Kirándulástippek: séta a prágai zsidó temetőben
Képgaléria megtekintése2020.03.24. - 00:10 | Kereszty Gábor
Prága különlegessége, hogy a 15. századtól a városukon belüli temetésre kényszerült zsidóság a többi temető felszámolása után ide hozatta a sírköveket, így a viszonylag szűk területen 12000 síremlék található.
Kisebb zsidó temetőkből több ezret ismerünk Európában, így hazánkban is. Közeli környezetünkben Szombathely, Nagysimonyi, Sümeg vagy akár Sárvár csak kiragadott példák.
Sokan nem tudják: az ostffyasszonyfai katonai temetőnek is van zsidó parcellája. Ismertségét és nagyságát tekintve a varsói, a lózdi és a berlini mellett a legnagyobb a budapesti Kozma utcai izraelita temető, háromszázezer halottjával.
Prága különlegessége, hogy a 15. századtól a városukon belüli temetésre kényszerült zsidóság a többi temető felszámolása után ide hozatta a sírköveket, így a viszonylag szűk területen 12000 síremlék található. Több rétegben temetkeztek, az itt nyugvók száma több, mint százezer. A temetőbe 1787-ig temettek.
A temető leghíresebb halottja a csodatevő Löw rabbi. / Judah Löv ben Bezalel, 1523-1609 /. Sírköve repedésibe dugott kis cédulákon kérték a hívők kívánságaikat.
Legenda, hogy Löw rabbi alkotta meg a Gólemet, az agyagból és vérből gyúrt idomtalan emberi alakot. Az együgyű lény a szájába helyezett cédulával minden munkát elvégzett szombatig: ám egyszer a rabbi péntek este elfelejtette kivenni szájából a cédulát. Szombaton a Gólem törni-zúzni kezdett óriási károkat okozva. A rabbi kikapta szájából a cédulát s darabjaira törte az így élettelen agyagfigurát. A legenda szerint az agyagdarabokat Prága 1270-ben épült, kora gótikus " régi-új" zsinagógájának padlásán tárolják. A legenda eredete a sumér mitológiától él és ível a Grimm testvérek történetéig.
A zsidó temetőkben a kövekre faragott szimbólumok a családok nemzetiségét és foglalkozását jelezték, szabó sírján az ollót, zenészén a hegedűt, nyomdászén a könyvet szimbolizálva.
A növényi, állati motívumok - például az oroszlán vagy a szarvas - a nevekre utalnak, míg a korona tudós embereket, a letört virágok fiatal elhunytakat jeleznek. Gyakori motívum a szomorúfűz, koszorú, áldó kéz, kancsó - utóbbiak a templomi szolgák emlékét őrzik. A nemesi címet kapottak a 19. század végétől már használták sírkövükön címerüket, és a 20. században jelentek meg a Dávid csillag ábrázolások.
De vissza Prágába! A Párizsi úti néhai gettót átöltöztette a szecesszió. A Josefov, az ottani Józsefváros negyedben mind az öt zsinagóga látogatható, persze klasszikus zsidó éttermek, kegytárgyboltok is jelzik a cseh zsidóság történelmét, múltját és jelenét. A temetőben pedig nem mi, hanem a kövek fonják a mondatokat.
Kapcsolódó írásunk:
Kirándulástippek: a prágai vasútállomás
2020.03.19. - 08:20 | Kereszty Gábor
"Senki nem megy sehová, itt maradnak a majmócák!" Ká dala Dés-Geszti Dzsungel könyvében megidézte a jelent. Ki tudja, mikor utazhatunk a valóságban? Ám a virtuális tér itt a kezünkben, itt a szemünk előtt, induljunk hát!
Programkereső
Szavazás
Ön mit szeret legjobban a szombathelyi nyárban?
42% - A Savaria Karnevált.
7% - A rengeteg fagyizási lehetőséget.
8% - A sok gondozott parkot.
14% - A nyugalmat, amit a város atmoszférája áraszt.
20% - Csak az számít, hogy igazán meleg legyen.
Összesen 1907 szavazat
Új hozzászólás