A festészet folytatása - Tóth Csaba festőművész kiállítása Szolnokon

2023.05.10. - 00:10 | vaskarika.hu - Fotók: Pogány Gábor Benő

A festészet folytatása - Tóth Csaba festőművész kiállítása Szolnokon

Tóth Csaba Munkácsy-díjas festőművész kiállítása nyílt meg május 5-én a Szolnoki Művésztelep Kert Galériájában. A vasi festőművész késő középkori reneszánsz és barokk mesterek festményeit festi újra, monokrómmá redukálva az eredeti műveket. Vásznainak vízszintes tengelyébe egy-egy szót vagy fogalmat fest, amely az egész képnek – az idézett műalkotástól eltérő – új címet és értelmet ad.

HIRDETÉS

Nem először fordul elő, hogy a művész azonos címmel több helyütt mutatja be munkáit. Az Isten és a világ című kiállítása korábban Marcaliban, Tihanyban, Kőszegen, Szombathelyen, Sopronban és Zsámbékon is látható volt, a Pater Noster című pedig Celldömölkön és Győrben. A festészet folytatása címmel is először tavaly nyílt kiállítása a Szatmár Múzeumban Mátészalkán, ennek a kiállításnak az anyaga „vándorolt tovább" most a 120 éves Szolnoki Művésztelep Kert Galériájába.

A kiállítás címe arra utal, hogy Tóth Csaba felvállalja a festészet kontinuitását, a táblakép több évszázados műfajainak (tájkép, csendélet, portré, zsáner) tovább-éltetését, abban az időben, amikor ezek a műfajok, és maga az európai gyökerű táblakép is, eltűnőben, kihalófélben van a kiállítótermekben, múzeumokban és galériákban. A látott, és megélt világra utaló festészet már Leonardo számára is a festészet tudományát jelentette, Cézanne pedig a festészet lényegének tartotta a látást, a látott világra való reflektálást, Leonardo és Cézanne életműve pedig mindig is nagyon fontos volt Tóth Csaba számára.

Cézanne halálának 100. évfordulóján rendezte meg a 100 interpretációból álló, mindeddig legmonumentálisabb kiállítását a Szombathelyi Képtárban Hommage á Cézanne címmel, amiben Cézanne-nak a magyar festészetre gyakorolt hatását vizsgálta. A kiállítás különlegessége az volt, hogy a Cézanne hatás mellett, minden festmény József Attila verseiben található költői képnek a megfelelője, párhuzama volt (József Attilának születésének egy évvel korábban volt 100. évfordulója), így a kiállítást, e a két kiemelkedő életmű előtti tisztelgésnek szánta a Vasszécsenyben élő művész.

Tóth Csaba, Leonardoda Vinci festészete előtti hódolata pedig a tavaly megjelent tanulmánykötetében, A mi Sziklás Madonnánkban érhető tetten, illetve a megjelenés előtt álló újabban, a Leonardo-tanulmányok címűben. Az utóbbiban 16, a reneszánsz művészet (és minden korok) egyik legnagyobb alkotójának munkásságával kapcsolatos tanulmánya olvasható majd. A kötetben néhány írás többszerzős, Tóth Csaba matematikussal, animációs szakemberrel és botanikusokkal vizsgálja Leonardo életművét egy-egy új felvetés kapcsán.

A hétvégén megnyílt szolnoki kiállítás május végéig látogatható.

A fényképeken Verebes György Munkácsy-díjas festőművész, a Szolnoki Művésztelep vezetője, mint házigazda, Révay György, a Nagykőrösi Művésztelep vezetője, a kiállítás megnyitója, és Tóth Csaba Munkácsy-díjas festőművész látható. A fényképeket Pogány Gábor Benő szobrászművész készítette.

Új hozzászólás