Természetfotózás: a dámvad
Képgaléria megtekintése2022.10.18. - 18:40 | Farkas László
"A fotók között van egy kíváncsi tehénről készült portré. Egy nyiladékon ültem a háromlábú kis székemen, be voltam tekerve álcaruhába. Hirtelen a nyiladékon megjelent egy magányos tehén, és pont felém jött. Jó volt a szélirány, tőlem 5 méterre állt meg egy pillanatra. " Természetfotós sorozatunk Farkas László fotós kameráján keresztül viszi az állatvilághoz közelebb olvasóinkat. Sorozatunkat a dámvaddal folytatjuk!
Az európai dámszarvas, vagy röviden dámvad a legkedveltebb „parkvad", mára az egész világon meghonosították, népszerű vadászzsákmánynak számít. Nálunk főként Somogy, Baranya, Tolna, Pest, Nógrád, Szabolcs-Szatmár és Békés megyékben elterjedt. Lapátszerű agancsa különbözteti meg a többi szarvasfajtától. Mindkét nem felnőttkori bundáján vörösesbarna alapon sorokba rendezett fehér pöttyöket találunk. A fehér állatok egy évszakban sem változtatják meg színüket, és télen csak hosszabb szőrzetükkel tűnnek ki. Néhány szarvas már fiatal korában is sárgás bundát visel, ritkán fekete példányok is előfordulnak. A dámszarvas 12-16 évig is élhet.
A képek készítéséről Farkas László a következőket mesélte: "Természetjáróként és amatőr természetfotósként nem igazán tudom sokszor hova tenni a dámvadat. Van benne valami meseszerű, az alkata, ahogy szökdécselve fut, ugyanakkor a gímszarvashoz képest meglehetősen "esetlen". A gímszarvas borjak után, júniusban, júliusban születnek a dámszarvas borjak. Olyan területen, ahol élnek dámok, ilyenkor ajánlatos az erdőben folyamatosan a talajszintet nézni, mert a mozdulatlan, elfekvő borjú annyira belesimul a talajba, hogy sokszor csak az utolsó pillanatban vesszük észre.
Októberben párzási időben a bika hörgő hangot ad ki, teknőt kapar a talajba, és igyekszik magához csábítani a teheneket. Hörgő, ugató hangját nevezik barcogásnak. Az egyenrangú bikák hasonlóan ádáz küzdelmet vívnak egymással, mint a gímek. A bikák barcogás közben is általában a sűrűbe húzódnak, a magukhoz vonzott tehenek körülveszik a bikát, és általában sokkal hamarabb észreveszik a közeledő embert, mint a tesztoszterontól bódult bika.
A fotók között van egy kíváncsi tehénről készült portré. Egy nyiladékon ültem a háromlábú kis székemen, be voltam tekerve álcaruhába. Hirtelen a nyiladékon megjelent egy magányos tehén, és pont felém jött. Jó volt a szélirány, tőlem 5 méterre állt meg egy pillanatra. Mivel nem értette, hogy mi vagyok, ezért nehezen ment tovább, de lassan mégis eltávolodott vaqy 50 méterre. Ezután ismét a nyiladékot kezdtem nézni. Kb. 5 perc múlva ágreccsenést hallottam a hátam mögül, megfordultam, és azt láttam, hogy a tehén annyira kíváncsi volt rám, hogy visszajött, hátulról megközelített kb. 10 méterre. Általában a cserkelés nem ennyire sikeres, a mozgó ember, viseljen akár álcaruhát is, különben messziről elárulja magát.
Sorozatunk eddigi írásai:
Természetfotózás: az uráli bagoly
2022.09.24. - 13:00 | Misel - Fotók: Farkas László
Naphosszat a faágakon ücsörögnek, szüleik az első szárnypróbálgatásaikig etetik őket, a potenciális veszélyt jelentő betolakodókkal szemben pedig meglehetősen agresszíven lépnek fel. Természetfotós sorozatunk Farkas László fotós kameráján keresztül viszi az állatvilághoz közelebb olvasóinkat. Sorozatunkat az uráli bagollyal nyitjuk!
Programkereső
Szavazás
Ön mit szeret legjobban a szombathelyi nyárban?
42% - A Savaria Karnevált.
7% - A rengeteg fagyizási lehetőséget.
8% - A sok gondozott parkot.
14% - A nyugalmat, amit a város atmoszférája áraszt.
20% - Csak az számít, hogy igazán meleg legyen.
Összesen 1907 szavazat
Új hozzászólás
Korábbi hozzászólások