Így ünnepli az AGORA a Magyar Kultúra Napját (jan. 22.)

2021.01.21. - 12:20 | vaskarika.hu

Így ünnepli az AGORA a Magyar Kultúra Napját (jan. 22.)

Helyszín: online

Dátum: 2021.01.22.

Többek közt Beck Zoli, Bognár Szilvia, Tóth Csaba és Für Anikó is elmondja kultúranapi üzenetét - Nagyszabású online és helyszíni műsorokkal készül a város legnagyobb kulturális intézménye a Magyar Kultúra Napja alkalmából január 22-én, pénteken.

HIRDETÉS

Az AGORA Szombathelyi Kulturális Központ szombathelyi és vasi kötődésű művészeket, közéleti szereplőket, ismert embereket kért fel arra, hogy fogalmazzák meg üzenetüket a Magyar Kultúra Napja alkalmából. A közreműködők által készített videókat az AGORA január 22-én először Facebook- és Instagram-felületein, a nap végén pedig egy összefűzött videóban a Youtube-on teszi közzé. A felkérésre igent mondott többek között Beck Zoli, énekes-gitáros, a 30Y rockegyüttes alapítója, dalszerzője, író; Bognár Szilvia, Artisjus-díjas népdalénekesnő; Császár Zsuzsanna, zongoraművész, főiskolai docens; Doma Bence, zenész; Dragomán György, József Attila-díjas magyar író, műfordító; Erős Attila, zenész, zeneszerző (Lord együttes); Fehér Renátó, Zelk Zoltán-díjas költő; Fekete Ernő, Jászai Mari -díjas színész, Érdemes művész (Katona József Színház); Für Anikó, Jászai Mari-díjas színésznő, érdemes művész; Gonda Kata, színésznő, táncművész, Katona Izabella, a Kilences Café & Kultfood vezetője; Kenderes Csaba, színész; Módos Gábor, a Magyar Fotóművészek Szövetsége által 2015-ben életműdíjjal kitüntetett fotóművész, modell- és aktfotós, operatőr; Péczeli Dóri, szerkesztő műsorvezető (Petőfi Rádió); Pethő Kincső Nóra színésznő, táncos, koreográfus; Sárközi Richárd, a 8. Slam Poetry Országos Bajnokság győztese; Szabó T. Anna, József Attila-díjas magyar költő, műfordító; Sztranyák Zsófi, tervezőgrafikus (Peter Wohlleben: A fák titkos élete c. könyvből); Tóth Csaba, Munkácsy-díjas festőművész; Tóth Kinga, Hazai Attila Irodalmi Díjjal kitüntetett költő, hangperformer, vizuális művész; Török Gábor, politológus, egyetemi docens; Veszeli Lajos, festőművész; Zányi Tamás, az Oscar-díjas Saul fia című film hangmérnöke.

EGY PERC A KULTÚRÁÉRT  - facebook.com/agora.savaria

8:00 Beck Zoli, énekes-gitáros, a 30Y rockegyüttes alapítója, dalszerzője, író.
8:30 Sztranyák Zsófi, tervezőgrafikus (Peter Wohlleben: A fák titkos élete c. könyvből)
9:00 Erős Attila, zenész, zeneszerző (Lord együttes)
9:30 Katona Izabella, a Kilences Café & Kultfood vezetője
10:00 Fehér Renátó, Zelk Zoltán-díjas költő
10:30 Péczeli Dóra, szerkesztő műsorvezető (Petőfi Rádió)
11:00 Doma Bence, zenész
11:30 Császár Zsuzsanna, zongoraművész, főiskolai docens
12.00 Tóth Csaba, Munkácsy-díjas festőművész
12:30 Tóth Kinga, Hazai Attila Irodalmi Díjjal kitüntetett költő, hangperformer, vizuális művész
13:00 Török Gábor, politológus, egyetemi docens
13:30 Szabó T. Anna, József Attila-díjas magyar költő, műfordító
14:00 Sárközi Richárd, a 8. Slam Poetry Országos Bajnokság győztese
14:30 Fekete Ernő Jászai Mari -díjas színész. Érdemes művész (Katona József Színház)
15:00 Dragomán György, József Attila-díjas magyar író, műfordító
15:30 Bognár Szilvia, Artisjus-díjas népdalénekesnő
16:00 Veszeli Lajos, festőművész
16:30 Gonda Kata, színésznő, táncművész - Kenderes Csaba, színész
17:00 Pethő Kincső Nóra színésznő, táncos, koreográfus
17:30 Módos Gábor, a Magyar Fotóművészek Szövetsége által 2015-ben életműdíjjal kitüntetett fotóművész, modell- és aktfotós, operatőr
18:00 Für Anikó, Jászai Mari-díjas színésznő, érdemes művész
19:00 Zányi Tamás, az Oscar-díjas Saul fia című film hangmérnöke

Az AGORA kollektívája a kulturális-közművelődési tevékenység sokszínűségét, valamint az ezen tevékenységekhez használt eszközöket tárja a közönség elé TETRIS CHALLENGE-fotói segítségével. A Művelődési és Sportházban ismét megmutatkozott a benne rejlő lehetőségek sokrétűsége; a nagyterem újra megtelt élettel, jókedv kísérte a kihívás teljesítését. Az elkészült fényképek közreadását, a várható reakciókat nagy izgalommal várják az AGORA munkatársai. Közben pedig arra buzdítják a társintézményeket, hogy készítsék el ők is a maguk TETRISÉT.

A Sportház nagyterme mellett a közönség újra „beléphet" a Savaria Filmszínház belső tereibe is - habár egyelőre „csak" virtuálisan. Mayer Rudolf, az AGORA Szombathelyi Kulturális Központ mozgókép szakági vezetője, a Magyar Kultúra Napjának egyik idei kitüntetettje virtuális barangolásra hívja a közönséget, így ritkán látott, vagy a nézők által egyáltalán nem látogatható terekbe is bepillantást enged. Közben pedig kulisszatitkokat, történeteket mesél a moziról, vetítésekről, személyes élményeiről, emlékeiről.

A Magyar Kultúra Napjához szorosan kapcsolódik az AGORA meseíró pályázata, amelyet tavaly év végén első alkalommal hirdetett meg az intézmény több korcsoportnak állatmese kategóriában. A FABULA című pályázatra 57 nevezés érkezett, legtöbben az általános iskolás és a felnőtt korosztályból ragadtak tollat. Érdekesség, hogy a meseírók között többségben voltak a fiúk-férfiak. A műveket szakmai zsűri értékelte, a legjobbnak ítélt meséket pedig a kulturális központ online felületein péntektől a Weöres Sándor Színház művészeinek tolmácsolásában hallhatja a közönség.

Érdemes a belvárosban sétálni január 22-én, ugyanis 16 és 18 óra között az AGORA - Művelődési és Sportház, illetve az AGORA - Savaria Filmszínház épülete is a nemzeti lobogó színeibe öltözik. A Magyar Kultúra Napja alkalmából piros, fehér és zöld színekben pompáznak majd az épületek, aláfestésként pedig magyar költők megzenésített verseit hallhatják a járókelők. Felidéződnek többek mellett Ady, József Attila, Petőfi, Pilinszky, Radnóti, Szabó Lőrinc és Weöres Sándor ikonikus sorai is.

A mozi ünnepi hangulatának megteremtését köszönjük a Broadway Café munkatársainak!

Új hozzászólás