Könyvlapozó – Vujity Tvrtko, Neil Strauss, Dan Brown
2010.01.06. - 00:15 | Antal Ádám
Luxus vagy tudomány, szabadidő vagy hobbi, információ vagy instant műveltség? - tehetjük fel a százforintos kérdést, ha a humanoidok mai olvasási szokásait kutatjuk. Terjed a modern technika, hódítanak a számítógépek, zizegnek a mobiltelefonok, kalapálják a játékokat, de vajon ki veszi még a fáradtságot, hogy egy lassan archaikus korba lépő hobbinak áldozzon. Márpedig olvasni óhatatlanul szükséges, ez nem is lehet disszertáció tárgya. Felvillan persze az antagonisztikus kérdés, vajon mit érdemes olvasni, mi az, amit megvásároljunk ajándékba, miből lehet játszi könnyedséggel maradandó szellemi táplálékot szerezni. Ebben navigálja friss rovatunk az olvasóközönséget, mit is érdemes leemelni a könyvesboltok polcairól és melyek azok a friss művek, amik nélkül feltétlenül szegényebbek lennénk. A kizárólag szubjektív szelekció elsősorban ajánlás, az viszont meleg szívvel.
Vujity Tvrtko- Menekülés a Pokolból
Vujity Tvrtko 1972 szeptember 24.-én született újságíró, aki elsősorban a jugoszláv polgárháború idején egyedülálló tudósításaival hívta fel magára a figyelmet. Később a Miami Egyetemen végzett, majd a kereskedelmi televíziónál dolgozott riporterként. Tvrtko Pulitzer- , és Hemingway-díjas újságíró számtalan sikeres kötettel a háta mögött. Történetei első blikkre szenzációhajhásznak tűnhetnek, pedig egy szakajtónyit sem azok. Valamennyi eddig kötete lebilincselte a figyelmemet így egy jottányit sem volt kérdéses, hogy a 2009-ben az Alexandra kiadó bábáskodása mellett megjelent Menekülés a Pokolból is ott landol majd a könyvespolcomon. A könyv megindító történeteket tartalmaz, melyek egyszerre tűnnek szürreálisnak és negédesnek, ugyanakkor hihetetlenül inspirálóak bárki számára. Megismerhetjük a szomáliai fiatal menekült lány, Németh Szamira torokszorítóan szép történetét. A lányét, akinek a véres polgárháborúban megölték magyar édesapját és testvéreit; akit szülőhazájában megaláztak és meggyaláztak, lelkét megsebezték, testét késsel vagdosták; és akit végül Tvrtko családja fogadott be. Az MKB Veszprém szívszorító küzdelmén keresztül betekintést nyerhetünk a sporttragédiák okozta gyász mindent elsöprő erejébe, több egészen döbbenetes eseményen keresztül melyek az elmúlt években fekete fátylat vontak a magyar sport köré. A Marian Cozma halála után történéseket különböző aspektusokból, lélekmelengető emlékezés formájában. Elkalandozhatunk Beszlánba, ahol minden idők egyik legtragikusabb túszejtését tárja elénk az író, a csecsen terroristák megrázó kegyetlen viselkedését a megszállt iskola falai között, ahol három napig több, mint ezer gyermeket tartottak fogva. A kiadvány a három alapvető történeten kívül rövid esszenciákat is tartalmaz négy különösen megkapó és érdekes szemelvényről, mely segítségével Afganisztánba is elkalandozhatunk. A galamblelkületű író sorai hamar peregnek a szemünk előtt, választékosan, lendületesen, dinamikusan tárja elénk gondolatait, melyek túl az események objektív bemutatásán számos tanulsággal is szolgálnak. Segítségükkel megismerhetjük az adott vallást, kultúrát és országot is. Bárki, aki vevő szaftos és megragadó, súlyos és komor történetekre egy példás és elismert újságíró útmutatásával, ne habozzon, szerezze be a könyvet!
Neil Strauss- The Dirt
Neil Strauss bestsellere igencsak sok példányban gazdára talált már külföldön, hovatovább a Legendák Élve Vagy Halva sorozat is tekintélyes népszerűségnek örvend, így legkevésbé sem burkolt ovációval fogadtam a magyar nyelvű fordítást. Kölyökként igazi hard rock fanatikus voltam és még rózsaszín álmomban is olyan életről epedeztem, mint amilyet az igazi amcsi zenész félistenek élnek. A Mötley Crüe kétségtelenül egyike a stílus meghatározó emblematikus zenekarainak és nem pusztán muzikális aspektusból, hanem bulvár és pletykaszinten is. A rendkívül színes és botrányos előéletű frontember Vince Neil dolgaiért mindig bolondultam, aki persze kilószámra adott okot bizarrabbnál bizarrabb sajtóhírekre, csakúgy, mint társai Nikki Sixx, Tommy Lee és Mick Mars. Adott tehát számunkra négy zűrős előéletű figura, akik Kaliforniából startolva a legótvarabb, legpiszkosabb klubokból egészen a világhírnévig jutottak rendkívül fiatalon. A hirtelen jött óriási pénzösszegekkel, a frusztráló hírnévvel igazából egyikük sem tudott tökéletesen megbirkózni éppen ezért a sors kegyetlen játékot űzött mindegyikükkel. Több hektoliter elfogyasztott sörön, jó pár súlyos drogos botrányon, tonnaszámra felajánlkozó meztelen groupie-n keresztülhaladhatunk végig kronologikus sorrendben a zenekar rendkívül szaftos életútján. A tabuk nélküli bulizások, a média által körbezsongott közismert barátnők erdeje azonban súlyos és könnyfakasztó sztorikat is rejt, olyanokat, amelyek a legzordabb embereket is megrengetnék. Vince Neil négyéves kislányának, Skylarnak sötét drámába illő daganatos megbetegedéséről majd haláláról, Mick Mars rettenetes csontbetegségéről mindennemű kertelés nélkül beszélnek az érintettek egyes szám első személyben. Megjelenítésre kerülnek a monstre turnék, a dúskeblű cicababák, a családias légkörű kokainozás, a betegségek, emberi tragédiák és a közönség okozta pátosz is.
A legimponálóbb még is csak az, hogy tulajdonképpen nem kell rajongónak lenni, sőt még ismerni sem kell a zenekart, hiszen a könyv adja magát és ugyan a vártnál komorabb, viszont kiemelkedő élmény nyújt mindannak, aki nem restell kicsengetni rá párezer forintot.
Dan Brown- Az elveszett jelkép
Amikor brutálisan elrabolják Peter Solomont, a híres filantrópot és szabadkőművest, Langdon nagyra becsült mentorát, a professzor ráébred, hogy csak úgy mentheti meg barátja életét, ha elfogadja a rejtélyes meghívást és követi az utat, akárhova vezessen is. Langdon gyorsan ott találja magát Amerika legnagyobb hatalmi központjának színfalai mögött, a város láthatatlan termeiben, templomaiban, alagútjaiban. Ami mindeddig ismerős volt, az most átváltozik egy mesterien elleplezett múlt titokzatos, félhomályos világává, amelyben szabadkőműves rejtélyek és sosem látott felfedezések tárulnak elénk.
Van, aki misztifikálja, van, ki megfojtaná egy kanál vízben, egyszóval Dan Brown kortárs írót és történészt jobb híján mindenki ismeri. Az egykori zeneszerző mostanság regényeivel óriási port kavar. A tudósok között író, az írók között tudós Dan mágikus kasszasikert aratott Da-Vinci- kód művével, mely csekély szépirodalmi értéke ellenére megosztotta az egész világot.
A szerző sajátossága, hogy rendkívül ízesen adagolja a feszültséget, hogy aztán a rejtély a valóság és a fikció határmezsgyéjén végül megadja magát. Elkótyavetyélt szabadidőről persze szó sincsen, hiszen a könnyed szórakozás álarca mögött verítékes kutatómunka rejlik, mely egyszerre tűnik hitelesnek és nonszensznek is. A történet ismét a bejáratott szimbólumkutató Robert Langdon körül tekeredik a washingtoni Capitolium épületében, hogy aztán a körtemplomban talált ezoterikus bölcsesség a rég letűnt világba invitálja a professzort és vele együtt a kilóra megvett olvasókat is. Előkerülnek a misztikus ikonok, az absztrakt üzenetek, a mesterien álcázott titokzatos világ és a végig előttünk lebegő felfoghatatlan igazság. Elsöprő lendületű, villámgyors thriller, szinte kapkodjuk a fejünket a zsúfolt események nyomán ám Dan Brown páratlan figyelemfelkeltő kelléktára nem hagyja kiengedi a kötetet kezünkből. Az eddigi műveknek méltó trónörököse egyszersmind garantált sikerkovács is.
Programkereső
Szavazás
Ön mit szeret legjobban a szombathelyi nyárban?
42% - A Savaria Karnevált.
7% - A rengeteg fagyizási lehetőséget.
8% - A sok gondozott parkot.
14% - A nyugalmat, amit a város atmoszférája áraszt.
20% - Csak az számít, hogy igazán meleg legyen.
Összesen 1907 szavazat
Új hozzászólás