Mozgás, öröm, agytorna - Táncolni öröm szeniorként is
2025.04.29. - 16:00 | Rozán Eszter, Kergyikné Léránt Erika

A Tánc Világnapja alkalmából bemutatjuk a szenior örömtáncot, mely nemcsak egy mozgásforma, hanem egy életérzés, filozófia is.
A szenior örömtánc rövid története
A szenior örömtánc egy forradalmian új mozgásforma. Ahhoz, hogy valaki átadja magát az örömtánc élvezetének nincs szükség táncpartnerre, sőt előzetes tánctudásra sem. Ez a különleges tánctípus ötvözi a zenét, a ritmust, a könnyed testmozgást és a közösségi élményt, mindezt úgy, hogy semmilyen előképzettséget nem igényel. Legyen szó 60, 70 vagy akár 80 év felettiekről, a szenior örömtánc mindenki számára nyitott és elérhető. A szenior örömtánc (németül „Seniorentanz") Nyugat-Európából indult el, különösen Németországban és Svájcban vált népszerűvé az 1980-as évektől kezdve. A szenior örömtánc mozgalom elindítása Ilse Tutt nevéhez fűződik, aki Németországban pedagógusként tevékenykedett, és gyerekek, illetve fiatalok számára tartott néptáncot. Már nyugdíjba vonult, amikor idősek számára is elkezdett koreográfiát összeállítani.
A tánc célja nem a színpadi produkció vagy a koreográfiai bravúrok bemutatása, hanem a mozgás öröme, az agy frissen tartása és a társas kapcsolatok erősítése.
A táncokat tapasztalt oktatók tanítják, és úgy vannak összeállítva, hogy azok ne terheljék meg a testet, ugyanakkor fejlesszék az egyensúlyérzéket, a koordinációt és a memóriát. A koreográfiák gyakran kör- vagy sorformációban zajlanak, ami megkönnyíti az együtt mozgást és kizárja a versengést.
A rendszeres szenior örömtánc bizonyítottan jótékony hatással van az idősek egészségére.
Kíméletesen erősíti az izmokat, javítja a vérkeringést, enyhíti az ízületi merevséget. A lépések memorizálása, a ritmusérzék fejlesztése és a zenei ingerek segítik az agy karbantartását, csökkentve a demencia kockázatát. Az egyedül élő idősek számára különösen fontos, hogy tartozzanak valahová. A tánccsoport barátokat, élményeket, támogatást ad.
Az új mozgásformák elsajátítása örömöt és sikerélményt ad, amely növeli az önértékelést.
A szenior örömtánc hazánkba csak nemrégen, 2016-ban jutott el. Az örömtánc magyarországi meghonosítója Csirmaz Szilvia nyugdíjas pedagógus, aki Ausztriában sajátította el az alapokat, és kezdte el a szenior örömtánc oktatását Budapesten. Ez alatt a pár év alatt közel 300 oktató vett részt a képzéseken, és mára szinte az egész országban elterjedt.
A szenior örömtánc mottója: mozgás, öröm, agytorna. Tudományos kutatások bebizonyították, hogy a rendszeres tánc 76%-al csökkenti az időskori elbutulást, demenciát.
A táncok koreográfiái egyszerűek, könnyen elsajátíthatóak. A táncok között van polka, rumba, szamba, mambó, csa-csa-csa, keringő, rocky és néptánc elemek is szerepelnek.
A szenior örömtánc nemcsak egy mozgásforma, hanem egy életérzés: a „még mindig képes vagyok rá", a „jó együtt lenni", és az „öröm nem kor kérdése" érzése. Mindenkinek, aki szeretne testileg és lelkileg is aktív maradni, érdemes kipróbálnia. A szombathelyi és gyöngyösfalui csoport vezetője, Kergyikné Léránt Erika szeretettel vár minden érdeklődőt.
A gyöngyösfalui szenior örömtánccsoport
Döme Zsuzsa gondolatai az örömtáncról
Miért szeretek szenior örömtáncra járni? A jó csapatszellem miatt? A mozgás öröméért? A jó hangulat kedvéért? Nehéz a kérdésekre válaszolni, mert a szenior örömtáncban minden momentum egyaránt és egyszerre jelen van. Fontos, hogy türelmes táncoktatónk minden egyes alkalommal újra meg újra megmutatja a soron következő lépéseket. Lényeges az is, hogy aki hosszabb ideje hiányzik, azt felhívjuk telefonon, s megkérdezzük tőle, mikor látjuk legközelebb, vagy aki hosszú ideig tartó hiányzás után újra jelentkezik, kedvesen fogadjuk: Jó, hogy itt vagy! Már régen láttunk.
A táncpróbáknak van egy jellegzetes, különös varázsa. Annyira oda kell figyelni minden mozdulatra, lépésre, hogy rákényszeríti az embert a fokozott éberségre, a teljes koncentrációra. Ha táncolunk, elfelejtjük testi, lelki bajunkat, gyógyíthatatlan betegségünket vagy megoldhatatlannak tűnő családi problémánkat, mert a TÁNC: feloldoz. Felemel. Kiragad a hétköznapokból, s ünneppé varázsolja a röpke táncpróbákat. Független mindez attól, hogy jó-e a hallásunk vagy sem. Jómagam előbb ismerem fel a mozdulatsort, mint a dallamot, mások a dallam hallatán még a tánc címére is emlékeznek. Aztán vannak a renitensek, a „lázadók", akik legszívesebben saját egyéni koreográfiájuk szerint lejtenék - ha lehetne, de nem lehet, mert tartani kell magunkat a szigorúan előírt lépések egymásutániságához. Rögtönözni, bármennyire is szeretnénk, nem szabad, mert rendetlenséget szül. Ugyan ki gondolta volna, hogy hatvan-, hetven vagy ennél is több évesen is óhatatlanul szükségünk van a fegyelmezettségre? S vajon miért ennyire fontos a közösséghez tartozás érzése, ami felülírja még az egyénieskedést is?
Nekünk igenis szükségünk van a szenior táncra. A közös mozdulatok örömére, a tánc közösségteremtő élményére, a fergeteges, jó hangulatra és mindenre, ami a szenior örömtánccal jár.
S végezetül: mit ad nekem, személy szerint, a szenior örömtánc? Mindenekelőtt függetlenséget. Nehezen megszerzett, megharcolt szabadságot. Egy kis „énidőt". Önállóságot. Örökös mosolyt és határtalan megkönnyebbülést. Erőt ahhoz, hogy karban tartsam memóriámat, s lehetőségeimhez mérten fejlesszem saját mozgáskultúrámat.
Ez a mai szenior tánctalálkozó adjon mindnyájunknak hitet, erőt - amelyből a későbbiekben meríteni tudunk majd - és kellemes kikapcsolódást!
A szombathelyi szenior örömtánccsoport
Döme Zsuzsa: Örömtánc
„Pendel" jobbra, „pendel" balra.
Örömtáncon szép dallamra
táncolnak a szeniorok.
Látszik rajtuk, hogy boldogok.
„Handtour, hinta, hármaslépés."
Hogy tudjuk-e? Nem is kérdés.
„Dosadó, pillangófogás."
A próbákon bevett szokás.
Benzsófogás! Tipp, tipp, tipp, tipp.
Keresztlépés, sarok spicc - sicc,
megy, mint a karikacsapás.
(Eddig még nem volt kavarás!)
S még mielőtt azt képzelnénk,
kisujjunkban van az egész...
„Szalagcsere!" Kész zűrzavar.
Van-e, akit ez nem zavar?
Új vezényszó. „Térd, taps, tenyér!"
s elhal bennünk minden remény,
hogy valaha megtanuljuk,
amit eddig gyakoroltunk.
Hú, de most jön csak a java:
„Partnercsere!" Kihez, hova?
S miként a dal, tovaterjed
a nevetés, jókedv gerjed.
Maradnánk még, de nem lehet,
mert lejárt az időkeret,
várunk hát a jövő hétig,
s otthon járjuk - este 7-ig!
Új hozzászólás