A Zenemanók idén utoljára varázsoltak a Bartók Teremben
Képgaléria megtekintése2019.12.13. - 01:40 | Horváth Imre - Fotók: Büki László 'Harlequin'
"Szaloncukor, mákos guba, szólaljon meg most a tuba!" - Kik is a zenemanók? Egy gyönyörű közösség tagjai, akik azért hoznak létre zenei varázslattal teli műsorokat, hogy saját gyermekeik példáját látva, tapasztalataikat összeadva, s nekünk átadva a munkájukon felül, boldogan tárják elénk a komolyzene megszerettetésének igazi, élő formáit. December 12-én a Savaria Szimfonikus Zenekar zenészei idén utoljára varázsolták el játékos komolyzenei előadásukkal a legkisebbeket a Bartók Teremben.
Hosszú gyereksorok kígyóznak a városban.
- Hova mentek gyerekek? - kérdeztük, mikor elmentünk mellettük.
- A Zenemanókra! - vágták rá azonnal, kíváncsiságot, régebbi emlékeket, szép zenei élményeket sejtető hangon.
- Mi is odasietünk! Láttam, hogy kicsit meglepődtek életkorunkon, őszes pajeszomon. - Bizony, mi is megszeretnénk látni, hallani, ma mit játszanak a színpadon ezek a varázslatos zenemanók!
Alig mentünk tovább, már messziről lehetett látni, fegyelmezett sorokban özönlik az alsós gyereksereg a Zeneiskola felé.
Forgó rendszerben cserélődik ki a manók közönsége. A bejáratnál fel, a Bartók Terem ruhatárától pedig középről lefelé vonulnak ki a kis "manók". Mert van közöttük oly pici ovis is, aki kapaszkodva korlátba, csuda manócskaként ereszkedik le a lépcsőn. Fején pomponos sapka, kezében kesztyű, nyakán bódítóan átvetett sálacskája. Igaz kabátja még tárva, de szeretett óvó nénije úgyis megigazítja a kijáratnál.
Lassan mi is elfoglaljuk az erkélyen a helyünket. Micsoda kontraszt a nézőtéren! Az esti koncertek korosodó törzsközönsége székein zsibongó, nyüzsgő gyermekzsivaj-zengedelem hangja tölti be a termet. A hangversenyek zenekarainak hangolása ad ilyen várakozás teli élményt, varázslat előtti hangulatot.
No, de hamarosan megtudjuk a színpadot "takarító" nénitől, hogy ma a zenészek szabadságon vannak. S hogy rosszkor jöttünk! Ez aztán megoldásra váró feladatot jelent. De senki sem készkelődött visszafordulni. Mi lesz most? Még jó, hogy jött egy szép ruhás varázsló, aki szintén nagy gondban volt, mert neki is zenészekre lett volna szüksége. Nagy szerencséjére a takarító néni elmesélte, hogy régebben ő tanult hegedülni, s mikor nincs senki a teremben, takarítás közben - néha, néha, - titokban oda szokott állni a színpad elejére. Tette most is, és valami varázslatos szépen játszott a hegedűjén.
Elképzeltem, hány gyerek szeretett volna szintén a színpad elején állva, valami csodás álomban, ilyen szépen muzsikálni, vagy erről ábrándozni.
Gondolni sem mertük volna, hogy a varázsló is éppen hegedülni tanult gyerekkorában. A felmosóvödörben elrejtve, - nagy ötlet(!) - ott volt most is a hegedű, sőt nem is egy hanem kettő. A varázsló is kedvet kapott a muzsikálásra, hogy megmentse a helyzetet.
Aztán jöttek sorra a további játékok. A varázskönyv - melyet csak szemüvegen lehetett olvasni -, a varázsigék megtanulása, a fuvolisták, hegedűsök, s négy ütővel muzsikáló, a kertész, a rosszalkodó zajos szakácsok, az énekes hölgy, a zongorista hölgy - mind-mind idevarázsolt hétköznapi emberek, s mégis tudnak valamilyen hangszeren! Sőt, még varázslattal az összekeveredett, felcserélődött hangszerek a hegedű - fuvola duóban is megtalálták igazi gazdájukat a varázslat során. Ez a felcserélődött hangszeres darab is remek ötlet volt.
A gyerekek figyelmeztették a varázslót, hogy a takarító néni is beleolvasott a varázskönyvbe, sőt még a portás is varázslóvá vált a műsor végére, s a varázsköpeny átadása után igazi hangszeréhez visszatérve, a takarító nénit és a fővarázslót is a meghívta az igazgató úr a nagy szimfonikus zenekarába művészeknek, mert hallotta, milyen szépen muzsikáltak.
Fergeteges, remek zenei idézetekkel, motívumokkal, igazi finálés megoldásokkal megírott, friss kompozícióval búcsúztak a szereplők. Mindenki a színpadon volt, a portás és az igazgató is együtt muzsikált a többiekkel. S zúgott a vastaps, a vissza, vissza önfeledt harsogása betöltötte az egész nézőteret.
Micsoda örömmámor, micsoda délelőtti élmény! Otthon bizonyára mesélnek majd a gyerekek, a zenemanók kedvességéről, játékáról, hogy még a különböző szakmákban dolgozók is tudnak ám hangszeren játszani, s gyerekkorukban zeneiskolába jártak.
Elképzelem a szülők reagálását! Bizonyára megfertőződnek e gyermeki lelkesedésből megérzett különösen érdekes, varázslatos élmények, zenék megismerésének vágyával. S példát kapnak gyermekeiktől a Bartók Teremben muzsikáló zenészek, művészek, énekesek munkájának, szerepléseinek megtekintéséhez, meghallgatásához.
Kik is ezek a zenemanók? Egy gyönyörű közösség tagjai, akik azért hoznak létre zenei varázslattal teli műsorokat, hogy saját gyermekeik példáját látva, tapasztalataikat összeadva, s nekünk átadva a munkájukon felül, boldogan tárják elénk a komolyzene megszerettetésének igazi, élő formáit. Minden előadásuk elvarázsolja a gyerekeket, s ezért van ma már több napon keresztül tartó előadássorozat minden hónap témájáról. Felnőtt hangversenyeken a hallgatók fiatalítását célzó elszántságuk, őszinte muzsikus lelkük kitárásával magával ragadják a hallgatókat, a manóközönséget is.
Aki a gyermekek hangját érti, s a hangjukon tud hozzájuk szólni a zene nyelvén, oly szeretettel van a zene, a szakmája iránt, hogy egyéb képességeit, humorát, szép beszédét, énekét, remek mozgását, táncolását, ötleteit is képes odaadni a közösbe, az ügy szolgálatába.
Köszönjük ezt a szolgálatot, ezt a családot a gyermekeken keresztül alakító, nevelő, útba igazító, művelő zenei következetességet. Mi is manókká váltunk, őszes hajú manókká!
Hazafelé ballagva boldogan hallottuk az iskolájukba visszamenő gyerekek zsivaját, lelkes elbeszéléseiket egymást túllicitálva, miként adták tovább a hangversenyen történteket. Így válhatott a Bartók Terem a zene otthonává, a zenei nevelés egyik élő zenei központjává, a művészek-gyerekek-iskola-család kapcsolat segítőjévé.
A zenemanóktól elvarázsolódva még az is előfordulhat, hogy a komolyzene, a "zene legyen mindenkié" kodályi terv valóság lesz, s nem csak tündéri álom!
Programkereső
Szavazás
Ön mit szeret legjobban a szombathelyi nyárban?
42% - A Savaria Karnevált.
7% - A rengeteg fagyizási lehetőséget.
8% - A sok gondozott parkot.
14% - A nyugalmat, amit a város atmoszférája áraszt.
20% - Csak az számít, hogy igazán meleg legyen.
Összesen 1907 szavazat
Új hozzászólás