Kirándulástippek: Bazaltutca, Zala megye hét csodájának egyike

Képgaléria megtekintése2021.03.28. - 19:15 | Büki László 'Harlequin'

Kirándulástippek: Bazaltutca, Zala megye hét csodájának egyike

Zala megye hét csodájának egyike a Vindornyaszőlős és Nagygörbő határán található Kovácsi-hegy sziklaösvénye, a Bazaltutca, ahol monumentális bazaltoszlopok között túrázhatunk! A Kovácsi-hegy 1 kilométer hosszú bazaltutcája páratlan földtani képződmény, benne lakásokra emlékeztető barlangokkal, hasadékokkal. A sziklafolyosónál található Vadlánylik - barlang (Vadlán-lik) kapcsán sok legendát ismernek a helyiek.

HIRDETÉS

A Vindornyaszőlős és Nagygörbő határán található Kovácsi-hegy tíz állomásos sziklaösvénye - ami a nemzeti park fokozottan védett része és 2010 óta Zala megye hét csodájának egyike - Buruczky Ferencről, egy fiatalon elhunyt természetvédő meteorológusról kapta a nevét. Az összesen 8 kilométeres ösvény legizgalmasabb része a Bazaltutcának (Sziklafolyosónak) nevezett, a néhai bányászat miatt már csupán közel 1 km-es szakasz, ami néhol 15 méter magas bazaltoszlopok között halad.

A sárga jelzést követve haladhatunk a jól jelelt tanösvényen, aminek alsó szakasza medvehagymában gazdag. Aki szereti, igazi kincsesbányára lel itt! A keskeny, néha kissé kaptatós ösvény mentén nincsenek korlátok, ám van olyan szakasza, ami esős, nedves időben csúszhat - erre figyeljünk! Hamarosan elérünk egy, az égigérő fák tövében álló esőbeállóhoz. Az itt kihelyezett tábla gyönyörű gondolatokat oszt meg velünk a fákról Jankovics Marcelltől és Szatyor Győzőtől.

A kaptatósabb, ám nagyon szép természeti környezetben vivő ösvényen hamarosan egyre nagyobb méretű sziklák tűnnek fel, amikhez érdemes kalandvágyból felmenni, ám mindezt kellő óvatossággal! Az erdőt avar fedi, ami egyrészt csúszhat is, másrészt a kisebb szikladarabok közti réseket kitöltve becsapós lehet rálépni egy ilyen helyre, könnyen két szikladarab közé csúszhat a lábunk. Ha körültekintően vagyunk kalandkeresők, akkor páratlan látvánnyal ajándékoz meg minket a természet!

Az ösvény mentén hamarosan elérünk a legismertebb hasadékhoz, Vadlán-likhoz, amihez a tanösvény melletti táblától jobbra kanyarodva, a sárga barlang jelzést kell követni. Ez egészen jól vezet bennünket a barlang felé, mivel a jelzések nemcsak a fán, de sok sziklán is megtalálhatók. Nagy mohás sziklákon mászhatunk felfelé, a Bazaltutca fölé. Fent tűzrakót, padokat találunk, és itt kell keresni a barlangnak nevezett lyukat is!

"A Vadlán-lik barlang a bazaltutcával egyidőben keletkezett. A kibillenés és a suvadás mozgása következtében a bazaltutca árkával párhuzamos és arra merőleges repedések jöttek létre. Egy ilyen, bazaltutcára merőleges repedés nyomán született meg a Vadlánylik-barlang. Számos állat talált itt lakó- és búvóhelyet, melyek közül talán legérdekesebbek az éjszaka aktív denevérek. A szoba vak kürtje alatt felhalmozott guanó jelenlétük bizonyítéka. E barlang különleges helyet foglal el a környék barlangjai sorában, mert méretei, beosztása, "komfortos hatása" alkalmassá tehették, még ha időszakosan is, hogy lakóhelyül is szolgáljon". Utoljára a német megszállás - nyilas időkben használták, majd később, Rákosi Mátyás beszolgáltatási rendszere alatt a környéken élő parasztok terményeiket rejtették itt el. Népi elnevezései, úgy mint: Vadlán-lik, Vindornyaszőlősi Vadlánlik, Savanyú Jóska tanyája, Savanyú Jóska barlangja mind arra utal, hogy bizonyosan akadtak, akiknek hosszabb-rövidebb időre hajlékul szolgált. Hosszú időn keresztül beszéltek az emberek egy történetet, amely mondaként maradt ránk egy leányról" - áll a szél- vagy embertépte táblán...

A barlangról természetesen legendák is születtek

"Egy feltűnően szép leány szerelmes lett egy szegény legénybe, akiért élt-halt. Mikor a lány szülői rájöttek idilljére, mindent megtettek, hogy ezt a szerelmet csírájában elfojtsák. Sőt alattomban a lányt fölbiztatták, hogy csak hívja meg kedvesét, hadd lássák a legény derék voltát és látván őt a házasságba beleegyezzenek. A leány, akit éjente szokott kedvese felkeresni, felbiztatta kedvesét a szülők szerető látogatására. A gyanútlan leány így lépre csalta kedvesét. A leány apja vendégül fogadva a legényt dúsan megvendégelte és amikor már mámorosak voltak, kicsalta, hogy hadd mutassa be istállója gazdagságát. Kiérve az istállóba, az ott elbújtatott zsandárokkal elfogatta, láncra verette és az urak kezeibe adta. Ez az eset a leányt annyira megviselte, hogy beleőrült fájdalmába. Elbujdosott és soha többé nem látták. Csak esténként hallották a környék lakói a bánatos leányéneket..."


Azon az úton, ahol feljöttünk a barlanghoz, visszaereszkedhetünk a tábláig, mert a bazaltkövek utcája lent van, az ösvény pedig a sárga jelzés mentén halad tovább az igazán monumentális bazaltoszlopok felé. Itt már kisebb szikladarabok közt visz a tanösvény, ám a látvány páratlan!! Nem véletlen, hogy 2010-ben a Nagykanizsai Kerekasztal Civil Egyesület pályázati felhívására a vidornyaszőlősi önkormányzat is pályázott, bemutatva a Kovácsi-hegyi tanösvényt, amivel elnyerte Zala megye 7 csodája kitüntető címet.

A bazaltutcának itt található a leglátványosabb, legtöbbet fotózott, "emblematikus" sziklaformációja.

A sziklafolyosó mára a szomszédos bánya erőteljes működése következtében több szakaszon betemetődött, sziklái ledőltek, mégis megmaradt eredeti szépségében annak északi több száz méter hosszú szakasza, ami jelenleg a Balaton-felvidéki Nemzeti Park fokozottan védett része.

Az ösvény folytatódik Nagygörbő irányába, egy kilátónak nevezett tisztás, egy forrás és egy felhagyott bazaltbánya is hamarosan csábító túracél lehet, mi azonban azt javasoljuk: a rövid, ám látnivalójában semmi különöset nem rejtő pár perces kitérőket felesleges megtenni. A kilátó egy tisztás pereme, ahonnan a kilátást a fák kitakarják, a forrás pedig egy kis "meseházikó". Érdemesebb erről a pontról visszafordulnunk, vagy Nagygörbő felé venni az irányt. 

Ha magunkba szívtuk a kövek, az erdő - a természet - erejét, feltöltődtünk, akkor - ha a kőbányától indultunk - ugyanazon az úton kell visszamennünk, amin bejöttünk. Ismét az árnyas erdő kis gyalogösvényén haladhatunk a sárga jelzés mentén, medvehagyma-tengeren keresztül kiérve a parkolóhoz. 

Érdemes időt szakítani erre az elvarázsolt helyre, akár több órán át lehet bolyongani benne, felfedezve az izgalmas sziklaalakzatokat!

A Bazaltutca összeköthető a zalaszántói Béke sztúpával, Tátika- illetve a Rezi várával, így akár egész napos kirándulós, túrázós program is indítható a környéken.



Megközelítés:

A tanösvény és a Bazaltutca Kisgörbő felől közelíthető meg a vidornyaszőlősi kőbányán keresztül; kocsival a bánya bejáratáig lehet felmenni, majd egy Tanösvény feliratú tábla mutatja az utat onnan. Nagygörbő felől érkezve a Sziklafolyosó tábla mutatja az útirányt!

Források: vidornyaszolos.hu; kirandulo.reblog.hu

A hírhez tartozó képgaléria

Új hozzászólás

Korábbi hozzászólások

Kiss Györgyné 2021.03.29. - 14:05
Kedvet kaptam a helyhez. :-)
BLH 2021.03.30. - 23:14
Nagyszerű, nem fog csalódni a látványban! Sziklákon vigyázni kell, jó cipő (bakancs, ami tartja a bokát) javasolt. A Vadlán-likba (barlangba) le lehet menni! :) Jó túrázást!