Áthangszerelve térnek vissza „Az Év Dala 2023" cím várományosai
2023.04.19. - 11:00 | vaskarika.hu
A második elődöntővel folytatódik hazánk egyetlen dalválasztója. A Dal 2023 szombati adásában ismét tíz versenydal hangzik el akusztikus formában, és négy produkció csatlakozik a döntős mezőnyhöz. Április 29-én kiderül, melyik lesz Magyarország slágere.
A második elődöntőben az alábbi dalokat hallhatják újra a Duna dalversenyének nézői szombaton 19:35-től, immár akusztikus változatban:
Berki Artúr - Végtelen Harc
Escape My Shadows - Emlékezni Rád
EVERFLASH - Édenkert
Jazztelen - Kaja meg sex
Kovács Áron - Lennél
Mocskonyi Dörgő - Most is ott a parton
Potatopatch - Színes Film
Roy Galeri - Boldog vagy
Szebényi Dániel - Vigasztaló
Varga Zsuzsa - Te beszéled a nyelvemet
Ezek közül négy produkció csatlakozhat az első akusztikus adásból továbbjutott versenyzőkhöz, három a zsűritől kapott pontokkal, egy a közönség szavazataival. Az első elődöntőben Szekeres András elérzékenyülve hallgatta Az ősz értékelését, egy híján maximális pontszámmal jutalmazta a zsűri, Wolf Kati ismétlőre állítaná, és akárhányszor elhallgatná a lírai dalt. Panka és Kristóf szerzeménye, a Nincsen semmi boldogságom címével ellentétben örömöt hozott a fiatal énekeseknek. Mező Misi szerint a blues hangzású dalban kifejeződik a zenei intelligencia. A szászrégeni pop-rock együttes, a Titán Éjféli járatának hangszerelése elkápráztatta Ferenczi Györgyöt. A közönség Egri Péter egyik kedvencét, az Akkor is című dalt szavazta a fináléba, így a QUACK visszatér a swinggel és a gumikacsákkal.
A győztesről a közönség dönt. A nyertes dal előadója „Az Év Dala 2023" cím, illetve a Petőfi Zenei Díj „Év dala 2023" elismerés mellett tízmillió forintot nyer zenei produkciója fejlesztésére. A döntőbe jutott másik hét dal előadója szintén részesül zenei pályájára fordítható nyereményben.A Dal 2023 szombaton a második elődöntővel folytatódik 19:35-től a Dunán. A nézők ismét tíz dalt láthatnak és hallhatnak újra, immár akusztikusan áthangszerelt formában. Négy produkció jut tovább, ezzel kialakul A Dal 2023 döntős mezőnye. Az április 29-i végső megmérettetésen a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara kíséri a nyolc finalistát.
Ferenczi György nem a zenei stílust, hanem a színvonalat díjazza A Dal 2023-ban
Vannak olyan előadók, akik kénytelenek kilépni a komfortzónájukból, amikor dalukat akusztikusan kell bemutatni - fejtette ki A Dal 2023 zsűritagja a Duna dalválasztó show-jának első elődöntője után. Ferenczi György szerint tiszteletre méltó, amikor az akusztikus fordulóra - komolyan véve a versenykiírást -, a versenyzők komplett új nótával állnak színpadra.
Akusztikusan áthangszerelt változatban élvezhették a nézők A Dal 2023 első elődöntőjében a válogatók során továbbjutott tíz versenydalt. „Kevés olyan zenekar, előadó van, amelyik alapból akusztikus és elektromos zenét is játszik. Akik csak az utóbbiban zenélnek, azoknak az akusztikus előadáshoz komolyan ki kell lépniük komfortzónájukból" - fogalmazott Ferenczi György a Duna Család-barát című műsorában, hozzátéve, a pályázóknak nem árt már a jelentkezéskor végiggondolniuk, hogy fordulóról fordulóra meg kell újulniuk és a döntőbe jutás esetén szimfonikus verzióban is meg kell mutatniuk a dalukat. „Három zenekarnak is megköszöntem az első elődöntőben, hogy komolyan vették a versenykiírást. Tiszteletre méltó, hogy az akusztikus hangszerelést úgy oldották meg, hogy komplett új nótát adtak elő" - mondta a kétszeres Artisjus-díjas szájharmonika-művész, aki arról is beszélt, nem a zenei stílus alapján ítéli meg a produkciókat, hanem azt a színvonalat értékeli, amivel kiállnak a színpadra. Az ugyanis nem elég, hogy egy stúdióban tökéletesen elkészített felvétellel jelentkeznek a dalválasztóba, szerzeményüket el is kell tudni játszaniuk élőben a színpadon.
Fotó: MTI / Kovács Attila
Mező Misi szerint a dalok üzenetét erősíti fel az akusztikus előadás
Ez az előadásmód lehetőséget ad arra, hogy a dal üzenete még jobban elérjen a közönséghez, véli a műsor zsűritagja, Mező Misi, aki azt is fontosnak tartja, hogy az előadók megfelelően használják a magyar nyelvet.
Nagy várakozással ülnek a zsűriszékekbe szombaton Mező Misiék, kíváncsian várják, miként oldják meg dalaik akusztikus áthangszerelését a továbbjutott előadók. „Nagyon szeretjük az akusztikus zenét és érdeklődve várjuk, miként szólnak így a dalok. Ebben az előadásmódban nem elég, hogy egyszerűen akusztikus hangszerrel előadják a dalt, ilyenkor egészen másként kell hangsúlyozni. Az akusztikus előadás elősegíti, hogy a közönséghez még jobban elérjenek a szerzők gondolatai, üzenetei" - fogalmazott Mező Misi, A Dal 2023 zsűritagja a szombati első elődöntővel kapcsolatban a Duna Család-barát című műsorában. Hozzátette, a szerzemények abból a szempontból is „vizsgáznak", hogy meg tudnak-e élni ilyen zenei környezetben, illetve előtérbe kerülnek az előadók kvalitásai is.
A Duna showműsorának - amellett, hogy a magyar könnyűzene katalizátora - fontos küldetése, hogy továbbörökítse a gazdag hazai zenekultúrát és őrizze a magyar nyelv értékeit. Éppen ezért a dalszövegeknél nemcsak azok üzenetét, hanem az igényes anyanyelvhasználat fontosságát is kiemelte Mező Misi. „Nem lehet elmenni szó nélkül amellett, ha valaki hibásan alkalmazza a magyar nyelvet, ezért ejtünk szót sokszor a prozódiáról. Tudjuk, hogy felnőtt egy olyan generáció, amelyik másként kommunikál, de nekünk felelősségünk, hogy utat mutassunk, és feladatunk, hogy szakmai diskurzust folytassunk".
Új hozzászólás