Markusovszky Lajos-emlékünnepély a kórházban
Képgaléria megtekintése2024.05.08. - 00:35 | Szakonyi Eszter
Május 7-én délután koszorúzással és ünnepséggel emlékeztek meg dr. Markusovszky Lajosról a szombathelyi kórházban.
Dr. Markusovszky Lajos mellszobránál dr. Király István, a központi Radiológiai Osztály osztályvezető főorvosa rövid megemlékezéssel nyitotta meg az ünnepséget. Beszédében kiemelte Markusovszkynak a népegészségügy fejlesztésének területén tett tevékenységét. A Majtényi Károly szobrászművész 1955-ben megalkotott Markusovszky-mellszobrát hagyományos módon megkoszorúzták, többek között dr. Nemény András polgármester és dr. László Győző alpolgármester a városvezetés részéről; Marton Ferenc, a Vas Vármegyei Közgyűlés alelnöke, Telek Miklós, a Vas Vármegyei Kormányhivatal igazgatója; Harangozó Bertalan, a Markusovszky Kórházért Alapítvány elnöke; dr. Stánitz Éva mb. főigazgató, Fuchs Ádám gazdasági igazgató, Vígh Andrea ápolási igazgatóhelyettes, a kórházvezetés részéről.
Az ünnepség a koszorúzást követően a kórház Romhányi-termében folytatódott, ahol prof. dr. Márkus Béla, a tudományos bizottság elnöke köszöntővel megnyitotta az emlékülést. Beszédében a magyar orvosi és tudományos nyelv fontosságáról, fejlődéséről beszélt.
A megemlékezést dr. Király István folytatta a kórház névadójának életútjával. Kiemelte az életpályájának főbb mérföldköveit, az orvosképzésben és népegészségügy területén végzett szerepét, a minisztériumban ellátott tisztségeit, az Orvosi Hetilap megalapítását és szervezőképességét, amire ma is nagy szükség lenne.
A névadóhoz méltóan emlékelőadással folytatódott a program. A Kardiológiai CT vizsgálat jelenéről és jövőjéről tartott előadást a Markusovszky Emlékplakett idei díjazottja, prof. dr. Maurovich-Horvat Pál, MPH, az MTA doktora, a Semmelweis Egyetemi Orvosi Képalkotó Klinika, Radiológiai Tanszékének tanszékvezető egyetemi tanára. Látványos előadásában a koronária CT-ről és annak jövőjéről beszélt, arról, hogy jelenleg milyen eszközök állnak rendelkezésre a kardiológusok kezében a szív feltérképezésére, a MI szerepéről és veszélyeiről, valamint arról, mi várható a szív CT fejlődésében 2040-re.
A megemlékezés utolsó részében a hagyományoknak megfelelően a Markusovszky Emlékplakett átadására került sor, amelyet dr. Stánitz Éva mb. főigazgató adott át. Végezetül pedig a Markusovszky Pályázat eredményhirdetése, illetve az adjunktusi és másodfőorvosi előléptetések következtek.
Dr. Markusovszky Lajos 1815-ben született. Bár a nevelés és a pedagógia után is érdeklődött - hiszen gróf Festetics Leó családjánál latin nyelvtanári, illetve nevelői feladatokat látott el - később mégis dr. Balassa János sebészprofesszor hatására 1844-ben orvosi oklevelet szerzett. Párizsban és Bécsben töltött ideje alatt fejlesztette a sebészeti készségét, ahol életre szóló barátságot kötött dr. Semmelweis Ignáccal. Külhoni tanulmányai után Budapesten korábbi tanítójával, dr. Balassa Jánossal együtt elsők között alkalmazták a sebészeti beavatkozásoknál a dietil-éter bódítást, amit magán próbált ki először. Az 1848-49-es forradalom idején szerepet vállalt a magyar katonai egészségügyi szolgálat létrehozásában, a honvédorvos képzésben: katonai sebészetet oktatott és műtőgyakorlatokat szervezett. A második komáromi csatát követően Görgei Artúrt kezelte, majd elkísérte őt egészen a klagenfurti száműzetéséig. 1850-ben Budapestre való visszatérésekor politikai megbízhatatlanság címén megfosztották egyetemi állásától. Ekkor költözött Vasegerszegre a feleségével. 1851-ben ismét dr. Balassa János magánasszisztense lett és az itt szerveződő haladó orvosi körnek egyik szervezője volt. A hazai orvosképzés, orvostudomány és a közegészségügy felemelésére terveket dolgozott ki. Mivel protestáns vallású volt, így csak magánorvosként szolgálhatott, így került kapcsolatba az Eötvös családdal. A kiegyezést követően titkári állást kapott Eötvös József minisztériumában. Később miniszeri tanácsosi rangra emelkedett. Jelentős érdemeket szerzett a magyarországi orvosképzés új alapokra helyezésében és európai színvonalra emelésében. 1857-ben megalapította a mai is megjelenő Orvosi Hetilapot. 1893. április 25-én hunyt el, sírhelye Vasegerszegen található.
Markusovszky Lajos és a Kis család síremléke Vasegerszegen - Fotó: Büki László
Kapcsolódó írásaink:
A vasegerszegi Kis-Markusovszky-kastély
2020.04.27. - 07:25 | Büki László 'Harlequin'
Bár jelenleg nem lakják, nagyon jó állapotban van az eklektikus stílusban átalakított vasegerszegi Kis-Markusovszky-kastély.
Rejtett kincsek Vas megyében - A Bethlen-kripta Vasegerszegen
2020.04.27. - 00:25 | Büki László 'Harlequin'
Vasegerszegen jártunk, egy olyan sírhelyen, ami kevesek számára ismert. A településen a Kis-Markusovszky-kastélyt jobbra elhagyva egy, a tájképet uraló gesztenyesor mellett haladva jutottunk el úti célunkig, a Bethlen-kriptáig. A fasor végén található építészeti műremekkel szemben a Kis család és Markusovszky Lajos családi síremléke található. A Bethlen-kriptán nincs felirat, szinte semmi nem található róla, ám minden írásos feljegyzésnél lélekemelőbb volt ott "lenni"!
205 éve született Markusovszky Lajos, az 1848-49-es szabadságharc fősebésze
2020.04.25. - 11:00 | vaskarika.hu - Fotó: Büki László 'Harlequin'
205 éve született Markusovszky Lajos, a modern magyar egészségügyi oktatás egyik megszervezője, az Orvosi Hetilap megalapítója.
Programkereső
Szavazás
Ön mit szeret legjobban a szombathelyi nyárban?
42% - A Savaria Karnevált.
7% - A rengeteg fagyizási lehetőséget.
8% - A sok gondozott parkot.
14% - A nyugalmat, amit a város atmoszférája áraszt.
20% - Csak az számít, hogy igazán meleg legyen.
Összesen 1907 szavazat
Új hozzászólás