Őket díjazta Szombathely a Magyar Kultúra Napján

Képgaléria megtekintése2020.01.23. - 00:45 | vaskarika.hu - Fotók: Szakonyi Eszter

Őket díjazta Szombathely a Magyar Kultúra Napján

Január 22-én, szerdán adták át a Magyar Kultúra Napja alkalmából Szombathely város kulturális kitüntetéseit a Sportházban. "Kiemelkedő Kulturális Munkáért"-díjat kapott Balló László költő, Kiss Gyöngyi múzeumi gazdasági ügyintéző és Szarvas Magdolna ütőhangszeres művész, míg „A kultúra támogatásáért” díjat Mesits Katalin, a Szimfónia kávézó tulajdonosa vehette át. Az elismeréseket dr. Nemény András polgármester és Horváth Soma alpolgármester adta át a díjazottaknak.

HIRDETÉS

A Magyar Kultúra Napját 1989 óta ünnepeljük, annak emlékére, hogy Kölcsey Ferenc 1823-ban január 22-én fejezte be a Himnusz kéziratát. Az évfordulóval kapcsolatos megemlékezések alkalmat adnak arra, hogy nagyobb figyelmet szenteljünk évezredes hagyományainknak, gyökereinknek, nemzeti tudatunk erősítésének, felmutassuk és továbbadjuk a múltunkat idéző tárgyi és szellemi értékeinket. Az ünnepségen elismerésben részesültek a város kulturális életében kiemelkedő munkát végző szakemberek.


A „Kiemelkedő Kulturális Munkáért-díj adományozható annak a személynek, aki a kulturális életben több éven át tartó kiemelkedő munkát végzett. A díj kettő fokozatban adományozható. Az I. fokozatot évente egy, a II. fokozatot évente legfeljebb kettő személy kaphatja.

A „Kiemelkedő Kulturális Munkáért-díj I. fokozatát 2020-ban BALLÓ LÁSZLÓ kapja.

Balló László több évtizede alkot városunkban, ám szépírói tehetségét a fővárosban is jegyzik. (Első kötete a Magvető Kiadónál látott napvilágot.) Alkotó évtizedeiben jelentős helyet foglalnak el a helyi művelődéstörténet területén végzett kutatásai is. 2016-ban jelent meg a Hefele Menyhért bútor- és enteriőrtervező munkásságát bemutató albuma, majd egy évvel később a fertődi Esterházy-kastély építéstörténetének feltárása mellett a Szombathelyi Egyházmegye területén Hefele által épített vidéki
kastélyok, templomokat megismertető kötete. Feldolgozta többek között a szombathelyi, Vas megyei antik órák, régi órások történetét, jelenleg a Szombathely régi házait bemutató albumán dolgozik, bemutatva a város építészeti struktúrájának fejlődését, a városi lakóházak ismertetésén keresztül a polgárosodás folyamatát.

2018-ban jelent meg a Keringő álom - Szombathelyi történet c. verseskötete. A versek között elhelyezett önéletrajzi jegyzetekben hangsúlyosan jelenik meg a személyes történettől elválaszthatatlan kor, a 20. század második fele. Balló László kifejezetten szülővárosa és Vas megye kultúrtörténetének jobb megismeréséért és ismertté tételéért dolgozik. 50 éves írói jubileuma, a Szombathely városról írott kultúra- és művelődéstörténeti vonatkozású munkái, a helyi kulturális életben betöltött szerepe, költői életműve egyaránt predesztinálja az elismerésre.

Díjak, kitüntetések:
1987 - Vas megyei irodalmi nívódíj

A „Kiemelkedő Kulturális Munkáért-díj II. fokozatát idén két személynek veheti át.

A „Kiemelkedő Kulturális Munkáért -díj II. fokozatának egyik kitüntetését idén KISS GYÖNGYI KAPJA

Kiss Gyöngyi 2000. március 1-től kontírozó könyvelőként dolgozott a Savaria Megyei Hatókörű Városi Múzeum jogelőd szervezeténél, a Vas Megyei Múzeumok Igazgatóságánál. Nyugdíjba vonulása után az intézmény tovább foglalkoztatja gazdasági ügyintézőként. Munkájában mindig megbízható hatékony, segítőkész, erőn felüli szorgalommal segíti a gazdasági feladatok ellátását. Önálló, pontos munkavégzése elengedhetetlen a feladatok ellátásában. 2019-től vezeti az intézmény irattárának selejtezési feladatait. Csendes, visszafogott személyisége nem sejteti, milyen nélkülözhetetlen tudással és tapasztalattal rendelkezik, amellyel a múzeum munkáját segíti.

A „Kiemelkedő Kulturális Munkáért -díj II. fokozatának másik kitüntetését idén SZARVAS MAGDOLNA veheti át.

Szarvas Magdolna 1976 óta a szimfonikus zenekar tagja: először ütőhangszeres művész, majd a szervezeti átalakulás után timpanista és ütőszólam-vezető. Szakmai munkáját az együttesben eltöltött több mint 43 év alatt mindig a legnagyobb művészi igényességgel és példamutató hozzáállással látta el. A közönség is különösen kedvelte határozott, egyedi karakterét, értékelte művészi kisugárzását. Az Év Zenekari Művésze díj elnyerése a kollégák megbecsülését is tükrözi. A zenekarban működő Művészeti Bizottság tagjaként komoly szerepet vállalt a hangverseny-évadok tervezésében. Mindemellett aktív pedagógusként a Bartók Béla Zeneiskolában, később a Művészeti Szakgimnázium jogelődjében, a Zeneművészeti Szakközépiskolában tanított és ismertette, szerettette meg az ütőhangszerek világát. Fiatalabb munkatársai közül többen voltak középiskolai növendékei. Mindig arra törekedett, hogy az általa képviselt előadó-művészeti értékek folyamatosan jelen legyenek a zenekar életében. 2019. december 31-i nyugállományba vonulásával egy meghatározó tag távozik a Savaria Szimfonikus Zenekarból.

Díjak, kitüntetések:
1991 - Bartók-Pásztory díj
1999 - Az Év Zenekari Művésze

A "Kultúra Támogatásáért-díj" adományozható annak a személynek, aki a város kulturális életének fejlődése, egyes kulturális rendezvények, események megrendezése, a kultúra területén tevékenykedő személyek, művészek munkájának segítése lehetővé tétele érdekében kiemelkedő tevékenységével, áldozatvállalásával közmegbecsülésre tett szert. A díjat évente egy személy kaphatja. A díjjal az Önkormányzat oklevelet és emlékplakettet ajándékoz.

A Kultúra Támogatásáért díjat 2020-ban MESITS KATALIN kapja.

Mesits Katalin szinte észrevétlenül alakított ki évek alatt az általa vezetett Szimfónia kávézóban egy olyan, meghatározó szubkulturális közeget, amely mintegy két évtizede nagy népszerűségnek örvend különösen a fiatalabb és közép korosztály körében. Kezdetben a helyi könnyűzenészeknek biztosított térítésmentes
bemutatkozási lehetőséget, majd a rendezvények sikere egyre több zeneértő és zeneszerető, kultúrát
kedvelő fiatalt vonzott, melynek eredményeképpen kialakult egy sajátos klubhangulat a kávéházi térben.
Az egyre népszerűbb hely egyre nagyobb közönséget vonzott, így remek lehetőségnek bizonyult a kávézó mögötti terület bevonása szabadtéri programok lebonyolításához. Így lett a zsinagóga udvar a helyszíne a koncertek (gyakori vendég Harcsa Veronika jazz-énekes és más, országos hírű előadóművészek) mellett filmvetítésnek, divatbemutatónak egyaránt, a kávézó a könyvbemutatóknak, kiállításoknak, a terasz a kézműves vásárnak stb.

Mesits Katalin kedves természete, szerénysége nélkülözi az öncélúságot, önmaga előtérbe helyezését.
Kulturális missziója, önként vállalt kultúraszervező tevékenysége, amelyet - hangsúlyozandó - nem a profit, hanem a minőség és a néha pénzügyi kockázatot is jelentő rétegigény kielégítése is vezérel,
inspirálóan hat a fiatal korosztályra. Mintaértékű kezdeményezése, tevékenysége által Szombathelyen
is meghonosodni látszik az a hangulat, ami a kávéházak tartozéka volt a múlt században, és ami napjainkban is segít hozzájárulni a különböző műfajok megismeréséhez, népszerűsítéséhez, az
igényes szórakozáshoz és nem utolsósorban a helyi közösség megerősítéséhez.

Az ünnepi műsorban közreműködött:

- Reményik Evangélikus Általános és Művészeti Iskola - Vasi Kislegényczéh (kísért Horváth Attila és zenekara)
- Szent Márton Kórus (kórusvezető: Horváth Imre)
- Paragvári Utcai Általános Iskola Kodály Kórusa (kórusvezető: Sándorfi Olga)
- Pedagógus Vegyeskar (kórusvezető: Sándorfi Olga)
- Kanizsai Dorottya Gimnázium kórusa (kórusvezető: Kocsisné Körmendi Klára)
- Kanizsai Dorottya Gimnázium Nosztalgia kórusa (kórusvezető Dr. Hajba Ferenc)
- Energy Dance Team
- Holdosi Attila és Nagy-Bakonyi Boglárka
- Lutor Katalin
- Magyar Marcell


A hírhez tartozó képgaléria

Új hozzászólás