi megyéspüspök, Veres András és Mikes János közötti párhuzamokra hívta fel a figyelmet. Mindketten az ország keleti részéből érkeztek nyugatra, és elkötelezetten követtek illetve követnek el mindent egyházmegyéjük felvirágoztatásáért.
Dr. Veres András megyéspüspök elmondta, hogy a könyv azért is aktuális, mert 2010-ben ünnepeljük Mikes János püspökké szentelésének 100. évfordulóját. Székely Lászlót és Mikes Jánost baráti kapcsolat fűzte egymáshoz. Székely tisztelte, példaképének tekintette a grófot. Valóban sokat köszönhetett pártfogójának, hiszen például ő támogatta innsbrucki tanulmányait. Székely László kőszegi apát (1894-1992) az irodalmi élet egyik fő motorjaként tevékenykedett. Veres András felidézett néhány mondatot Némethy Mária 2009. szeptember 9-én a Vas Népében megjelent cikkéből: „Egyenes ember volt, bátor, szókimondó. Nem rejtette véka alá véleményét a szószéken és más fórumokon a hivatalosan erőltetett ateista propagandáról és az azt támogató hatósági intézkedésekről. Ez volt az egyik nagy bűne. A másik az a szuggesztív erő, ami belőle mint lelkipásztorból kisugárzott. Jelenség volt." Kőszegről való elhelyezése akkor következett be, amikor felszólalt a városházán lévő freskók bemeszelése ellen. Végső nyughelyét azonban mégis sikerült szeretett városában megtalálnia. Ezután Mikes sokoldalú tevékenységét ismerhettük meg. Mikes János (1876-1945) széleskörű sajtómunkája részeként elindította a Szombathelyi Kis Újságot, egyházmegyei takarékpénztárt hozott létre, a püspöki palotát festményekkel, műalkotásokkal gyarapította. 1920-ban lehetőséget adott IV. Károlynak, hogy a püspöki palotában találkozzon azokkal az arisztokratákkal, akik támogatták visszatérését. Kiváló szervezői képességét bizonyítja, hogy sikerült tehetséges munkatársakkal körülvennie magát, mint például Géfin Gyula vagy Mindszenty József.
Soós Viktor Attila egyháztörténész a könyv olvasmányos, közérthető stílusát emelte ki. Bakó Béla egyháztörténész Mikes János iránti szeretete a szakdolgozata írásával kezdődött és mind a mai napig tart. Úgy érzi, hatalmas és izgalmas feladat Mikes gróf életművének feldolgozása.
Székely László: Emlékezés gróf Mikes János szombathelyi megyéspüspökről - Magyar Nyugat Könyvkiadó
Ajánlást írt: Dr. Veres András szombathelyi megyéspüspök
Zárszó tanulmány: Bakó Balázs történész
Szerkesztette, a jegyzeteket írta, a névmutatót készítette: Soós Viktor Attila történész
Új hozzászólás