Különleges remekművek hangversenye a Bartók Teremben (okt. 11.)

2019.10.09. - 00:10 | vaskarika.hu - Fotó: fidelio.hu

Különleges remekművek hangversenye a Bartók Teremben (okt. 11.)

Október 11-én Liszt, Glazunov és Szentpáli Roland művei csendülnek fel a Savaria Szimfonikus Zenekar előadásában Thomas Herzog vezényletével. Közreműködik Szentpáli Roland tubán.

HIRDETÉS

Különleges remekművek hangversenye

Liszt: Orpheus - szimfonikus költemény
Szentpáli: Tubaverseny
Glazunov: 5. B-dúr szimfónia

Közreműködik: Szentpáli Roland - tuba
Savaria Szimfonikus Zenekar

Vezényel: Thomas Herzog

Dátum: október 11.

Időpont: 19:00-21:00

Helyszín: Bartók Terem

Jegyár: 3200 Ft


A műsor:

Liszt: Orpheus

A magyar romantika kimagasló alakja, Liszt Ferenc (1811-1886) lírai hangvételű szimfonikus költeményt komponált Orfeusz és Euridiké mitologikus történetére. 12 szimfonikus költeménye közül ez a negyedik, és 1854-ből származik. Valószínűleg Gluck azonos témájú remekműve és egy, a Louvre-ban látott etruszk váza inspirálhatta. Liszt képzeletét azonban nem az alvilágot meghódító pásztor-félisten tragédiája ragadta meg, számára Orfeusz a művészetet, a zene hatalmát, diadalmaskodó erejét, a művész elhivatottságát jelképezi.

Szentpáli: Tubaverseny

Szentpáli Roland (1977- ) tubaművész és zeneszerző. A csaknem elfeledett  19. századi mélyrézfúvós hangszereket (pl. ophikleid, szerpent) rendszeresen megszólaltató előadó most bemutatásra kerülő, Prokofjev és Bartók világát idéző versenyműve rendkívüli élményt ígér. A nemzetközi színpadokon is keresett hangszeres művész avatott tolmácsolásában elhangzó koncertdarab segítségével megismerhetjük a tuba és a tubázás különleges világát.

Glazunov: 5. B-dúr szimfónia

Alekszander Konsztantyinovics Glazunov (1865-1936) késő romantikus orosz zeneszerző, karmester és tanár. 1907 és 1928 között a Szentpétervári Konzervatórium (később Leningrádi Konzervatórium) igazgatója. Legjelentősebb művei közé szimfóniái és nagyzenekari művei tartoznak, ezért is hívják szülőhazájában az „orosz Brucknernek". Csajkovszkij és az "orosz ötök" zeneszerzői hagyományainak méltó folytatója, gyakran orosz népzenei motívumok imitációival teremt lendületes, feszültséggel teli, ünnepélyes hangzást. Glazunovról neveztek el egy 1984-ben felfedezett kisbolygót. 1895-ben írta 5. B-dúr, op. 55. szimfóniáját. A „Heroikus" néven ismert mű tételei: I. Moderato maestoso - Allegro, II. Scherzo, III. Andante, IV. Allegro maestoso - Animato.

Új hozzászólás