A sokszínű Mohács - Megújuló kiállítás a mohácsi múzeumban
2022.12.21. - 13:00 | vaskarika.hu
400 m2, 24 vitrin és 14 falfelület áll rendelkezésre ahhoz, hogy a négy nagy, átfogó tematikát bemutassa a mohácsi Kanizsai Dorottya Múzeum: a mohácsi csata és a török-magyar együttélés; a sokszínű Mohács; a busójárás néphagyománya; a magyarországi déli szláv népcsoportok kultúrája. A kiállítás megújítása a Nemzeti Kulturális Alap Magyar Géniusz Program keretében valósul meg.
A Kanizsai Dorottya Múzeum régi és megújuló kiállítását átfogóan ismerni komplex feladat. A műtárgyak, dokumentumok, fényképek minden részletét fel kell térképezni, a tárgyak saját történetét fel kell dolgozni. Ez az aprólékos munka nagy odafigyelést, precizitást, és csapatmunkát kíván. Az intézménynek Magyarország egyetlen délszláv bázisintézményeként kiemelt feladta a hazai horvátok, szerbek, szlovének tárgyi és szellemi emlékeinek gyűjtése, megőrzése, feldolgozása.
A dinamikusan bővülő, néprajzi és helytörténeti tematikájú egységekből álló gyűjtemény több mint 20 000 műtárgyat és dokumentumot, 23 000 darab fotográfiát, üveg-, és cellulózalapú fényképnegatívot, valamint 20 000 percnyi archív hanganyagot tartalmaz. Ezek közül a magyarországi déli szlávok egyedülálló textil-, valamint festett és ácsolt bútorgyűjteménye, a mohácsi fekete- és mázas kerámiagyűjtemény, és az egyedi busómaszkgyűjtemény emelkedik ki.
"A múzeumot az eleink által ránk hagyományozott tárgyak, és az általuk őrzött történetek teremtették meg. A mi feladatunk ezek megóvása és tovább örökítése. A múzeum nemzetiségi néprajzi gyűjteménye az egyik leggazdagabb kultúrtörténeti anyag, amely vidéken megtekinthető. Kiemelt célunk tovább növelni a múzeum ismertségét, elismertségét, súlyát helyi, regionális és országos szinten is" - vallja Dr. Hasanovic-Kolutácz Andrea, a Kanizsai Dorottya Múzeum igazgatója.
A meglévő állandó kiállítás statikus, „tárgy-kép-felirat" megoldásait interaktív elemekkel kívánják mozgalmassá, élményszerűbbé tenni, az épület látogatók által bejárható részét pedig úgy átalakítani, hogy egyfajta beltéri tanösvényként is látogatható legyen. Ezáltal alkalmassá válik a tér iskolai tematikus tanórák, nyári tábori foglalkozások, vetélkedők megtartására is. Ezen felül a tárlatvezetést kamerás „okos" eszközzel, tabletre vagy telefonra telepített applikációval teszik személyessé, élményszerűvé.
A Magyar Géniusz Program további célja a magyar tehetségek, tudósok, a magyar kreativitás és zsenialitás példáinak megjelenítése a mindennapjainkban, közvetlen környezetünkben.
"A Kanizsai Dorottya Múzeum helytörténeti gyűjteményében több olyan személy anyaga található, aki kiemelkedő szellemi teljesítményt tudhatott magáénak. A megújuló kiállítás „háziasszonyának" Kersics Ankát („A sokac fülemüle"), a mohácsi születésű opera-, népdal- és nótaénekest választottuk, aki méltán nevezhető a 20. sz. egyik legsokoldalúbb hazai előadóművészének. Az ő alakját segítségül hívva jelenítjük meg a pályázati célokat, mint a patrióta szellemiség terjesztése, a vidéki identitás definiálása, a fiatalok, fiatal felnőttek érdeklődésének a felkeltése" - hangsúlyozza az igazgatónő.
A tervezett korszerűsítés által a múzeum működése és arculata egy modern, a 21. századi igényeknek megfelelő színvonalat képvisel. A 2023-ban befejeződő fejlesztésnek köszönhetően az intézményhez és gyűjteményéhez méltó környezetben ünnepelheti a Kanizsai Dorottya Múzeum fennállásának 100. évfordulóját.
Programkereső
Szavazás
Ön mit szeret legjobban a szombathelyi nyárban?
42% - A Savaria Karnevált.
7% - A rengeteg fagyizási lehetőséget.
8% - A sok gondozott parkot.
14% - A nyugalmat, amit a város atmoszférája áraszt.
20% - Csak az számít, hogy igazán meleg legyen.
Összesen 1907 szavazat
Új hozzászólás