Aludnál a Farkas-erdőben? - Turistaházzal bővült az ökoturisztikai központ Káld-Hidegkúton
Képgaléria megtekintése2023.01.12. - 01:40 | Büki László
Elkészült a Szombathelyi Erdészeti Zrt. Káld-Hidegkúti Ökoturisztikai Központjának új szálláshelye. A fejlesztésnek köszönhetően a komplexum egyaránt alkalmas sport, vallási és turisztikai rendezvények lebonyolítására éppúgy, mint családi kikapcsolódásra. Ott voltunk az átadóján.
Elkészült a Szombathelyi Erdészeti Zrt. Káld-Hidegkúti Ökoturisztikai Központjának új szálláshelye. A Káld-Hidegkúti Vadászház, Konferenciaterem és a 2015-ben állami támogatással létrehozott Kisboldogasszony-kápolna mellett most már egy 300 m²-es, megújuló energiát használó turistaház is szolgálja az aktív pihenést a Farkas-erdő szívében.
A január 11-én átadott fejlesztésnek köszönhetően a komplexum egyaránt alkalmas sport, vallási és turisztikai rendezvények lebonyolítására éppúgy, mint családi kikapcsolódásra. A turistaház 8 kétágyas szobával - benne zuhanyzós fürdővel és WC-vel -, közös teakonyha étkezővel és fedett kiülővel rendelkezik.
A közösségi helyiséggel, fedett térrel összekötött két épülettömb minden szobájához két férőhelyes hálószoba rész, valamint zuhanyzós fürdőszoba tartozik. A fedett kiülő egyfajta közösségi térként is szolgál az itt megpihenőknek, turistáknak, vadászoknak. A tetőn 4kW teljesítményű napelem rendszer kapott helyet, az apartmanokban felszerelt energiahatékony klímaberendezések pedig egyaránt alkalmasak hűtésre és fűtésre is. A központi fűtést és használati meleg vizet kondenzációs gázkazán biztosítja.
Ilyen belülről...
Az új turistaház környezetét két részből álló díszkert teszi télen színessé. A ház mögötti részen az erdő és az épület között őshonos növények kaptak helyet: tiszafa, boróka, berkenyék, hársak, homoktövis, cserszömörce, kecskerágó, húsos som. Az előkertben pedig télen virágzó vagy kérgükkel, vesszejükkel díszítő örökzöldeket ültettek az erdőgazdaság munkatársai. A téli bangita az év leghidegebb hónapjaiban virágzik, majd tavasztól kék bogyókkal díszít. Ezüstfa, narancssárga vesszejű japán juhar, tűzvörös levelű imafüzér fa, abélia, törpe magyal, korallberkenye, babérmeggy és krétakérgű himalájai nyír is került ide. 35 fajta, összesen több, mint 300 különleges növényből álló díszpark veszi körül a minden igény kielégítő új turistaházat az erdő és rét határán, a csodálatos Farkas-erdő közepén.
...és ilyen kívülről
Az átadón ünnepi beszédet mondott Bugán József, a Szombathelyi Erdészeti Zrt. vezérigazgatója, Zambó Péter erdőkért és földügyekért felelős államtitkár és V. Németh Zsolt kiemelt nemzeti értékekért felelős miniszteri biztos, országgyűlési képviselő. A turistaházat megáldotta Balasi István plébános.
Az erdei ökoturisztikai infrastruktúra fejlesztése a fenntarthatóságot szolgálja - emelte ki az erdőkért és földügyekért felelős államtitkár az ünnepélyes átadón. Zambó Péter hangsúlyozta, hogy az állami erdőgazdaságok az erdőkezelésbe integrált módon, a védelmi és gazdasági törekvésekkel összhangban bővítik a turisztikai hálózatot. Kifejtette, hogy a kormány elvárásainak megfelelően az erdészetek nemcsak a főváros térségében, hanem az ország minden pontján gondot fordítanak az erdei szálláshelyek, pihenők, ökoturisztikai központok megújítására, hálózatba foglalt fejlesztésére.
Vas vármegye legnagyobb, több mint 7000 hektáros összefüggő erdőtömbje eddig is jó lehetőséget kínált a kikapcsolódásra, és igyekezett hozzájárulni a közjóléti funkció egyre színvonalasabb kiszolgálásához. A térség állami erdőgazdálkodója, a Szombathelyi Erdészeti Zrt. által 2022 végére megvalósított fejlesztés tovább növelte a szolgáltatások színvonalát és a térség turisztikai vonzerejét, újabb 16 fővel bővítve az elszállásolható vendégek számát a Kéktúra útvonalán fekvő szálláshelyen.
A karantén idején megnövekedett látogatószám az elmúlt évekre is jellemző maradt. Évente kétszer-háromszor több alkalommal látogatnak el a magyar emberek az erdőkbe, mint korábban. Éppen ezért a kormány az erdőgazdaságok számára továbbra is elvárásként fogalmazza meg az ökoturisztikai infrastruktúra fejlesztését és megfelelő színvonalú fenntartását - olvasható az Agrárminisztérium szerdán kiadott közleményében.
Zambó Péter erdőkért és földügyekért felelős államtitkár is megtekintette a turistaház felszereltségét
A 7200 hektáros Farkas-erdő Vas vármegye legnagyobb összefüggő erdőtömbje, 1252-ben a Farkas család tulajdonában volt. A terület a vármegye első védett helyi természeti értéke.
A parkerdőben túrázó szépen kiépített és rendben tartott pihenőhelyeket, tanösvényt talál, "banyafák" (elpusztult és kidőlt, több mint 300 éves tölgy tanúfák), és Scherg Lőrinc sírja mellett vezet az útja. A Mária Terézia-forrást és a közvetlen környezetét 1942-ben nyilvánították védetté a Farkas-erdő szélén. Az erdő egyik nevezetességének számító forrás, népies nevén "Thrézia‐kút" Káld és Bejcgyertyános között található a Csikászó‐patak völgyében.
A parkerdő 2015 tavaszán Scherg Lőrincről elnevezett kilátóval gazdagodott. A közel 20 méter magas fából készült kilátó a vasi haranglábak mintájára készült. A magasból jól látszik a Kemeneshát, a Ság hegy, a Kis-Somlyó, de még a Somló és tiszta időben a Bakony is.
A Kisboldogasszony-kápolna
A Farkas-erdő szívében elhelyezkedő Káld-Hidegkúti Vadászház oktatóközpontként is funkcionál. A vadászház mellett 2017-ben kápolna épült. A Kisboldogasszony erdei kápolna különleges dísze a Csíksomlyói Mária kegyszobor kicsinyített, hű másolata. Az üvegablakokon Mária, Szent Imre és Szent Hubertus alakjai elevenednek meg.
A vadászház közelében, az Országos Kéktúra pecsételő helye mellett tűzrakóhely, erdei bútorok és térképes tájékoztató tábla áll a kirándulók rendelkezésére. Innen a ● turistafestés vezet a Trézia-kúti kirándulóhelyre.
Megközelítése:
A parkerdő a 84-es főútról közelíthető meg, az 56-os kilométerkőnél kell lehajtani jobbra Káld közelében, ha Szombathely felől érkezünk.
A Banyafai kirándulóhely
Ezt mind megtalálod a Farkas-erdőben - a Káld-Hidegkúti turistaparadicsom:
Turistaház, tanösvény, kápolna, kilátó, Kéktúra - Káld-Hidegkút, a vasi túraparadicsom
2023.01.11. - 19:00 | Büki László
Káld-Hidegkúton egy újonnan átadott, 300 m2-es, 8 szobás, megújuló energiát használó turistaház is szolgálja az aktív pihenést az egyéb, már meglévő turisztikai sajátosságok mellett. Mutatjuk, mi mindent találnak itt a természetbarátok!
Programkereső
Szavazás
Ön mit szeret legjobban a szombathelyi nyárban?
42% - A Savaria Karnevált.
7% - A rengeteg fagyizási lehetőséget.
8% - A sok gondozott parkot.
14% - A nyugalmat, amit a város atmoszférája áraszt.
20% - Csak az számít, hogy igazán meleg legyen.
Összesen 1907 szavazat
Új hozzászólás