10 friss magyar könyv márciusra
2023.03.22. - 00:15 | Drávucz Zsolt - Fotó: Shutterstock/PH888
Családregény, apai gondok, irodalmi gasztronómia, kortársvers-antológia – a közelmúlt magyar könyvterméséből válogattunk - a kultúra.hu ajánlója.
Grecsó Krisztián: Lányos apa
A februárban nagy sikerrel a Radnóti Színházban bemutatott új Grecsó-könyv seperc alatt az eladási toplisták elejére szökkent. A szerző kötetében a családi tematikához, az apasághoz fordul, egybegyűjtve a bensőséges történeteket, amelyeket a szülői szerepkörben tett megfigyelések ihlettek. Párhuzamba állítja a gyerekkori történéseket a felnőttkori döntésekkel, megöröklött szülői mintákat fed fel, és az apává válás örömeit és kihívásait örökíti meg.
Dragomán György: Adjuk meg a módját!
A többek közt József Attila-, Márai Sándor- és Füst Milán-díjjal kitüntetett író gasztronómia iránti szenvedélye a három éve megjelent Főzőskönyv óta nem hagyott alább. Sőt, láthatóan még bőven maradt Dragománban mondanivaló az elsőre rendhagyónak tűnő témával kapcsolatban. A könyvben a receptek és a hozzájuk kapcsolódó történetek, gondolatfüzérek, novellák és történeti-tudományos írások üdítő stílusa új dimenzióba helyezi nemcsak a főzést, de az ételekhez és az étkezéshez fűződő viszonyt is.
Gurubi Ágnes: Másik Isten
A négy kiadást is megért Szív utca szerzőjének második könyve merész vállalás jegyében született: egy életközépi válságba került nő útkeresését, apjának elvesztését és egy nagy hatású, de reménytelen szerelem történetét meséli el. A házasságtörés, a gyász és a vívódás témakörét felölelő Másik Isten megkapó őszinteséggel beszél a főszereplő Juli vágyairól, édesapjával való kapcsolatáról, már-már pszichoanalitikus műgonddal rögzítve a nő gondolatait.
Visky András: Kitelepítés
Visky András regénye a szerző és családja históriáját dolgozza fel: az 1956-os forradalom után édesapját 22 év börtönre és teljes vagyonelkobzásra ítélték, a család többi tagját pedig egy romániai lágerbe telepítették. Az anya és hét gyermeke megpróbáltatásokkal teli hétköznapjait, az életben maradásért folytatott küzdelmet a család legfiatalabb tagjának szemszögéből örökíti meg Visky, mely történet tanulsága szerint a szereteten és bizalmon alapuló kötelék még ezt a kegyetlen időszakot is képes túlélni.
Oravecz Imre: A megfelelő nap
Az eredetileg a 2000-es évek elején megjelent verseskötetet a költő 80. születésnapjának apropóján frissítették fel. Az átszerkesztett idei újrakiadás Oravecz pályafutásának egyik legszebb művét adja újra az olvasók kezébe. A tömör, természetközeli és hétköznapi életképekből kiinduló írások élet és halál kérdésein rágódnak, egyedi egyszerűséggel, mégis mélyen filozofikus megközelítésben.
Bárány Bence - Élő Csenge Enikő (szerk.): Felhajtóerő
A nemrég a Jelenkor Kiadó és a Vates gondozásában megjelent kortársvers-antológiában 48 kortárs szerző művét olvashatjuk, három ciklusra tagolva. A kötet átfogó képet ad a jelenkori magyar líra nagyjairól és fiataljairól, többek között Áfra János, Babiczky Tibor, Nádasdy Ádám, Kemény Zsófia, Simon Márton, Ráday Zsófia, Vida Kamilla és Závada Péter szereplésével.
Moldova György: Ha elhagysz, veled mehetek?
Az író utolsó kézirata tavaly jelent meg, annak ellenére, hogy felesége tiltakozott a könyv publikálása ellen. Az ellenérzés hátterében bizonyára a megrendítően őszinte számvetés, szerelmük titkainak kendőzetlen leírása állhatott, amelyeknek papírra vetéséhez az előszó szerint a szerző négyszer veselkedett neki. Moldova György utolsó kötete sok bensőséges, intim életképet fest fel, egyben a sorssal való szembenézés és a búcsú gesztusa is szól műből.
Kordos Szabolcs: Egy város titkai
A kötet rendhagyó utazást kínál azoknak, akik Budapest rejtett zugaira és történeteire kíváncsiak. Kordos átfogó barangolásra hívja az olvasót térben és időben, a várost alakító emberek történeteit is elmesélve, Huszár Dávid fotóival illusztrálva. Elpusztult épületek és városrészek, rejtett terek, furcsa tárgyak legendáit gyűjti össze a kötet, több helyen megszólaltatva a hozzájuk kötődő személyeket vagy azok leszármazottait is.
Vámos Miklós: Visz a vonat
A nemrég megjelent kötetben Vámos Miklós néhol férfi, néhol női szereplőkön keresztül beszél a mindenkori utazás élményéről, legyen az szó szerint történő vagy szimbolikus útonlét. A Karcsú Könyvek sorozat harmadik részeként álló Visz a vonat kisregényei és novellái mind a vonatutak mágikus véletlenjei, váratlan találkozásai és történései köré épülnek, könnyed játékossága ugyanakkor a komikumon túl bátran nyúl az esendőség tragikuma felé is.
Kő András: Egy betűvető betakarítása
Kő András hét évtizede lépett az újságírói pályára. Életműve legfontosabb írásait gyűjti össze a kötet. Az író-újságíró a rendszerváltás előtti korszak krónikásaként - és azután is meghatározó médiaszemélyiségként - számos nagy hatású kulturális, politikai és sport témájú cikket, tárcát, riportot és interjút közölt. Könyvének szerkesztése egyszerre szolgálja azt, hogy körképet fessen arról a történelmi korról, amelynek nyilvánosságában tevékenykedett, de szintúgy célja önarcképének, pályatörténetének megrajzolása is.
Fotó (illusztráció): Shutterstock/PH888
Programkereső
Szavazás
Ön mit szeret legjobban a szombathelyi nyárban?
42% - A Savaria Karnevált.
7% - A rengeteg fagyizási lehetőséget.
8% - A sok gondozott parkot.
14% - A nyugalmat, amit a város atmoszférája áraszt.
20% - Csak az számít, hogy igazán meleg legyen.
Összesen 1907 szavazat
Új hozzászólás