"Hoztunk valamit magunkból" - Beck Zoli és Grecsó Krisztián zenés irodalmi pódiumestje a Sportházban

Képgaléria megtekintése2022.04.21. - 09:25 | Misel - Fotók: Németh Tamás

"Hoztunk valamit magunkból" - Beck Zoli és Grecsó Krisztián zenés irodalmi pódiumestje a Sportházban

Az írónál gitár van, a zenész meg felolvas. Grecsó Krisztián és Beck Zoli beszélgetnek, mert barátok, olvasnak, mert írnak, zenélnek, mert vannak dalaik. Bóbiták és Balázsolások egy időutazós, zenés irodalmi pódiumesten.

HIRDETÉS

Április 20-án igazán különleges élményben volt része annak, aki ellátogatott a Szombathelyi Agora Művelődési és Sportházba. Grecsó Krisztián és Beck Zoltán előadását láthatták Hoztunk valamit magunkból címmel. Valóban: a költő-író hozta az irodalmat, a zenész a zenét. Persze, ez sem teljesen igaz, mert a műfajok szépen összekeveredtek, egymásba fonódtak, a muzsikusról kiderült, hogy kitűnő író, az irodalmárról meg, hogy jól áll neki a gitár.

Mindkét előadónak van kötődése a helyhez: Krisztiánnak rokonai élnek a városban, és diákkori szárnypróbálgatásai is a megyei napilapban jelentek meg először. Szívesen jön vissza mindig, ha hívják, és ha ideje engedi, tavaly Kollár-Klemencz Lászlóval (író, a Kistehén zenekar alapítója, énekese) léptek fel itt nagy sikerrel.


Beck Zolinak, aki a méltán népszerű 30Y frontembere, két oka is van, hogy jó szívvel gondoljon Szombathelyre: először is, itt jár az országban az egyetlen 30Y buszjárat, másrészt pedig -elbeszélése szerint- a helyi online piactéren sikerült szert tennie egy 1973-as Yamaha CP 10-es szintetizátorra, ami rengeteg öröm forrása, még ha időnként beragad is némelyik billentyűje. Krisztián az egyik legnépszerűbb kortárs író, költő, számtalan könyv szerzője, az Élet és Irodalom munkatársa, dalszerző, zenész. Beck Zolival való együttműködése, barátsága nem új keletű. Mindketten tagjai voltak a 12 évig működő Rájátszás nevű zenei műhelynek, amelyben a hazai zene elismert alakjai, irodalmárai adták elő, zenélték el egymás műveit. Sajnos, úgy tűnik, hogy ez a korszak most véget ért, nemrég tartottak egy búcsúkoncertet is, de Krisztián megsúgta nekünk, hogy azért egy nyári, zalai fesztiválon színpadra állnak még egyszer. Reméljük, hogy a folytatás mellett döntenek újra!


Beck Zoltánról talán kevesen tudják, hogy nem csak kitűnő dalszövegeket ír, hanem prózát is, és rendszeresen publikál az ÉS-ben, amiből az est folyamán mi is hallhattunk tőle egy részletet. Ez a sok szálon való összekapcsolódás jól érzékelhető volt az előadás során. Játszottak, sztorizgattak, közvetlenül és kedvesen, bevonva a nézőket is, mintha csak egy baráti társaságban ülnénk, ahol jókat nevetünk egymás történetein. Új és régi szerzemények váltogatták egymást. Krisztián részleteket adott elő nemrég megjelent Valami népi című könyvéből, a 2020-ban megjelent Belefér egy pici szívbe kötetéből. Az apaság, amely mostani életének meghatározó élménye, sok remekmű megírására sarkallja: a gyermekversek, dalok mellett a Nők Lapjában is van egy sorozata Lányos apa címmel. Azt vallja, hogy „az apaság olyan, mint egy tükörben tükröződő tükör. Számtalan apa van ott, de mégis csak te látszol benne". Verselt Nemes Nagytól, Babitstól vett kedvenceket, elhangzott a Nagypéntek, ami új versnek mondható, részletet olvasott fel egy boldogságról írt elbeszéléséből, örökbefogadásról. A torokszorító pillanatokat szépen oldotta a Bóbita, azaz a „hitvesi pop"-nak nevezett versek, vagy a Vattacukor című, amelynek keletkezéséről elmesélt egy vicces történetet is. Érdekes színfoltja volt az estének Babits Balázsolás költeményének Krisztián azonos címmel írt versével való, váltakozó előadása, amikor mondat és gondolat felelgetett egymásnak. Beck Zolitól elhangzott még az Azt hittem, érdemes, az Ahogy elképzeltem, A Szerelem mindig, az Éhezők jóllakottak, részlet egy tárcanovellából. Az estet a London című nótával szerették volna zárni, de végül, a közönség kitartó tapsa után adtak még ráadást: a Rájátszásból jól ismert, és Egyedi Péter Óriás közreműködésével szerzett Pont oda dal hangzott még el.


A remek, mintegy két órás előadás után nehezen oszladozott a közönség. Az előcsarnokban az érdeklődők megvásárolhatták Krisztián könyveit, és ő, a maga kedvesen kötetlen módján nem csak dedikálta őket, hanem néhány mondatot is váltott velünk. A szép számmal összegyűlt közönség azt jelzi, hogy igény van az ilyen előadásokra, hogy irodalom és zene kéz a kézben járnak. Csak bátorítani tudjuk az estnek helyt adó Agora Művelődési és Sportházat, ahol már eddig is számtalan igényes kulturális eseményen vehettünk részt, hogy minél gyakrabban lássa vendégül a kortárs művészetek képviselőit. Mi eljövünk újra!

A hírhez tartozó képgaléria

Új hozzászólás