Ma lenne 100 éves Cziffra György - Gálakoncerttel emlékezik rá a közmédia

2021.11.05. - 00:35 | vaskarika.hu

Ma lenne 100 éves Cziffra György - Gálakoncerttel emlékezik rá a közmédia

100 éve, 1921. november 5-én született Cziffra György, a páratlanul virtuóz és mély lelkületű zongorista, aki nemcsak művészként, hanem emberként is rendkívüli és követendő örökséget hagyott nekünk hátra. A közmédia Cziffra-gálakoncerttel emlékezik a zongoristára.

HIRDETÉS

Egyedülálló zenei tehetsége Liszt Ferencéhez hasonlítható, főleg káprázatos zongoratechnikai és improvizációs készsége miatt. Liszt és Dohnányi nyomdokain egy olyan előadói hagyományt képviselt, amelyben elevenen él a bravúros improvizációs könnyedség és a különböző stílusok szintetizálásának magától értetődő képessége. Széles repertoárján elsősorban Liszt, Schumann, Chopin, Grieg, Brahms és Rahmanyinov művei szerepeltek. 1921. november 5-én Budapesten látta meg a napvilágot. Dohnányi Ernő mentorálásával nyolcévesen került be a Zeneakadémiára, ahol Weiner Leó, Ferenczi György és Keéri-Szántó Imre voltak a tanárai.

A II. világháborúban szovjet fogságba került, majd munkatáborba. Később kényszerűségből - mivel pódiumon nem kapott lehetőséget- bárokban kezdett zongorázni, a pesti éjszakai élet ünnepelt és legendás „csodazongoristája" lett. 1956-ban Párizsban, majd Senlisben telepedett le, s üstökösként robbant be a nemzetközi klasszikus zenei életbe. Nevét Richterrel és Horowitzzal együtt emlegették. Karrierje csúcsán alapítványt hozott létre a fiatalok támogatására. Világkarrierje, tudása, egyénisége, fiatalokat felkaroló munkássága ma is példaértékű. Cziffra tengernyi szenvedés árán kiharcolt életeszménye és művészi krédójának lényege ugyanaz - az ember és a zene szabadsága.


Cziffra-gálakoncert a közmédia csatornáin

Balázs János és a Francia Rádió Filharmonikus Zenekarának Cziffra György 100. születésnapja tiszteletére rendezett gálahangversenyét közvetíti a Müpából a Bartók Rádió és az M5 kulturális csatorna november 5-én este. Magyarország kormánya Cziffra György születésének 100. évfordulóját emlékévvé nyilvánította, az UNESCO pedig felvette a közösen ünnepelt évfordulók sorába.

A november 5-én 19.30-kor kezdődő hangverseny a 2021-es Cziffra György-emlékév fénypontja, napra pontosan a páratlan zongoravirtuóz századik születésnapján zajlik. Nem véletlen, hogy a fellépő szimfonikus zenekar az Orchestre Philharmonique de Radio France, hiszen a hányatott sorsú magyar pianista emigránsként Franciaországban talált új otthonra és intenzív kapcsolatot ápolt az ottani zeneélettel. A Francia Rádió Filharmonikus Zenekara élén Mikko Franck áll, aki a Jorma Panula nevével fémjelzett, világsikerű finn karmesteriskola egyik legkiválóbb neveltje.

A műsor ősbemutatót is tartalmaz: a Cziffra Psodia zeneszerzője, Eötvös Péter gyerekkori emlékei és édesanyja révén is több szállal kapcsolódik a nagy zongoraművészhez. Eötvös Péter visszaemlékezései szerint édesanyja azok közé tartozott, akik az ötvenes években segíteni igyekeztek a Miskolci Nehézipari Egyetem építésére kivezényelt, raboskodó Cziffra Györgynek, és egy presszóban ő maga is hallhatta gyerekként csodálatos zongorajátékát, amely a nehéz fizikai munkában elgyötört kezek állapota ellenére is magával ragadó volt. Cziffra Psodia című zongoraversenyében, melynek zenekari kíséretében a cimbalom is szerepet kapott - a szólamot Lukács Miklós, hangszerének egyik legjelesebb virtuóza szólaltatja meg - Cziffra sorsának viszontagságait kívánta a zene eszközeivel érzékeltetni.


Cziffra György

Balázs János Kossuth-díjas zongoraművész, az est szólistája, a Cziffra fesztivál-emlékév művészeti vezetője a hangversenyen Cziffra egyik parádés repertoárdarabját, Liszt grandiózus Magyar fantáziáját is megszólaltatja. Az előadás a Cziffra György-emlékév keretében, a Miniszterelnökség és a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. támogatásával valósul meg.

A Müpában november 5-én 19.30-kor kezdődő gálahangversenyt élőben közvetíti a Bartók Rádió, az M5 kulturális csatornán pedig 21 órától követhető a koncert. Az M5 ezen kívül egy filmmel is megemlékezik a magyar zseni születésnapjáról. A 17.30-kor kezdődő A Virtuóz című 2016-os dokumentumfilm Cziffra György zongoraművész fordulatokkal teli életét és karrierjét mutatja be, hogy miként vált az angyalföldi nyomornegyed csodagyerekéből és a füstös pesti lokálok bárzongoristájából, Párizsban a század egyik leghíresebb zongoravirtuózává.

Cziffra Györggyel és 100. születésnapja tiszteletére rendezett hangversennyel a Kossuth Rádió is foglalkozik, a 15.30-kor kezdődő Kalendáriumban megszólal archív felvételről Cziffra György, valamint Balázs János zongoraművész, a Cziffra-emlékév művészeti vezetője.

Cziffra-gálakoncert november 5-én a Bartók Rádió és az M5 kulturális csatorna műsorán.

Kapcsolódó írásunk:

Cziffra György 100. születésnapjának ünnepi programjaival folytatódik az emlékév

2021.10.14. - 10:30 | vaskarika.hu - Fotók: Asszonyi Eszter

Cziffra György 100. születésnapjának ünnepi programjaival folytatódik az emlékév

2021. február 9-én indult a Cziffra György-emlékév, amely a 2021/2022-es évadban is több mint 60 eseménnyel, páratlan, határokon átívelő szakmai összefogással folytatódik. Cziffra György 1921. november 5-én, éppen száz éve Budapesten látta meg a napvilágot. Az évforduló köré szervezve különleges koncertekkel várják a közönséget itthon és külföldön. Október 22-én egy ‘56-os, sokak szerint sorsfordító koncertprogramot idéznek fel a Zeneakadémia Nagytermében, amellyel Cziffra György mellett a 210 éve született Liszt Ferencről is megemlékeznek.

Új hozzászólás