Két kar, ha összeér – Két egyetem végzős grafikusainak kiállítása az MMIK-ban
Képgaléria megtekintése2010.01.07. - 15:30 | Vidaotone - Fotók: Dart
![Két kar, ha összeér – Két egyetem végzős grafikusainak kiállítása az MMIK-ban Két kar, ha összeér – Két egyetem végzős grafikusainak kiállítása az MMIK-ban](/images/news/tn2/748423d7.jpg)
Az NYME Savaria Egyetemi Központ és a Kaposvári Egyetem Művészeti karának utolsóéves hallgatói mutatkoztak be az idei év első kiállításán. A téma az Idő ábrázolása volt, mely - mint azt a helyszínen megtudtuk -, sosem volt kimondottan jellemző ihletadó, mégis mindig, minden alkotásban szerepel, ugyanúgy, mint létezésünkben is.
Az idő sokáig nem is létezett, mi találtuk ki valamikor az emberiség hajnalán. A föld és az őt körülvevő égitestek mozgásának ciklusait osztottuk be egyenlő részekre. Mióta ezt megtettük vélhetően könnyebb az életünk, bár ennek az ellenkezője már bebizonyíthatatlan. Múlt, jelen, jövő - ez a három fogalom meghatározza mindennapjaink. Legfontosabb jelentésként számunkra azonban, mint lassú elmúlásunk mértékadójaként lényegül meg. Vannak jó és rossz idők, akár korszakokra, akár a természet által az épp a nyakunkba rakott érzeteinkre gondolunk.
Január hatodika, hétfő este hat óra éppen jó idő arra, hogy megtekintsük az idő által inspirált alkotásokat. Az MMIK második emeletének kiállítótermeiben több mint harminc, egy korszakának a végén járó egyetemista mutatkozik be épp. Nekik lassan elmúlik egy korszakuk, mondhatjuk lejár az idejük, hogy kezdődhessen egy másik. A megnyitó előtt épp volt annyi időnk, hogy megtekintsük az idő által ihletett műveket, melyek közül jópárnak egyenesen ideje volt, hogy retinánk kereszttüzébe kerüljön. A hagyományos rajzok és festmények mellett, a kortárs eszközpark által időszerűvé vált technikák is használatba kerültek, számítógépes printek, montázsok, és természetesen videó-kollázsok is teret kaptak ugyanabban az időben. A tér belakása ismét kitűnően sikerült, és mindamellett, hogy ennyi alkotó vett részt, teljesen egységesnek mondható az idő ábrázolása a falakra aggatva.
A megnyitó megnyitóját Joós Tamástól, az intézmény vezetőjétől hallhattuk, aki elmondta, hogy szeretné az MMIK, ha ebből a kezdeményezésből hagyomány teremtődne idővel akár közös alkotótáborok formájában is. Mindenképp hasznos, hogy a diákok még a diplomavédés előtt megmérettethessenek nyilvánosan és ne csak a tanáraik véleményezzék műveiket. Méltatta a ház program-szervezőjének, Baki Orsolyának munkáját, és nem húzta az időt, átadta a szót Tóth Csabának, az egyetemi központ illetékes tanárának. Nevezett elmondta, hogy ő is támogatja a hallgatók nyilvános bemutatkozását, és nagyon örül annak, hogy ilyen szépszámú publikum gyűlt össze erre a kora estére. Ecsetelte a komoly művészet, és az idő ábrázolásának történetét, nem terhelően belemenős szakmaisággal és közérthetően.
Az önkifejezés legszimpatikusabb módja számunkra az, amikor az alkotó, az adott pillanatának, vagy akár korszakának hangulatát igyekszik megjeleníteni, akár vizuális akár audióüzenetben. A kiállított darabok mindamellett, hogy minden tekintetben színesek, összességükben nem a jó időkről tanúskodnak. Ez a tárlat egy szelete a huszonpárévesek világ és időlátásának, itt a jó alkalom, hogy aki teheti, megtekintse. Idő van.
Programkereső
Szavazás
Ön mit szeret legjobban a szombathelyi nyárban?
42% - A Savaria Karnevált.
7% - A rengeteg fagyizási lehetőséget.
8% - A sok gondozott parkot.
14% - A nyugalmat, amit a város atmoszférája áraszt.
20% - Csak az számít, hogy igazán meleg legyen.
Összesen 1907 szavazat
Új hozzászólás