Ókori boszorkányüldözés – Agora (filmajánló)

2010.03.02. - 16:00 | Gólya Andrea - Fotók:port.hu, entertainmentwallpaper.com

Ókori boszorkányüldözés – Agora (filmajánló)

Az első ismert matematikusnő, Hypatia életét, a korai kereszténység térhódítását, és az ókori tudásanyag pusztulását mutatja be gyönyörű képekkel, Alejandro Amenábar rendezésében és a csodaszép, tehetséges Rachel Weisz főszereplésével az Agora című film, melyet március 3-ig vetít az AGORA Savaria Filmszínház.

HIRDETÉS

Időszámításunk szerint 391-ben kezdődik a cselekmény Alexandriában. A filozófusnő, Hypatia (Rachel Weisz) órát tart tanítványainak a bolygók mozgásáról. Amíg Hypatia azt próbálja megfejteni, hogy miért van néha messzebb a Nap, néha pedig távolabb, ha a Föld keringési pályája - ahogy akkoriban hitték - kör alakú, addig két férfi is csodálja a szép tanítót. Az egyik Orestes (Oscar Isaac) - Hypatia tanítványa, későbbi római prefektus -, a másik pedig a rabszolga, Davus (Max Minghella). A két férfi tragédiája, hogy a filozófusnő egyikük érzelmét sem tudja viszonozni, hiszen az ő igazi szerelme a tudomány. Csakhogy az alexandriai könyvtár falain kívül épp az egyre jobban terjedő kereszténység hívei vívnak csatákat a több istenben hívő egyiptomiakkal. Ez azonban rövid időn belül véres, utcai harccá fajul, és a politeista egyiptomiak a könyvtárba menekülnek a feldühödött tömeg elől.

A film első része az egyiptomi könyvtár ostromáig tart, a második részben a politika és a vallás miatt még kevésbé lehetne együtt a két szerelmes férfi Hypatiával. De amíg a filozófusnő kísérletekkel próbál forradalmi felfedezést tenni a bolygók pályájáról, addig Kürillosz püspök (Sami Samir) mindig újabb vallásokat talál, aminek a híveit ki kell űzni Alexandriából. A politeizmus hívei után a zsidókat is fenyegetésnek véli. Végül pedig Kürillosz nem nézi jó szemmel a római prefektus, Orestes barátságát Hypatiával, mivel a nő nem keresztelkedett meg, mint oly sok egyiptomi. Így kezdetét veszi egy ókori boszorkányüldözés, ahol a tudomány vívja harcát a vallási fanatizmussal - a történelem ismeretében sejthető következményekkel.

Alejandro Amenábar (A belső tenger, Más világ) filmje csodálatos díszletek és nagyszerű képek segítségével meséli el ezt az igaz történetet. Az ókori Alexandria nagy része nem számítógépes grafika, hanem valójában megépítették a város bizonyos részeit. Amenábar filmjét akár keresztényellenesnek is lehetne hinni - tekintve, hogy nem tünteti fel szép színben őket -, de valójában az összes vallás nevében szól a gyilkoló ember ellen, hiszen ugyanúgy támadnak meg ártatlan embereket egyiptomiak, zsidók és keresztények. Talán a film egyetlen pozitív figurája Hypatia, aki a tudományban hisz, és abban, hogy mindannyian testvérek vagyunk, akiknek nem szabadna öldökölniük egymást.


Az Agora igazán látványos film, igaz a történet nem rejt magában túl nagy izgalmakat, hiszen a történelemből mindannyian tudhatjuk, hogy valószínűleg mi fog történni. Ennek ellenére élvezhető mű, főleg azoknak, akik szeretik a történelmi témájú és látványos jeleneteket tartalmazó alkotásokat.

Agora

színes, feliratos, spanyol-máltai történelmi dráma, 126 perc, 2009
12 éven aluliak számára a megtekintése nagykorú felügyelete mellett ajánlott

Rendező: Alejandro Amenábar
Forgatókönyvíró: Alejandro Amenábar, Mateo Gil
Zeneszerző: Dario Marianelli
Operatőr: Xavi Giménez

Szereplők:

Rachel Weisz (Hypatia)
Oscar Isaac (Orestes)
Max Minghella (Davus)
Ashraf Barhom (Ammonius)
Michael Lonsdale (Theon)
Rupert Evans (Synesius)

Új hozzászólás

Korábbi hozzászólások

Lóczyné erika 2021.04.01. - 23:26
Nagyon magával ragadott a film. Döbbenetes operatőri megoldások okoztak hihetetlen felismeréseket. Meghatározó filmalkotás.