Kéményt épít, hogy füstjelekkel írhasson dalt az égre - Lévay Szilveszter
2010.08.07. - 01:30 | Enik
Az idei év szeszélyes időjárása és esőzései sok családot taszítottak létbizonytalanságba elragadva az otthonukat. Ebben az értékrendje tekintetében erősen vitatható, globaloszemélytelen világban legalább ilyenkor adódik arra alkalom, hogy az emberiesség egyre simulóbb EKG-vonala vad aktivitást mutasson. Dicséretes intenzitással kezdett mozgolódni a civil szféra, hogy támogatásukról biztosítsák a bajbajutottakat. Bár nagyon sokat számít egy kisnyugdíjas ezer forintos adománya is, a közéleti személyiségek megmozdulásai mindig nagyobb hírverést kapnak.
Az én emberem 65 éves, otthonosan lépdel a csillagok közt, mégsem rest azért kéményt építeni, hogy füstjelekkel újabb dalt írhasson az égre.
Lévay Szilveszter igazi, nagy formátumú zeneszerzőnek született. Szabadkán látta meg a napvilágot, ahonnan már egészen fiatalon elkerült. Nem is állt meg valahol félúton, hogy középszerű billenytűvakarászó váljék belőle, jószerencséje Hollywoodig repítette. Világsztárokkal dolgozott, futószalagon gyártotta a sikerdalokat, rangos díjakat zsebelt be. Ahogy a zene határok nélküli, Lévay Szilveszter is otthonának tekinti a világ több országát. Szerencsére Magyarország számára is akad egy darabka hely a szívében. 1996 óta neve elválaszthatatlan a magyar zenés színpadokétól, ekkor volt az Elisabeth című musical hazai premierje. Lévay és szerzőtársa, Michael Kunze megtörték a musical angolszász egyeduralmát. Darabjaikkal a világ számos színpadán ejtik rabul a publikumot.
Magyarországon igazi fénykorát éli a musical műfaja, a zenés színpadok sztárjait a tenyerén hordozza a közönség. Ha meg kellene neveznem három előadást, amely évek óta teltházat vonz, ebből kettő a sikeres szerzőpároshoz köthető. Az Elisabeth a szívünknek kedves, a történelem sodrásával konfrontálódó, de az érzései vonatkozásában rejtőző, menekülő királyné történetét meséli el. De nem a cukormázas nosztalgiájú Sissi-kultusz egy újabb darabját kapjuk, hanem Erzsébet titkának legmélyébe nyerhetünk betekintést. A szomorú sorsú királyné véges emberi korlátaival harcol a végtelen szabadságvágyáért. A másik musicaladuász a Mozart!. Mind zeneileg, mind a történet árnyaltsága szempontjából túlszárnyalja az Elisabethet. A zeneszerző géniusz élettörténetét dolgozza fel, aki soha nem találja meg a lelki békét, aki élete végéig harcban áll a külvilággal, amit annyira nem is bán, hisz a zseni nem akar beilleszkedni a világ unalmas sémáiba. A Mozart! ízig-vérig musical, áradó, nagy formátumú dalokkal. Lévay-Kunze újabb nagyszabású vállalkozása a Rebecca, amely a Manderley-ház asszonya történetének zenés színpadra álmodott változata. Márciusi premierje óta rajong érte a közönség.
Miközben szerte a nagyvilágban állótapssal jutalmazzák a darabjait, Lévay Szilveszter gondolatban szülővárosa kisvendéglőjében gulyáslevest rendel, no meg ecetes almapaprikát, és úgy véli, a szabadkai fagylalt világhírű. Ez az ember, akinek ha kedve tartaná, más dolga sem lenne, mint pöffeszkedni a dicsfényben és a sikerben, nem volt rest kezdeményezni, hogy az adományozók sorához csatlakozva megkeresse az idei augusztus 20-ai ünnepséget az árvízkárosultak megsegítésének jegyében szervező magyar kormányt, hogy egy eddig még sehol fel nem használt szerzeményét felajánlja. A dal címe Az összefogás dala lett, a Szomor György által írt szöveg kissé közhelyesre sikeredett, de a produkció egészét tekintve nincs okunk panaszra. A világhírű szerző dalát az Operettszínház tehetséges sztárjai és könnyűzenei életünk krémje adják elő.
A dal népszerűsítéséhez a Magyar Televízió médiapartnerként csatlakozott. Az összefogás dalának kulcsszerepet szánnak az idei augusztus 20-ai ünnepen. Azt hogy miképp, még nem árulta el a Kormányzati Kommunikációért Felelős Államtitkárság.
„Lesz még a kőből újra ház
Az égre új kémény füstje száll „ - így bíztat a dal.
Meggyőződésem, hogy a Lévay Szilveszterhez hasonló emberek nem véletlenül kapnak ilyen nagyívű életpályát a Teremtőtől. Nemcsak alkotóművészként szolgál, hanem emberként is. Füstjelekkel dalt rajzol az égre, hogy földönfutóvá lett emberek még hinni tudják:
„Nincs másik föld, nincs másik lét
Egy vén tölgy, mit megtépett a szél
De még vagy
Sorsot és lelket nem cserélsz"
Uram! Amíg Önhöz hasonló emberek léteznek, addig van miért...
Programkereső
Szavazás
Ön mit szeret legjobban a szombathelyi nyárban?
42% - A Savaria Karnevált.
7% - A rengeteg fagyizási lehetőséget.
8% - A sok gondozott parkot.
14% - A nyugalmat, amit a város atmoszférája áraszt.
20% - Csak az számít, hogy igazán meleg legyen.
Összesen 1907 szavazat
Új hozzászólás