A hegyháti emlékek őre - Pintér György könyvbemutatója Körmenden
Képgaléria megtekintése2021.09.03. - 00:25 | Leila - Fotók: Büki László 'Harlequin'
A Hegyháti Krónikák 2. című könyv „visszatérés a Vasi Hegyhát könnyen megszerethető lankáira, csörgedező patakok partjára, a legendák e kicsi földjére" - hirdeti Facebookon a mű beharangozójában Pintér György író. A 14 történet egy évezredet ölel fel a németek 1051-es támadásától napjainkig. A könyvbemutatóra a Batthyány-kastély dísztermében került sor.
Pintér György a könyvbemutató kezdetén elmondta, hogy negyven éve él Gersekaráton, azóta kutatja a falu múltját. A szerző vallja: minden településnek van története, csak ki kell kutatni. Módszeresen, precízen, helyi adatokból, levéltári anyagokból szerzi az információkat a falu és a térség múltjáról.
A 2021. augusztusban megjelent Hegyháti Krónikák 2. című könyv a 2019-ben megjelent azonos című kötet folytatása. A történetek között vannak olyanok, amelyek hazánk további sorsát eldöntő küzdelmekről szólnak, és vannak olyanok is, amelyek helyi jelentőséggel bírnak. A novellák szereplői részben valós személyek, részben a szerző által kitalált alakok.
A 14 történet egy évezredet ölel fel a németek 1051-es támadásától napjainkig
A „Sasok a mocsárban" című történet III. Henrik császár korába vezeti vissza az olvasót (1051). Egy novella az elfelejtett szalafői csatáról szól Károly Róbert idejéből (1319). "A csákányi vérmenyekző" című írás az 1583-ban Csákányt ért török támadást idézi fel. „A Fűzerőd harcosai" az 1848-49-es szabadságharc utolsó és az azt követő elnyomás első hónapjait eleveníti fel. További történelmi események, mint az I. világháború, a Tanácsköztársaság napjai is megjelennek a kötet történeteiben.
A „Csengővölgyi Feketekrónika" egy gyilkosság történetét írja le, amelynek a falu bírója az elszenvedője. A novella keletkezéséről a szerző elmondta, hogy a Vasvármegye újság tanulmányozása során lett figyelmes egy hírre, miszerint elítélték a falusi bíró gyilkosát. További források felkutatása után gyűjtötte össze a szükséges információkat az írás elkészítéséhez.
"A tanító úr búzája" történetét részletesen ismertette a szerző, mintegy kedvcsinálóként a leendő olvasók számára. Szabó Lajos, a falu tanítója a fronton volt, így a falu iskolájában nem volt tanítás. Amikor a tanító májusban visszatért a frontról, nyáron tanította a diákokat, így augusztus végén le tudtak vizsgázni és nem kellett évet ismételniük. A gyerekek szülei hálából 1-1 zsák búzát adtak neki.
A kötet nemcsak érdekes történelmi vagy helyi történeteket tartalmaz, hanem a Vasi Hegyhát sajátos tájszólását is őrzi, amelyet az idősebb korosztály ma is használ. Ajánljuk mindenkinek a könyvet, aki szereti felidézni közvetlen környezetének múltját, a helybeliek életét.
Ady Endre szavait idézve: „Vallom és hirdetem, hogy nincs értékesebb, tartalmasabb és szebb, mint az élet. Mindig szép és mindenütt. Az élet szent, szép, hatalmas és értékes valami."
A könyv a Szülőföld Könyvkiadó gondozásában jelent meg.
Programkereső
Szavazás
Ön mit szeret legjobban a szombathelyi nyárban?
42% - A Savaria Karnevált.
7% - A rengeteg fagyizási lehetőséget.
8% - A sok gondozott parkot.
14% - A nyugalmat, amit a város atmoszférája áraszt.
20% - Csak az számít, hogy igazán meleg legyen.
Összesen 1907 szavazat
Új hozzászólás