Vasúttúra a Szegedi Nagyállomáson

Képgaléria megtekintése2020.08.28. - 02:40 | Dr. Kereszty Gábor

Vasúttúra a Szegedi Nagyállomáson

A vasút mindig hordozza az utazás izgalmát, ott van benne a varázslat: a távolság leküzdése. A vonalak pontokat kötnek össze, megállókat, állomásokat, pályaudvarokat. A varázslat segítségével párszáz kilométert megtéve az ország túlsó sarkába, Szegedre értünk.

HIRDETÉS
1833-ban Széchenyi még gőzhajón érkezett, hiszen a hazai vasúthálózat csak 1854-ben érte el Szegedet. A magyar vasúti közlekedés alapjait az 1825-27-es országgyűlés tette le és 1847-ig kellett várni az első, Szolnokig megépült szakaszra. Szegeden 1858-ban épült az első vasútállomás, majd a növekvő forgalom kívánta meg egy korszerű pályaudvar megépítését. Bár sétánk színhelye pályaudvar, mégis Szegedi Nagyállomás néven ismert.

Az épületegyüttes 1902-ben épült Pfaff Ferenc (1851-1913) MÁV főépítész tervei alapján. Több mint húsz állomás tervezése vagy felújítása kapcsolódik nevéhez, köztük a győri és a kassai. 

A Nagyállomás a századforduló táján divatos historizáló stílusban épült. Az 1860-as évektől az 1900-as évek elejéig, ami a hazai építészet egyik legtermékenyebb időszaka volt, ez az irányzat szinte városképeket teremtett. A régebben eklektikának is nevezett építészeti irányzat régebbi klasszikus stílusok - így a barokk, a reneszánsz, a gótika - elemeit használja fel a kornak megfelelő technikával. Ha csak kiragadott példákat említünk, az Országházzal kezdhetjük, de ott az Operaház, a Szent István Bazilika vagy a Várkert Bazár. A stílus legkiemelkedőbb hazai mestere Ybl Miklós (1814-1891) volt, akiről legmagasabb építészeti díjunkat nevezték el.

A Szegedi Nagyállomást a II. világháborúban több bombatalálat is érte, de csak jóval később, 1964-ben újították fel. Mai formáját, mely követi az eredeti építészeti megvalósítást, a 2006-os felújítás során, jelentős anyagi ráfordítással kapta meg. 

Kevesen tudják: a Szegedi Nagyállomáson bárki zongorázhat! Bármikor, bármit a 'mindenki zongoráján'. Kicsit kopott és némiképp illúzióromboló a lánccal odakötött zongoraszék, ám a lehetőség adott.

A hírhez tartozó képgaléria

Új hozzászólás