Kirándulástippek: Szent István-kilátó a Somló-hegyen

Képgaléria megtekintése2021.04.13. - 17:30 | Szücs Ildikó - Fotók: Büki László 'Harlequin'

Kirándulástippek: Szent István-kilátó a Somló-hegyen

A Somló tetején, a vár romjától nem messze magasodik a Szent István-kilátó. A 12 méter magas kilátó a hegy bazaltköveiből és tufáiból épült fel, felavatására 1938. július 12-én került sor, Szent István király halálának 900. évfordulójának évében.

HIRDETÉS
A hegy tetején az egykori Somló-vár romjaitól néhány száz méterre kilátó magasodik, ami első királyunk, Szent István nevét viseli. A kilátó különleges építmény, mint egy erődítmény őrzi az ősi hegyet. A közép-európai építészet egyik kimagasló alakja, Medgyaszay István tervezte 1938-ban, aki szívesen ötvözte a népi formaelemeket a modern vasbeton építészettel, és gyakran alkalmazott terméskő burkolatot is.

A 12 méter magas kilátó a hegy bazaltköveiből és tufáiból épült fel, felavatására 1938. július 12-én került sor, Szent István király halálának 900. évfordulójának évében. Ezért kapta első királyunk nevét, bár a második világháború után átkeresztelték Petőfi Sándor kilátóra, majd az 1990-es évek elején visszakapta eredeti nevét.

Szent István kilátó az erdei, kaptatós úton megközelítve, a sárga háromszög-sárga T jelzésen

Az előtte elterülő lankás domboldalon áll még egy bazalt emlékoszlop, amely a kilátó építésének 50. jubileumára épült 1988-ban.

1999-ben épült ide egy Szent István emlékmű, amely két részből áll: egy 16 méter faszerkezetű keresztből, amely Vadász György építész alkotása, és a mellette található Szent István szoborból, ami Kiss Sándor szobrászművész keze munkáját dicséri.

Szent István emlékmű

Itt található egy különleges emlékhely is, amely a Kárpátok magaslatain lévő 13 ősi, szakrális pontjainak egyike: Mária Tulipános Emlékhelye. Tábla hirdeti rendeltetését:
"A benső értéket felszínre hozó, megtartó és megvilágító hely, mely összhangban van a család egységével. A tettet és gerincet erősíti, a testre ható változásokat aktivizálja. A munkába, tanulásba fektetett erőt, értéket növeli és ébreszti a család erőteljes egységét és békéjét. Ültess virágot, a virág gyógyít!"

Vele szemben egy kis padon szintén fába vésett írás: "A végtelen Szeretet padja, áldott legyen imád hangja".


Aki felmerészkedik a kilátóhoz, meredek túrára készüljön bazaltlépcsőkön, köves emelkedőn és földes ösvényen át. Az egyik lehetséges megközelítései mód autóval, ha a Szent Margit kápolnánál parkolunk le, amely a Somló hegy szőlőtőkéi közt áll, Doba közelében. A 8-as főútról Somlóvásárhelynél kell jobbra lefordulni, vagyis nem a falu, hanem a hegy irányába. Innen indul a kitűnő pálinkák és pincészetek útja keskeny, de járható aszfalton. Néhány kilométert kell felfelé kaptatni, de a kápolnát nem lehet eltéveszteni és egy kialakított köves parkoló várja a kirándulókat, vagy a borokat felfedezni vágyókat. Innen a sárga turistajelzés vezeti fel a hegyre a bátrakat és kíváncsiakat egy nagyjából 800 méteres felfelé menetelésen keresztül. Rögtön az elején találunk két fából készült szobrot a feltámadt Jézusról és a vele szembejövő Péterről. Ez máris elvarázsol minket valahová a múltba, egy másik korba, és mintegy útravalót ad a hegymászáshoz. Az utat a kétharmadánál megszakítja egy tágas tisztás, ahol pad várja a megpihenni vágyókat és tiszta időben csodás panoráma. Az ösvény átvezet a tisztáson és újabb kaptató után kiérkezünk a kilátó előtt elterülő domboldalra, ahol tűzrakó- és pihenőhelyek teszik teljessé a túrát.

Az út elején, vagy akár utána egy érdekes szabadtéri fotókiállítást is megcsodálhatunk a szőlőtőkék között vezető kis ösvényen. A rögtönzött Szent Margit Fotógaléria Somlói arcokat vonultat fel, elsősorban a hegy borászait. Talán így még nagyobb kedvet kapunk a méltán elhíresült juhfarkhoz, és elindulunk felkutatni a hegyoldal legjobb - vagy inkább összes - borát. 


A kilátóhoz vezető erdei út

Egy másik útvonalon a 8-as útról Somlójenőnél balra kell fordulni, majd a Somlói úton jobbra és felmenni legtovább a hegyre autóval, ameddig lehet. Egy aszfaltozott parkolóban, a sorompó előtt tudjuk letenni az autót, ahonnan a szintén aszfaltos, meredek úton kell elindulnunk a sárga jelzésen felfele. A kilátóhoz hamarosan balra le kell kanyarodnunk, és egy kaptatós, erdei "lépcsős" út visz fel a sárga háromszög (kilátó) - sárga T (tanösvény) jelzésen. Térképszelvény itt. Ha az aszfaltos úton továbbmegyünk, Somló várához érünk fel.

A kilátóban egy csigalépcső vezet fel a kilátóteraszra, ahonnan mesés körpanoráma tárul elénk: dél felé a távolban a balatoni tanúhegyek sorakoznak, nyugatra a szomszédos Ság-hegy, kelet felé a Bakony és a Kőris-hegy, északra tekintve pedig rálátunk a Somló hegyi várromra és környék településeinek házaira.


Somló vára

Arra készülni kell, hogy a kilátóba nem minden nap lehet felmenni és a kilátásban gyönyörködni, ugyanis hivatalosan csak pénteken és hétvégén van nyitva, amikor felengedik a látogatókat. 

A bazalt tanúhegy ősöreg talaján sétálva, a szőlőlevelek zizegését és fák suttogó csendjét hallgatva elfelejtjük a meredek kaptatót, a hétköznapokat, és a jelenben állva megpihenhetünk, mert itt valóban távol vagyunk a világ zajától.

Kapcsolódó írásunk:

Kirándulástippek: Somló vára, amit Mátyás király adományozott Kinizsi Pálnak

2021.04.10. - 17:15 | vaskarika.hu - Fotók: Büki László 'Harlequin'

Kirándulástippek: Somló vára, amit Mátyás király adományozott Kinizsi Pálnak

A Bakony hegységének északi részén magányosan tör az égbolt felé egy hatalmas hegy, a Somló, aminek erdővel benőtt szakadékos peremén emelkedik a középkori várrom.

A hírhez tartozó képgaléria

Új hozzászólás