Rejtett kincsek Vas megyében - A kissitkei Kalapos-kút

2020.09.12. - 00:40 | Szakonyi Eszter

Rejtett kincsek Vas megyében - A kissitkei Kalapos-kút

A teljes történet megismeréséhez el kell látogatnunk a szomszédos Ostffyasszonyfára is, illetve több mint 100 évet kell visszamennünk az időben.

HIRDETÉS

A foglalásának századik évfordulóján - 2015-ben - felújított Kalapos-kutat a Sárvárt és Sitkét összekötő Országos Kéktúra útvonaláról leágazó kék rom turistajelzésen érhetik el a természetjárók. Kevesen ismerik ezt a csendes, félreeső helyet, valamint az innen 10 km-re fekvő ostffyasszonyfai hadifogoly-temetőt, amely helyszínek közösen regélnek az Osztrák-Magyar Monarchia egykori legnagyobb hadifogolytáboráról.

1915 tavaszán az Osztrák - Magyar Monarchia legnagyobb hadifogoly táborának, az Ostffyasszonyfai Hadifogolytábornak építőit, 600 orosz és 400 szerb hadifoglyot az épülő tábortól 5 km távolságra, Kis-Sitke község határában, egy mezőn ideiglenes táborban, sátrakban és földkunyhókban szállásolták el. A táborban egészséges ivóvíz és a minimális tisztálkodási feltételek nem álltak rendelkezésre, ezért a hadifoglyok között kolera és tífuszjárvány ütötte fel a fejét, ami közülük sok áldozatot szedett. A tiszta ivóvíz biztosítása érdekében a tábor parancsnoka, Piskecek Wenczel ezredes elrendelte a tábortól 1 km-re lévő Kurcon forrás megtisztítását. 

A forrásból a tiszta ivóvizet szivattyúk segítségével juttatták el a táborba. A forrást védő épületet - a „Kalapos-kutat" - a táborban, tisztként szolgálatot teljesítő Zombory Moldován Béla festőművész tervezte meg és az épület kivitelezését a XVIII. őrzászlóalj felügyelete alatt a „muszka" hadifoglyok végezték el. A tábor megszűnése után a kút feledésbe merült, a környezetét a természet visszafoglalta. Az épület kupolája beomlott. A környező terület és a forrás megtisztítását, valamint az épület helyreállítását lelkes és önzetlen önkéntesek társadalmi munkában 2015 nyarán végezték el, ezzel tisztelegve a háborúban elhunyt hősök emlékének. 

Azóta a Visegrádi Szent György Lovagrend és Sitke Önkormányzata minden évben szentmisét és megemlékezést szervez a Kissitkei Ideiglenes Hadifogolytábor Emlékhelyen, a Kalapos Kútnál.

Az ostffyasszonyfai hadifogoly-táborban 1915 és 1918 között több mint százezer olasz, orosz, szerb és román katona volt fogságban. Több mint tízezren közülük nem érték meg a szabadulást, a hadifogoly-tábor temetője lett végső nyughelyük.  

Új hozzászólás