Kiss Llaci valami nagyra készül - Új lemez életérzés-dalokkal
2021.06.28. - 01:30 | Misel
A kultúra területéről újdonságokról tudósítani mindig nagyszerű. Hát még, ha valami „nagyonszeretem” dologról van szó. Egy, a közeljövőben - ha minden klappol - augusztusban a boltokba kerülő albumot szeretnék Olvasóink figyelmébe ajánlani, melyen Kiss Llászló zenésztársakkal előadott dalai lesznek hallhatók. Amikor a címére kérdeztem, kiderült, hogy az bizony még nem dőlt el, így aztán azt sem tudom még, mi kerül majd a borítóra, melyet Llaci maga tervez és készít. De kezdjük az elején!
Pár hete, amikor a Duna parton megpillantottam Llacit, még nem gondoltam, hogy az örömteli találkozásnál sokkal több is lesz majd belőle. Ismert művész volt a számomra, akit jó néhányszor láttam fellépni, az utóbbi években pl. a Müller Péter Sziámi AndFriends zenekarral, így hát nagy érdeklődéssel hallottam, hogy önálló lemez kiadására készül.
Kiss Llászló: van-e, ki e nevet nem ismeri? - tehetném fel a kérdést. Minthogy történetünk a nyolcvanas években kezdődik, és az azóta eltelt évtizedekben született és felnőtt több generáció, hát talán nem lenne haszontalan bemutatnom őt az olvasóknak. Alapító tagja volt az Európa Kiadó és URH zenekaroknak, basszusgitáros, dalszerző és énekes. Ez az időszak volt az underground igazi virágkora. Egyre-másra alakultak a kitűnő zenekarok, de tulajdonképpen olyan összművészeti irányzat volt, ahol a különféle művészeti ágak között nagy volt az átjárás. Inspirálták és hatottak egymásra, közös jellemzőként élve meg a lázadást, vagy éppen mindenek tagadását. Útkeresés volt egy szabadabb és teljesebb emberi és egyéni élet eléréséhez, erős közösségi élményekkel. Nem csoda hát, hogy olyan dalok születtek, amelyeknek máig ható mondanivalója aktuálisabb, mint talán születésük pillanatában volt. Nem véletlen tehát, hogy manapság egyre népszerűbbek a fiatalok körében is azok a bandák, akik ebből az időszakból merítenek. A kilencvenes évekre azonban az underground kifáradt, a zenekarok feloszlottak vagy átalakultak.
Llacit ez idő tájt már a komputerek és a vizuális művészetek érdekelték, a rendszerváltás pedig kirepítette őt is a nagyvilágba: előbb Bécs, Malajzia, és végül Ausztrália, ahol a mai napig is él. A nyarat itthon tölti, az ausztrál nyarat meg otthon, így aztán mindenütt otthon van - vagy sehol sem?- énekli meg ezt a dilemmát egyik új dalában.
Amikor a lemez ötletének születéséről kérdeztem Llacit, meg sem lepődtem, hogy generációnkra mennyire jellemző indokot említett: állapotot, amikor az évek múltával az ember eljut egy bizonyos életkorba és élethelyzetbe, a gyermekei felnőttek és kirepültek, már nincs a vállon a súly egy család működtetéséért, és egyszerre csak ott találja magát önmagával szemben, és rájön, mennyi minden érdekli még, és mennyi mindent lenne jó megcsinálni.
Tréfásan azt szokták mondani, hogy ilyenkor vesz egy férfi gitárt vagy motort. Zenész esetében a hangszer adott, fejében ott vannak a régen megírt dalok, egyre-másra születnek újak, és elgondolkodik azon is, hogy jó lenne megmutatni másoknak is. Ha pedig ehhez zenésztársakra is talál, már minden együtt van az örömzenéléshez is, egy lemez készítéséhez is. Persze, támogatók nélkül bajos dolog, még akkor is, ha nem szánják az alkotói üzleti vállalkozásnak, Llaci esetében közösségi finanszírozás segítette az indulást. De mit érne az album koncertek nélkül?
Ezek a dalok bizony élőben hatnak leginkább. Ahogy a koncertpróbán ültem az apró teremben, és ezeket a szép, „életérzés-dalokat" hallgattam, melyek hol finoman líraiak, hol elgondolkodtatók, hordozzák egy élet lenyomatát, nem csak az fogott meg, hogy többet megtudtam az előadójukról, mintha egy több órás interjút készítettem volna vele, hanem önmagam dolgaira ismerhettem általuk.
Amikor most megpróbálok méltó ajánlást írni a lemezhez, és az olvasó figyelmébe ajánlani a hozzá kapcsolódó koncertsorozatot, azon gondolkodom, hogyan is tudnám röviden megfogalmazni a lényegét: költői szövegek a legfinomabb, míves zenével, profi művészek által megszólaltatva. Llaci egy helyütt azt mondta, hogy „a zenében is az energia, a hitelesség és az integritás az, ami igazán fontos- a többi másodlagos". Nem nosztalgia lemez letűnt idők dalaival, nem tribute.
De nézzük a zenekar tagjait: mindannyian elismert és keresett művészek a szakmában
Kiss Llászló gitár, ének
Barabás Béla (Béci) - gitár
Libertényi Péter ( Pierre) - dobok
Kerek Norbert - zongora
Vajdovich Árpád és/ vagy Keszei Krisztián- basszusgitár
Dalok a lemezről:
Kép - szöveg Kiss Llászló, zene Kiss Llászló, Barabás Béla
Rain - szöveg, zene Kiss Ll.
I'm Out - szöveg, zene Kiss Ll.
Ereklye - szöveg Müller Péter Sziámi, zene Kiss Ll.
Vagy sehol - szöveg, zene Kiss Ll.
Béke - szöveg, zene Kiss Ll.
Üzenet P-től - szöveg, zene Kiss Ll.
Sleepwalkers - Szöveg, zene Kiss Ll.
Hajó - szöveg, zene Kiss Ll.
Lesz ez még így se - szöveg, zene Kiss Ll.
Az első, bemutató koncertre Budapesten, a Muzikum Klub & Bisztróban ( Múzeum u. 7.), július 16-n este 20 órai kezdettel kerül sor.
További koncerthelyszínek időpontokkal:
Július 23. Nagymaros Piknik Manufaktura
Július 24. Miskolc Görömbölyi Művelődési Ház
Augusztus 14. Cered ArtPiknik Fesztivál
Augusztus 19. Gödör Camp Fesztivál, Diszeli Kúria
Programkereső
Szavazás
Ön mit szeret legjobban a szombathelyi nyárban?
42% - A Savaria Karnevált.
7% - A rengeteg fagyizási lehetőséget.
8% - A sok gondozott parkot.
14% - A nyugalmat, amit a város atmoszférája áraszt.
20% - Csak az számít, hogy igazán meleg legyen.
Összesen 1907 szavazat
Új hozzászólás