Egy gyémánt élete - Cserháti Zsuzsa emlékkoncert a Sportházban

Képgaléria megtekintése2010.03.08. - 03:10 | vorinori - Fotók: Büki László 'Harlequin'

Egy gyémánt élete - Cserháti Zsuzsa emlékkoncert a Sportházban

Sztárból legenda - ez a szlogenje annak az emlékturnénak, amely Cserháti Zsuzsa munkásságát, zenei pályájának legkiemelkedőbb alkotásait tárja egy országos turné keretében a nézők elé. Március 6-án az MSH-ban követhettük nyomon a sztárból legendává válás folyamatát, Keresztes Ildikó, Tóth Vera, Majsai Gábor, valamint Hindi Fatima közreműködésével.

HIRDETÉS

Több oka is van annak, hogy kiemelt eseményként közelítettünk a szombat esti produkcióhoz. Nemcsak a kitűnő énekesnő miatt, aki jóformán halála után kapta meg azt az elismerést, amely tehetsége és embersége okán járt volna neki, hanem azért is, mert számos megyei résztvevője is volt a kezdeményezésnek. A dalokat kitűnő énekesek tolmácsolták - Tóth Vera, Keresztes Ildikó és Majsai Gábor mellett a tizenhat éves sárvári, nagyon tehetséges Hindi Fatima is bemutatkozhatott, és vendégként közreműködött a szombathelyi Menyhárt "Menyus" Péter brácsaművész is. A kísérőzenekar is városunkból került ki, hisz a Silent Band név mögött Baán Imre gitár-vokál, Németh Ádám zongora-vokál, Zisko Olivér dob, Kondor Tamás billentyű-vokál, és Kiss Tamás basszusgitár rejtőzött, míg a turnétáncosokat a Lorigo TSE adta a produkcióhoz.

A turné természetesen nem újkeletű dolog, hisz az első Erkel Színházas bemutató óta többször is végigment az országon, bejutott a Művészetek Palotájába is, ahol óriási sikert aratva telt házat vonzott. A koncerten tematikus válogatásban hangzottak el Cserháti Zsuzsa saját dalai, és az általa énekelt világslágerek. Az est anyaga megegyezett a művésznő halála utáni, a királyi televízióban óriási sikert aratott, Aranyszarvas és nívódíjas szerkesztő, Wéber Bea által rendezett emlékműsor repertoárjával.

A fény, a füst és az élőzene varázsa

Cserháti Zsuzsa egyike volt hazánkban azoknak az előadóknak, akinek dalain nemzedékek nőttek fel, szülők és gyermekek dúdolták slágereit, átlépve a generációs szakadékot. Örökzöldjei évtizedek múltával sem hullatták le tűleveleiket, s népszerűségüket mi sem bizonyította jobban, mint az a közel ezer érdeklődő, aki a művésznő pályáján végigkísérő est dallamait várta a pályatársak és a fiatalabb generáció tolmácsolásában. A misztikus füstnek, valamint a sejtelmes fényeknek hála, átszellemülten szálltunk be a képzeletbeli időgépbe, és repültünk vissza egészen a kezdetekhez, a legelső slágerek megszületéséhez.

Az emlékest első blokkját Tóth Vera kezdte tiszta, szépen csengő hangjával, és az „Édes kisfiam" című országos slágerrel, melyet Cserháti gyermekének születése ihletett a '70-es évek közepén. Bizony, az egykoron Megasztáros lányból mára érett, képzett előadó vált, és egy kicsit sajnáltuk is, hogy manapság viszonylag keveset hallunk róla. A mikrofon ezután Keresztes Ildikóhoz került, aki az előadók közül a legtöbbször mutatta meg magát az est folyamán. Jól döntöttek a szervezők, hiszen az énekesnő éppoly hitelesen várta az „Árva fiút", mint amekkora átéléssel rezegték hangszálai a „Boldogság és én", valamint a „Boldogság, gyere haza!" dalok édesbús romantikáját.

A szerelemből por se lesz, és már száguldunk is tovább

A szervezők a turné során lehetőséget adnak bemutatkozásra a feltörekvő tehetségek számára. A szombathelyi esten ezúttal Hindi Fatima, a fiatal sárvári lány nyűgözte le a közönséget kellemes hangjával, angyali megjelenésével és a „Kicsi gyere velem" című Cserháti-klasszikussal, mely először az 1973-as Tessék választani! könnyűzenei tévéműsorban hangzott el. A melankolikus kezdés után gyorsan a vidámságé lett a főszerep, és a három hölgy közösen mesélt száguldásról, Porschéról és szerelemről. A Cserháti - Charlie duó „SZPSZ-ét" nem überelte a trió-verzió, kicsit hiányzott belőle a férfihang (talán épp Majsaié). Amit hiányoltunk, azt megkaptuk a következő dallal: egy „Különös szilveszterrel" lepte meg a közönséget Tom Jones magyar hangja, Majsai Gábor. A szilveszteri hangulathoz tánc is dukált, amit egy látványos koreográfiával varázsolt a publikum elé a Lorigo TSE két tehetséges táncosa.

A konferanszié csak ezután mutatta be a közönségnek az emlékkoncert kísérőzenekarát, a Silent Band formációt, és az est vendégművészét, Menyhárt Péter, alias Mr. Silent brácsaművészt, akinek „Dream" című kompozícióját a színpadi fények és a táncosok még inkább álomszerűvé tettek. A műsor első része „Egy elfelejtett dallal" zárult, mely a művésznő utolsó albumán szerepelt, és elhangzott a temetésén is. Tóth Vera előadásában szinte katartikus élményt nyújtott a dal, így a szünetben újra talajt foghatott mindenki, akit az elhangzó számok hatása kicsit is elemelt a székből.

Még egy sztár is utazhat olykor bevásárlókocsiban

Cserháti nagy szerelme a dzsessz volt, az emlékkoncert második fele ezekből vonultatott fel néhányat. Elsőként a Beatles „Yesterday" című klasszikusát, amit az énekesnő 1969 óta szinte minden fellépésén előadott, majd ezt követően a „Georgia" és a „New York, New York" csendült fel, sorrendben Keresztes Ildikó, Majsai Gábor és Tóth Vera előadásában.

Fiatalkori sikerei után másodvirágzását az 1996-os megjelenésű "Hamu és gyémánt" című albumával ünnepelte Cserháti Zsuzsa, amelynek szinte minden dala népszerűvé vált. A soron következő zenei blokk eköré épült, azaz a bluesos, rockos számok domináltak a repertoárban, amit Majsai Gábor sztorizása vezetett fel. Évtizedekkel ezelőtt Hamburgban az énekes egy görbe éjszaka után bevásárlókocsiban tolta haza a művésznőt a szállodába, egy letört tűsarok okán. Nemhiába, „Akad amit nem gyógyít meg az idő sem...".

A „Hamu és gyémánt" Tóth Vera improvizatív előadásmódjával vált felejthetetlenné, és nem azért, mert aznap volt a születésnapja. Ahogy az utóbbi néhány szám, úgy a finálé is vidámra sikeredett - a négy fellépő a közönség sorai közé lépett, és egy „Különös szilvesztert" felidézve együtt táncolt, együtt énekelt a fergeteges tapssal jutalmazó közönséggel.


Az emelkedett hangulatban véget érő est méltóképpen mutatta be, hogyan lett egy sztárból legenda, és egy legendából gyémánt. Mint autó egy dimbes-dombos úton, úgy dobált, úgy repített fel és le minket az est hangulata. Jártunk a gödör mélyén kilátástalanul, akárcsak önfeledten szárnyalva a magasban. Ilyen volt ez a két óra, és talán ilyen volt Cserháti Zsuzsa élete is.

Az turné idén látható lesz még többek közt Kecskeméten, Szolnokon, Veszprémben, Dunaújvárosban, Nyíregyházán, Kaposváron, Győrben, Mosonmagyaróváron és Baján.

A hírhez tartozó képgaléria

Új hozzászólás

Korábbi hozzászólások

Zsolnainé Gabi 2010.03.08. - 12:19
Csodálatos, emlékezetes este volt, méltó Cserháti Zsuzsa emlékéhez. Külön elismerés a kisérő zenészeknek, szinte észrevétlenül is magas színvonalon játszottak, Kondor Tamásnak és Menyhárt Péternek pedig azokért a saját dalokért, amiket jó érzékkel illesztettek az emlékkoncert hangulatába. A profi szervezésű rendezvény hangulatát az írás és a fotók hűen visszaadják, gratulálok Önöknek!
Gombás Endre 2010.03.10. - 13:09
Ismeretlenül is köszönöm az elismerő szavakat Zsolnainé Gabinak, a turnéstábban dolgozó huszonhat munkatárs nevében is!
Gombás Endre producer, MisPro Produkciós Iroda, Szombathely