Nagy utazás a Kárpát-medence történeti korszakain - Megnyílt a Magyar Géniusz Vándorkiállítás Kecskeméten
Képgaléria megtekintése2022.04.24. - 03:00 | Leila - Fotók: Büki László 'Harlequin'
Elindult a Petőfi 200 emlékév keretében a 3,5 milliárd forintból megvalósuló Magyar Géniusz Program. A Magyar Géniusz Vándorkiállítás szombaton debütált Kecskeméten a Cifrapalotában, ahol a vidéki múzeumok reprezentatív kincseit tekinthetik meg a látogatók. A program részeként soha nem látott hangsúlyt és lehetőséget kap a vidéki muzeológia, a vidéki műtárgyak színe-java egy közös kiállítói térbe költözve végre eljuthat mindenkihez.
A Magyar Géniusz Vándorkiállítás kecskeméti megnyitóján a megjelenteket Csapláros Andrea, Magyar Vidéki Múzeumok Szövetsége (MVMSZ) elnöke, a kiállítás főkurátora köszöntötte. A program ötletének születéséről elmondta, abból a tényből indultak ki, hogy a magyar kulturális örökség tekintélyes részét a vidéki múzeumok őrzik, ami mennyiségét és értékét tekintve is páratlan. Ezen műtárgyakat azonban többnyire csak a helyben élők ismerik, ritkán utaznak az emberek akár egy Mednyánszky festményért vagy a Sisi relikviákért több száz kilométert.
E gondolat mentén kezdeményezte a Magyar Vidéki Múzeumok Szövetsége annak az ötletnek a megvalósítását, hogy a vidék legreprezentatívabb tárgyai egy nagyszabású tárlaton belül megmutatkozhassanak. A Magyar Géniusz Vándorkiállítás az adott településre, múzeumra leginkább jellemző és legjelentősebb műtárgyakat vonultatja fel. 67 intézmény 154 darab, történeti, régészeti, néprajzi és művészettörténeti műtárgya mesél a látogatónak az elmúlt két évezredről.
Elnök asszony köszönetet mondott mindenkinek, aki a program megvalósítása mellé állt, és kiemelte a megvalósításban résztvevő háttérmunkásokat. Kitért arra, hogy a kormányzatot, illetve a Nemzeti Kulturális Alapot külön köszönet illeti a forrás előteremtéséért. Hangsúlyozta: a kiállításban minden egyes műtárgy kiemelendő, fókuszba állítható és önmagában is csúcsot jelentő munka. Igazi nagy utazásnak nevezte a tárlatot, ami végigvezet a Kárpát-medence történeti korszakain, évszázadain, a magyarság történetén, miközben megismerjük a páratlan értékkel, géniusszal bíró, vidéki múzeumokból származó tárgyi emlékeket, alkotásokat.
A programot Demeter Szilárd, a Magyar Géniusz Program kuratóriumi elnöke, a Petőfi Irodalmi Múzeum főigazgatója, miniszteri biztos indította el, a következő gondolatokkal: „Sok múzeumunk van - de egy örökségünk. Ez az örökség sokrétegű, sokszínű, majdnem áttekinthetetlenül gazdag. Vagyis olyan, mint az életünk. Ez az örökség az életünk. Ahogyan a klíma változása figyelmeztet bennünket arra, hogy nem függetleníthető az emberi tevékenység a környezet állapotától, úgy nemzeti identitásunk is az örökségünk függvénye. Az örökség pedig mélységet és tartást ad a jelennek és alapozza a jövőt" - emelte ki gondolatai közt Demeter Szilárd.
Az örökség ugyanakkor kötelezettséggel is jár, hívta fel a figyelmet a miniszteri biztos, egyrészt a nemzeti identitás megóvására, másrészt az eredetiség megőrzésére kell törekedni.
„A vidéki múzeumok számára kiírt, közel 3,5 milliárdos Magyar Géniusz Program célja, hogy meg- és felmutassuk az eredetit. A mi eredetinket. Közgyűjteményeink a tudatos gondolkodás helyei. Múzeumainkban nem a hamut őrizzük, hanem tápláljuk a lángot, ami bevilágítja a Kárpát-medencét" - hangsúlyozta Demeter Szilárd, majd utalt rá, hogy a múzeumok dolga a teremtésvédelem, az isteni teremtés gondozása, megőrzése.
A miniszteri biztos Petőfi Sándor szavaival zárta beszédét: „Bárkié is a dicsőség / a Hazáé a haszon". Ez egyben a Magyar Géniusz Program mottója is.
A kiállítást dr. Végh Katalin, a MVMSZ Magyar Géniusz Program vezetője, az MVMSZ ügyvezetője, a kiállítás főkurátora mutatta be.
„A géniusz mögött rejlő értéket maguk, a műtárgyat felajánló múzeumok határozták meg, mely képviseli az intézményt, a települést, annak történelmi és kulturális múltját" - avatta be a hallgatóságot a program megvalósításának egyik legfontosabb lépésébe az ügyvezető asszony.
A kiállítás megálmodói szerint éppúgy géniusz egy magyar gondolat, egy érzés, ahogyan a nemzeti hőseink tettei, lángelméink alkotásai, vagy akár a helyi tradíciókat éltető népi tárgyak is.
A kiállításnak nemcsak a létrejötte forradalmi, de látványmegoldásai tekintetében is újszerűségre törekedett. A rendkívül heterogén tárgyanyag úgy került kontextusba, hogy miközben külön-külön is megőrzik saját történetüket, egymással is „beszélgetnek". Nem könnyű feladat a mai kor emberének egekbe tolódott ingerküszöbét múzeumi eszközökkel elérni, de a Magyar Géniusz Vándorkiállítás koncepciójában és látványelemeiben is kísérletet tett erre. Példaként említette dr. Végh Katalin a paraszti öltözet pláza-környezetbe helyezését, és a kortárs zene (4S Street: Mesélek a bornak) választását az egyik kiállítóterem háttér zenéjének.
Ezután Szemereyné Pataki Klaudia, Kecskemét polgármestere a következő szavakkal méltatta a tárlatot: „Óriási örökség, érték, ami itt megtalálható. Azok a géniuszok, akik ezeket a műveket alkották, örökké fennmaradnak számunkra, belőlük táplálkozunk."
A program végén Dr. Rosta Szabolcs, a Kecskeméti Katona József Múzeum igazgatója mondott pohárköszöntőt. Kiemelte, hogy a vándortárlat létrehozásán és országos bemutatásán kívül a Magyar Géniusz Program pályázat keretében anyagi támogatást nyújt a vidéki múzeumok számára. A megpályázott keretből a múzeumok értékeik kidomborítására vadonatúj időszaki és állandó tárlatokat hozhatnak létre. Emellett tudományos kutatásokat végezhetnek, konferenciákat, tanulmányutakat szervezhetnek helyi közösségük javát szolgálva.
A kiállítás május 22-ig látogatható Kecskeméten, ezután Gyula, Debrecen, Győr, Szombathely, Szekszárd, Eger és Budapest következnek 2023 év végig.
Kapcsolódó írásunk:
Ma nyílik Kecskeméten a Magyar Géniusz Vándorkiállítás
2022.04.23. - 00:15 | Büki László
67 intézmény 154 darab, történeti, régészeti, néprajzi és művészettörténeti tárgya mesél a látogatónak az elmúlt két évezredről, köztük a vasi múzeumok legreprezentatívabb műtárgyai is, a kőszegi Szőlő Jövésnek Könyve, a velemi diadém, valamint a Smidt Múzeum gyűjteményéből a Mányoki Ádám festette II. Rákóczi Ferenc arckép-miniatűr. Mások mellett Munkácsy Mihály és Székely Bertalan egy-egy monumentális műve is látható lesz, ahogy a makói hagymástalicska, a marcali sárkányos cégér, Erkel aranykoszorúja és egy csornai faragott borotvatok. A tárlat ottjártunkkor még rendezés alatt állt, ebből a munkafolyamatból mutatunk néhány momentumot.
A vidéki múzeumok legizgalmasabb műtárgyai egy tárlaton - Elindult a Magyar Géniusz Program
2022.04.22. - 00:15 | vaskarika.hu - Fotók: MVMSZ
67 intézmény 154 darab, történeti, régészeti, néprajzi és művészettörténeti műtárgya mesél a látogatónak az elmúlt két évezredről - A több mint 200 éves múltra visszatekintő magyar muzeológia életében korszakalkotó, új fejezet nyílik hamarosan. Soha nem látott hangsúlyt és lehetőséget kap a vidéki muzeológia, a vidéki műtárgyak színe-java egy közös kiállítói térbe költözve végre eljuthat minden magyar emberhez. Erre teremt lehetőséget a Petőfi 200 emlékév keretében, 3,5 milliárd forintos kormányzati támogatásból megvalósuló Magyar Géniusz Program. A programot a Magyar Vidéki Múzeumok Szövetsége koordinálja.
Programkereső
Szavazás
Ön mit szeret legjobban a szombathelyi nyárban?
42% - A Savaria Karnevált.
7% - A rengeteg fagyizási lehetőséget.
8% - A sok gondozott parkot.
14% - A nyugalmat, amit a város atmoszférája áraszt.
20% - Csak az számít, hogy igazán meleg legyen.
Összesen 1907 szavazat
Új hozzászólás