Krisztus, a GPS-ünk - Orsós Zoltán könyvbemutatója a Fairplay Kávézóban
Képgaléria megtekintése2019.12.10. - 03:00 | Büki László 'Harlequin'
December 9-én a Szombathelyi Egyházmegyei Karitász által üzemeltetett Fairplay Kávézóban mutatták be Orsós Zoltán (Zoli atya) Jézus Krisztus az igazi út című könyvét. A kiadványt méltatta dr. Székely János megyéspüspök és Szenkovits Péter újságíró.
„Zoli atya döbbenetes őszinteséggel beszél életéről, arról, ahonnét jött, illetve amit átélt. Annyira hiteles, annyira igaz. Ez a könyv is ilyen." - Dr. Székely János megyéspüspök ezekkel a gondolatokkal vezette fel a könyv ismertetőjét. Ez a könyv Zoli atya útjáról szól. Arról, amiket átélt. Fájdalmakat, örömöket, azt ahogy Jézus az életébe lassanként belépett. Roppant őszinte és hiteles írásával próbálja felhívni az olvasók figyelmét arra, hogy nem tagadhatod le, ahonnét érkezel, és azt, ami vagy.
Dr. Székely János Zoli atya életét Boldog Ceferinóhoz, a cigányok védőszentjéhez hasonlította. Mindketten nagyon mélyről indultak és nagyon fájdalmas gyerekkort kellett megélniük. Ceferino életében is volt valami különleges bölcsesség, egy tiszta lelkű fiatal volt.
„Középiskolásként próbáltam rejtőzködni. Igyekeztem titkolni, hogy én cigány vagyok. Ez teljesen megbetegített. Amikor megismertem Jézust, rendbe jöttem saját magammal is. Ő gyógyított meg. Rájöttem, hogy önmagamat, azt ahonnan jöttem, aki valóban én magam vagyok, nem lehet, nem szabad feladni, mert abba az ember belebetegszik. Azt, ami nekünk jutott: vállalni kell! Azért írom mindezt, hogy segítsek azoknak, akik ugyanolyan helyzetben voltak vagy vannak, mint én egykor. Azt üzenem nekik, nektek, hogy van kiút: Jézus Krisztus. Ő az egyedüli esélyetek, akár csak az enyém." - idézett Zoli atya hitvallásából Székely János, majd hozzáfűzte: „Nagyon szeretem Zoli atyában, hogyha a cigányokhoz beszél, akkor mer és tud igaz dolgokat is kimondani. Például azt, hogy ne várjátok mindig a segélyt. Tennetek is kell érte! Küzdenetek kell! Gyakran beszél arról, hogy a tízparancs rátok is vonatkozik, éppúgy, mint bárki másra. Az, hogy „Ne hazudj!", „Ne lopj!" - mindenkire tartozik Isten parancsa, mindenki életének útmutatója kell hogy legyen."
Zoli atya tud és mer őszinte szavakat mondani. A gyökereit mindenki előtt felvállalta, pedig olykor nehéz megbirkózni azzal, hogy valaki roma nemzetiségű. „Ha egy fa a gyökereiben nem tud kapaszkodni, akkor az a fa lassanként elszárad. Ha egy cigány ember nem tud büszke lenni a bőre színére, nem tudja vállalni a múltját, a gyökereit, akkor nem tud egészséges emberként fejlődni. Hatalmas öröm, ha egy cigány ember felfedezi, megérti, hogy engem az Isten így, ahogyan vagyok, végtelenül szeret, az ő remekműve, az ő gyermeke vagyok. A bőröm színével együtt, az anyanyelvemmel, a kultúrámmal Isten így álmodott meg engem. Elfogadni az identitást, elfogadni a gyökereket." - emelte ki Székely János.
Zoli atya a példája annak, hogy sok küzdelem árán fel lehet jutni azon a bizonyos létrán. Tanult minden erejével. A szemináriumban sem volt könnyű helyzetben az identitása miatt, hogy a többi kispap elfogadja őt. Ahogy a hívek között sem. Azonban tudta ezeket a helyzeteket is derűsen, a hit szemével látni. Ezt a szemléletét viszi be hittanórákra is. Zoli atya élete példa. Sok roma fiatal számára segít, erőt ad. Azt üzeni a fiatalok és a felnőttek felé, hogyha megteszem, ami rajtam áll, akkor Isten nem fog adós maradni. Ez a könyv pedig minden romának megmutatja, hogy a cigányság legfőbb esélye Krisztus.
Szenkovits Péter újságíró, tanító, aki a könyv szerkesztésében, valamint az elő- és az utószavának megírásában vett részt, így fogalmazott: „A saját sorsán keresztül válaszolt magának, és mutatott, mutat példát nekünk. Egyetlen egy út van önmagunkhoz, egymáshoz és értünk, Jézus Krisztus, Isten fia. Mindenkinek meg van a saját maga útja, amit csak ő járhat, küzdhet végig."
Az esemény zárásaként a könyv írója, Orsós Zoltán is megszólalt. „Nagyon sok esetben mi magunk, cigányok tehetünk arról, amiben élünk és amiben vagyunk. Bárhova megyek, igyekszem becsületünkön javítani és helyrehozni a becsületét a cigányságnak. Mi magunk is tehetünk sok mindenről, amibe belekerülünk, belejutunk.".
Zoli atya úgy gondolja, a cigányság felé való törődés, közeledés egy hosszútávú befektetés, ami nem térül meg azonnal. A cigány pasztoráció legfőbb kulcsa a kölcsönös szeretet, a partnerség hívő és egyházi személy között.
"Amit megköszönök ebben a kiadványban az, hogy én is szólhatok. Azért is lett ilyen rövid, mert ismerem a cigányság lélektanát: hogyha vastag egy könyv, nem venné a kezébe és nem olvasná el. De bízom abban, hogy olyan kezekbe kerül, akik továbbadják és a szívükből kiárad az, hogy nem szabad feladni."
Megosztotta a jelenlévőkkel, hogy a könyvből néhány példányt szeretne a börtönökbe is eljuttatni, valamint olyan gettókba, ahol nagyon sokan reménytelenül élnek és sokan feladták már a saját küzdelmüket.
Programkereső
Szavazás
Ön mit szeret legjobban a szombathelyi nyárban?
42% - A Savaria Karnevált.
7% - A rengeteg fagyizási lehetőséget.
8% - A sok gondozott parkot.
14% - A nyugalmat, amit a város atmoszférája áraszt.
20% - Csak az számít, hogy igazán meleg legyen.
Összesen 1907 szavazat
Új hozzászólás